Ważny czas dla poznańskiej młodzieży. Zaczyna się rekrutacja!
Do szkół ponadpodstawowych.
Do 13 czerwca uczniowie mają czas na złożenie wniosku i niezbędnych dokumentów do szkół ponadpodstawowych. Termin jest krótszy w przypadku szkół lub klas dwujęzycznych, sportowych czy przygotowania wojskowego. Mija już 30 maja. - Młodzież może wybrać maksymalnie 3 placówki z Poznania oraz 3 z powiatu poznańskiego. Nie ma ograniczeń w przypadku liczby oddziałów. Absolwent 8-letniej szkoły podstawowej może zdecydować się na kontynuowanie nauki w 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia - informuje magistrat.
Rekrutacja odbywa się online, przez system NABÓR. W większości przypadków do 13 czerwca należy złożyć wnioski i dokumenty. - Do 8 lipca (do godz. 15) młodzież musi dostarczyć do placówki pierwszego wyboru (to ta, na której zależy kandydatom najbardziej i która została wpisana na pierwszym miejscu) świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. To także ostatni moment na ewentualną zmianę decyzji w sprawie wyboru szkoły - dodaje.
15 lipca uczniowie dowiedzą się, do której szkoły zostali przyjęci. Następnie do 21 lipca będą musieli potwierdzić wolę przyjęcia. - Wówczas do placówki, do której dostał się uczeń, trzeba dostarczyć oryginały dokumentów (w przypadku szkół branżowych niezbędne jest również zaświadczenie lekarskie). Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostanie ogłoszona 22 lipca (o godz. 10). Dzień później rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. Rodzice dzieci, które nie zostały przyjęte, mogą wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia takiej decyzji (już po opublikowaniu list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, od 22 do 25 lipca), a następnie sporządzić odwołanie do dyrektora szkoły (mają na to 3 dni od otrzymania uzasadnienia odmowy).
Jakie są kryteria naboru? Kluczowe będą wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz oceny na świadectwie. Dodatkowe punkty przyznawane są za świadectwo z wyróżnieniem czy szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie. - Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (wymienionych w zarządzeniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty) przyjmowani są do wybranych szkół z pominięciem pozostałych kryteriów.
W tym roku dla uczniów przygotowano 8072 miejsca w Poznaniu oraz 1411 miejsc w szkołach powiatowych. Są nowości: np. można uczyć się zawodu technika szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, a w liceach przygotowano takie profile jak prawniczy, medyczny, politechniczny, turystyczny, przyrodniczy, językowy, są nawet kryminologia czy resocjalizacja.