Reklama
Reklama

Duże zmiany na Ostrowie Tumskim? Historycy nie kryją obaw i piszą list do prezydenta

zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

Do sprawy mogą się wypowiedzieć też sami mieszkańcy.

Jak już informowaliśmy między innymi tutaj, poznaniacy mogą wziąć udział w drugim etapie konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru "Rejon Ostrowa Tumskiego - część północna B1".Projekt obejmuje niemal 99 hektarów w centralnej części miasta, na północ od katedry i mostu Biskupa Jordana. Zakłada rozwój funkcji mieszkaniowej i usługowej, przy jednoczesnym zachowaniu historycznego i krajobrazowego charakteru Ostrowa Tumskiego.

"To jest kolejny projekt już dla Ostrowa Tumskiego, to taki plan, który w swych założeniach ma przekształcić tereny poprzemysłowe, czy przemysłowe na tym terenie i teren ogrodów działkowych na taką nową śródmiejską dzielnicę Poznania. Co więcej, w tym projekcie musieliśmy rozstrzygnąć też pewne kwestie obsługi komunikacyjnej tego terenu - przepraw mostowych, podstawowych dróg itd." - mówił niedawno przed kamerą WTK Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Osiedlowi radni i mieszkańcy nie kryją obaw - niepokoi ich planowana skala zmiany i możliwa nowa liczba mieszkańców. Członkowie rady osiedla obawiają się też, że skurczy się teren zielony na rzecz nowych inwestycji. Uważają, że wizja nowego osiedla powinna być lepiej dopracowana.

W tej sprawie do prezydenta Poznania wystosowany został przez historyków list otwarty. Oto jego pełna treść:

"Wielce Szanowny Panie Prezydencie!
Zwracamy się do Pana w imieniu grona poznańskich historyków sztuki, miłośników przeszłości i zabytków, po wspólnym przeanalizowaniu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon Ostrowa Tumskiego w Poznaniu - część północna B1", który Miejska Pracownia Urbanistyczna przekazała właśnie do konsultacji społecznych z terminem końcowym 23 maja 2025.

Projekt ten dotyczy najważniejszego w Poznaniu i jednego z najważniejszych w kraju zespołu zabytków, wiążących się z początkiem naszej państwowości - jako że "Tu się Polska zaczęła": w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru objętego projektem, który graniczy z Pomnikiem Historii, obejmującym m.in. katedrę z mauzoleum Bolesława Chrobrego, koronowanego przed tysiącem lat na pierwszego króla Polski.

Niestety, projekt budzi poważne zastrzeżenia. Nie uwzględnia bowiem faktu, że w razie jego realizacji nastąpią nieusuwalne, szkodliwe zmiany krajobrazu kulturowego.
Tłem dla ponad tysiącletniej katedry i zabytkowych budynków Ostrowa Tumskiego stałby się potężny zespół 6- i 9-piętrowych bloków, przeznaczonych dla około 10 tysięcy mieszkańców.

Z załączonych materiałów wynika też, że ruch samochodowy obciążyłby wówczas ulice prowadzące wzdłuż najważniejszych zabytków wyspy katedralnej, stanowiąc dla nich fizyczne zagrożenie.

Są to najważniejsze z szeregu wątpliwości, jakie budzi przedstawiony projekt.

Ponadto z przykrością stwierdzamy, że przekazana do konsultacji społecznych dokumentacja daje zniekształcony i niepełny obraz projektu, nie pozwalając na jego właściwą ocenę, możliwą dopiero po wizji lokalnej i konfrontacji materiałów z rzeczywistością - co też uczyniliśmy.

W związku z tym zwracamy się do Pana Prezydenta o interwencję i wstrzymanie procedowania w/w planu. Powinien on zostać poddany znacznie szerszej, publicznej konsultacji, a jej punktem wyjścia winna stać się jego zmodyfikowana wersja, przewidująca powstanie na tym terenie zdecydowanie niższej i rozrzedzonej zabudowy mieszkaniowej.
Zarazem Miasto Poznań powinno zobowiązać się do zapewnienia przyszłym mieszkańcom tego terenu wygodnej, nieinwazyjnej komunikacji samochodowej z centrum Poznania, która omijałaby zabytkowy zespół Ostrowa Tumskiego.

Ponieważ sprawa jest nad wyraz poważna, przewidujemy zorganizowanie w najbliższych tygodniach publicznej dyskusji z udziałem naszych środowisk i wszystkich zainteresowanych, na którą już teraz serdecznie zapraszamy Pana Prezydenta, jak też przedstawicieli Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Z poważaniem,
Dorota Matyjaszczyk
Prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Poznaniu

dr hab. prof. UAM Jacek Kowalski
Przewodniczący Wydziału Nauk o Sztuce
Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk

dr Tomasz Ratajczak
Prezes Oddziału Poznańskiego
Stowarzyszenia Historyków Sztuki".



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
6℃
Poziom opadów:
4.2 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
3.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro