Reklama

Czyste Powietrze 2025 a wymiana źródła ogrzewania - co można dofinansować?

Program "Czyste Powietrze" to rządowa inicjatywa ukierunkowana na realizację założeń polityki dekarobnizacyjnej. Zakłada dofinansowanie m.in. do wymiany nieefektywnych i wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania na nowe, efektywne i ekologiczne źródła ciepła. Jakie koszty uznawane są za kwalifikowane w nowej edycji programu?

Czyste Powietrze 2025 - nowa edycja i nowe zasady

Od 31 marca 2025 r. właściciele domów mogą składać wnioski o dofinansowanie termomodernizacji budynków oraz wymiany starego i nieefektywnego źródła ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze". Nowa edycja wprowadziła m.in. nowe wartości progów dochodowych dla wnioskodawców, nowe poziomy finansowania inwestycji, obowiązek wykonania audytu energetycznego i świadectwa charakterystyki energetycznej budynku czy udział tzw. operatorów w realizacji przedsięwzięcia. Istotne zmiany objęły także ważny element kompleksowej termomodernizacji obiektów, czyli zakup i wymianę źródeł ogrzewania.

Warto przypomnieć, że celem "Czystego Powietrza" było (i nadal jest) m.in. wyeliminowanie tzw. kopciuchów, czyli starych i nieefektywnych pieców na węgiel. Na celowniku znalazły się także inne technologie grzewcze, m.in. niskiej klasy kotły na biomasę. W tegorocznej edycji finansowane nie będzie także jedno z najpopularniejszych źródeł ogrzewania w polskich domach...

Koniec finansowania kotłów na gaz

Kotły na gaz - bo o nich mowa - nie figurują już jako tzw. koszt kwalifikowany, tzn. wydatek, jaki można pokryć w ramach dotacji z "Czystego Powietrza". Od 1 stycznia 2025 roku zakup i montaż takich urządzeń jako jedynego źródła ciepła w budynku nie może już być dotowany w krajach Unii Europejskiej. Inną istotną, ale korzystną z perspektywy inwestorów zmianą, jest obowiązek finansowania technologii grzewczych wyłącznie z Listy ZUM (Listy Zielonych Urządzeń i Materiałów). Znajdują się na niej urządzenia wysoce efektywne energetycznie, przebadane i pochodzące ze sprawdzonych źródeł - spełniające wymagania techniczne programu "Czyste Powietrze". Taki przepis ma na celu ukrócenie działań firm oferujących nieefektywny sprzęt o niepewnej jakości.

Czyste Powietrze a wymiana źródła ogrzewania - co można dofinansować w 2025 roku?

Gaz to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych źródeł ogrzewania w polskich domach. Na szczęście w ramach dotacji z "Czystego Powietrza" dla wnioskodawców wciąż są dostępne inne technologie - zdecydowanie bardziej efektywne, ekologiczne, a nawet oszczędniejsze w eksploatacji. Mowa tutaj o takich urządzeniach jak:

Pompy ciepła

Pompy ciepła to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Pozwalają na bezemisyjne i praktycznie bezobsługowe ogrzewanie budynku oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. W programie "Czyste Powietrze 2025" dotowane są zarówno powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła - pod warunkiem, że zostały wpisane na Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM).

Pompy ciepła charakteryzują się wysoką efektywnością, niskimi kosztami eksploatacyjnymi oraz możliwością współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi. Pozwalają znacząco obniżyć rachunki za energię. Z tego powodu są promowane przez program jako jedno z głównych rozwiązań przyszłościowych.

Kotły na pellet

Kotły na pellet to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych pieców na węgiel. Łączą wysoką sprawność z optymalnymi kosztami eksploatacyjnymi. Pellet to biomasa: paliwo z odpadów drzewnych uznawane za surowiec odnawialny.

"Czyste Powietrze" promuje wyłącznie kotły na pellet spełniające określone normy emisyjne i znajdujące się na Liście ZUM. Urządzenia te wymagają nieco więcej uwagi podczas ich użytkowania niż pompy ciepła - m.in. regularnego uzupełniania paliwa i czyszczenia. Mimo to dla wielu inwestorów stanowią optymalny kompromis między kosztami inwestycji a ekologiczną modernizacją systemu grzewczego.

Kotły zgazowujące drewno

Kotły do zgazowania drewna wymagają własnego zaplecza opałowego. Znajdują zastosowanie głównie na terenach wiejskich i podmiejskich. Technologia zgazowania pozwala na uzyskanie wysokiej sprawności spalania przy znacznym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń, ale pod warunkiem użycia odpowiednio suchego, sezonowanego drewna liściastego.

Co wybrać?

Wybór to zawsze kwestia indywidualna. Najbardziej przyszłościowym i ekonomicznym rozwiązaniem są bez wątpienia pompy ciepła - technologia, która ma stanowić podstawę transformacji energetycznej. W tym kontekście warto wybierać urządzenia renomowanych i sprawdzonych producentów (np.Viessmann), a w razie wątpliwości poradzić się eksperta, który pomoże dobrać optymalne rozwiązanie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro