Reklama

Dołącz. Ruszaj się. Pomagaj

Nie musisz być maratończykiem. Nie musisz zdobywać górskich szczytów na rowerze. W żadnej sportowej dziedzinie nie musisz wymiatać! Wystarczy, że masz ochotę ruszyć się z kanapy...

W świecie, w którym codzienny rytm wyznaczają obowiązki, praca i gonitwa za sukcesem, coraz częściej zapominamy o prostych czynnościach, które mogą poprawić jakość naszego życia. Jedną z nich jest ruch - naturalna potrzeba organizmu, zaniedbywana lub sprowadzana do rytuału sięgnięcia po pilota.

Ruszamy się, ale...

Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki za 2024 rok, odsetek Polaków w wieku 15-69 lat, którzy podejmują aktywność fizyczną, sięga 57 procent. Do regularnego wysiłku w każdym dniu tygodnia przyznaje się co czwarty Polak. Niewielu więcej deklaruje codzienne spacery w celach rekreacyjnych; 40% robi to rzadziej, ale przynajmniej raz w tygodniu.

Co piaty Polak przemieszcza się rowerem w celach transportowych. Ponad połowa badanych wykonuje ćwiczenia fizyczne (gimnastyka, siłownia) lub takie aktywności jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze i gry zespołowe przynajmniej raz w tygodniu. Średni roczny wydatek gospodarstwa domowego na sport i rekreację ruchową wynosi 870 zł, z czego 154 zł przeznaczamy na zakup sprzętu sportowego.

A jednocześnie... Według badań Międzynarodowego Stowarzyszenia Sportu i Kultury ISCA, aż 18 procent Polaków nie podejmuje aktywności fizycznej w zalecanym przez WHO wymiarze 20 minut dziennie. (W Europie, jakby na pocieszenie, ten wskaźnik jest gorszy i wynosi średnio 25 procent.) Dodajmy jednak, że z nadwagą (BMI25) mierzy się aż 58% Polaków i jest to jeden z najgorszych wyników w krajach Unii Europejskiej.

Najbardziej niepokojące wydają się natomiast liczby odnoszące się do dzieci w wieku 11-15 lat. Z danych ISCA wynika, że aż 80 proc. młodych Europejczyków nie wypełnia rekomendowanej przez WHO normy dziennego czasu ruchu na poziomie 1 godziny!

Ruch jako element dobrostanu

Rozpoczęliśmy właśnie czwartą edycję akcji "Wyzwanie Sportowe dla sympatyków SGB". To jedna z największych tego rodzaju inicjatyw w Polsce. Nie wymaga od uczestników olimpijskiej formy ani rywalizacji na śmierć i życie. Wystarczy zaangażowanie, trochę dobrej woli i chęć zrobienia czegoś dobrego. Dla siebie i dla innych. Dobrze się bawimy, konkurujemy, ale - bez napinki...

W Wyzwaniu Sportowym SGB chodzi o więcej niż rywalizację. To akcja, która łączy codzienną aktywność fizyczną z realnym wsparciem lokalnych inicjatyw. Przez 44 dni - od 26 kwietnia do 8 czerwca - uczestnicy będą zbierali kilometry: na nogach (chodzenie, bieganie) lub na kołach (rowery, rolki). Wszystko przy pomocy aplikacji Activy. Prosto, wygodnie i z uśmiechem.

Nie bez powodu mówi się dziś o zasadach work-life balance, konieczności zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym. Aktywność fizyczna, choćby w najprostszej formie jak codzienny spacer, jazda na rowerze z dzieckiem czy marsz z psem, jest jednym z kluczowych elementów tej równowagi.

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, codzienny umiarkowany ruch obniża ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego o ponad 30 procent, poprawia samopoczucie psychiczne i wspiera koncentrację. Ruch to nie luksus dla sportowców. To fundament zdrowego życia. Czy to brzmi pompatycznie? Być może, ale jest w tym stwierdzeniu czysta prawda. Opłaca nam się ruszać!

Wyzwanie Sportowe SGB przypomina, że każda aktywność ma sens i że troska o siebie nie wymaga wielkich gestów. Wystarczy regularność i świadomość.

Małe kroki, wielkie zmiany

Wyzwanie Sportowe SGB 2025 jest otwarte dla wszystkich, nie trzeba być klientem banku. Sympatykiem Banku Spółdzielczego SGB może zostać każdy, kto lubi sport, lubi pomagać innym, albo też ten, kto kibicuje bankowi spółdzielczemu w swojej okolicy i po prostu chce zaangażować się w coś wartościowego. W minionym roku było nas ponad 8400! W tym - liczymy na więcej.

Udział w naszej akcji jest prosty: wystarczy zainstalować aplikację Activy, zapisać się do grupy Sympatyków SGB i codziennie zbierać kilometry podczas chodzenia, biegania, jazdy na rowerze lub rolkach.

Nowością tegorocznej edycji jest możliwość tworzenia własnych 5-osobowych zespołów. To świetna okazja, by zmotywować rodzinę, przyjaciół czy współpracowników i razem budować nawyk aktywności. Bez presji, ale z uśmiechem i wspólnym celem.

Wyzwanie Sportowe SGB to jednak nie tylko inicjatywa na rzecz własnego zdrowia. Każdy pokonany kilometr to cegiełka na rzecz dobra wspólnego. Punkty zdobyte w rywalizacji zamienią się bowiem w realne, finansowe wsparcie dla szkół, fundacji i stowarzyszeń działających lokalnie.

W efekcie zeszłorocznej edycji kupiliśmy sprzęt sportowy dla dzieci: bramki, kosze, stoły do tenisa stołowego, wyposażenie sal gimnastycznych. W tym roku może być jeszcze lepiej i jeszcze więcej! Bo w czasach, kiedy indywidualizm często przesłania wspólne dobro, takie działania przypominają, że najwięcej osiągamy razem.

Wyzwanie Sportowe SGB w minionych edycjach pozwoliło nam udowodnić, że nawet codzienny spacer, 15 minut na rowerze lub weekendowa przebieżka z dzieckiem mogą być pierwszym krokiem do zmiany. Małe kroki, powtarzane codziennie, budują zdrowie i wzmacniają społeczności. Wielu z nas odkłada dbałość o zdrowie na później. Najczęściej - "zacznę od poniedziałku". Wydaje nam się, że to wymaga czasu, siły, wielkiej motywacji i dużej konsekwencji.

Ale może nie trzeba od razu rewolucji? Może wystarczy zrobić pierwszy krok: wstać z kanapy?
Więcej informacji i zapisy: sympatycysgb.activy.app

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
5.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro