Reklama

Jest pomysł na ratowanie popularnych jezior. Podpisano list intencyjny

fot. RDLP w Poznaniu
fot. RDLP w Poznaniu

Chodzi między innymi o jeziora Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

W ostatnich dniach w Skorzęcinie podpisano list intencyjny w sprawie realizacji projektu odbudowy zasobów wodnych jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz okolicznych terenów.

Tańsze przejazdy komunikacją miejską? Niższe stawki w strefie płatnego parkowania? Bilety na basen za 1 zł, a do teatrów - za 5 zł? Rozlicz się w Poznaniu i zyskaj więcej korzyści!
REKLAMA

"Przedsięwzięcie zakłada m.in. wykorzystanie zbiorników powyrobiskowych oraz odpowiednie przystosowanie Kanału Ślesińskiego do przerzutu wody. Działania te mają przynieść realne korzyści dla ekosystemów, w tym odbudowę mokradeł, cieków wodnych i poprawę kondycji lasów w regionie. Celem jest zatrzymanie nadmiaru wód z Warty, zanim odpłyną do Bałtyku i zapobieganie powodziom. Dzięki temu odbudowane zostaną zasoby wodne jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego, które w ostatnich latach wysychają"- informuje nadleśniczy Nadleśnictwa Konin, Michał Urbaniak.

"W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Powidzkiego Parku Krajobrazowego, administracji rządowej i samorządowej, środowisk naukowych oraz wielu partnerów zaangażowanych w ochronę przyrody, w tym leśnicy z Nadleśnictw Konin, Gniezno i Miradz z terenu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych z Poznania i Torunia. W celu realizacji ww. projektu strony listu intencyjnego podpisały zobowiązanie do wsparcia finansowego realizowanego przedsięwzięcia" - informuje Tomasz Maćkowiak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Projekt pn. "Zwiększenie retencji i ochrony przeciwpowodziowej środkowej Warty poprzez wykorzystanie zbiorników powyrobiskowych w zlewni Biskupiej Strugi oraz przystosowanie Kanału Ślesińskiego do przerzutu wód" objęty został patronatem Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

"Leśnicy od ponad 3 dekad realizują projekty z zakresu małej retencji na terenach leśnych. Wykorzystanie terenów poprzemysłowych do celów magazynowania wód wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju - łącząc ochronę przyrody z potrzebami mieszkańców i gospodarki. Zbiorniki powyrobiskowe pełnią funkcję naturalnych magazynów wody, co pomaga w regulowaniu przepływów rzeki oraz zapobiegają gwałtownemu spływowi wód opadowych i roztopowych do rzeki, zmniejszając ryzyko powodzi"- dodaje dyrektor RDLP w Poznaniu, Kwiryn Naparty.

List intencyjny sygnowali m.in. Stowarzyszenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, przedstawiciele samorządów, ZE PAK S.A., uczelni wyższych, organizacji pozarządowych i instytucji ochrony środowiska. W kolejnych etapach planowane jest powołanie zespołu roboczego, który będzie koordynował działania i monitorował realizację projektu.



Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW dla naszego regionu!
19℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
19.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro