Zbliżają się wybory, można zarobić!
Poszukiwani są członkowie komisji wyborczych.
W maju będziemy głosować w wyborach na Prezydenta RP. W samym Poznaniu za sprawne przeprowadzenie wyborów odpowiadać będzie około 2500 osób pracujących w obwodowych komisjach wyborczych. Osoby, które chciałyby pracować w komisji, mogą się zgłaszać do 18 kwietnia. - Aby zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej, trzeba spełniać określone kryteria. Należy najpóźniej w dniu zgłoszenia kandydatury mieć ukończone 18 lat i posiadać prawa wyborcze. Kolejnym wymogiem jest, aby kandydaci do składu OKW w Poznaniu stale zamieszkiwali na obszarze Wielkopolski i byli ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze województwa. Na członkostwo w OKW nie mogą liczyć osoby pozbawione praw publicznych lub ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu, a także pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. W komisjach nie mogą zasiadać także m.in. kandydaci w wyborach, ich rodzice, małżonkowie, rodzeństwo i dzieci, obserwatorzy społeczni oraz mężowie zaufania - wyjaśnia Urząd Miasta.
Ile można zarobić? Na rękę członek komisji dostaje 500 złotych, zastępca przewodniczącego 600 złotych, a przewodniczący 700 złotych. Jeśli odbędzie się druga tura wyborów, będzie można zarobić 75% diety za pierwszą turę. - Członkowie OKW nie pracują wyłącznie w dzień głosowania. Ich zadania zaczynają się znacznie wcześniej, praktycznie zaraz po powołaniu. Wśród głównych obowiązków znajdują się: udział w posiedzeniach komisji, szkoleniach organizowanych przez urzędników wyborczych, przeliczanie kart do głosowania, odbiór lokalu wyborczego, a w dniu wyborów - przeprowadzenie głosowania oraz ustalanie wyników wyborów w obwodzie. Jeżeli pierwsza tura wyborów nie przyniesie rozstrzygnięcia, 1 czerwca przeprowadzona zostanie druga. Wtedy jej obsługą zajmą się członkowie OKW, którzy brali udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu pierwszego głosowania. Nie trzeba ponownie się zgłaszać.
Jak zgłosić swoją kandydaturę? - Najlepiej zgłosić się bezpośrednio do pełnomocnika jednego z komitetów wyborczych, bo to właśnie one mają pierwszeństwo zgłaszania kandydatur. Wykaz zarejestrowanych komitetów, wraz z adresami stron internetowych, jest dostępny na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.