Mieszkańcy ratajskich osiedli wypowiedzą się na temat opłat za postój. Wprowadzą Spółdzielczą Strefę Parkowania?
Pierwsze głosowanie odbyło się w ubiegłym roku.
O tym, że spółdzielnia Osiedle Młodych przymierza się do wprowadzenia opłat na niektórych osiedlach, piszemy na epoznan.pl od 2023 roku. Powód to problem z dostępnością miejsc parkingowych dla mieszkańców. Notorycznie bowiem parkingi są zastawiane przez przyjezdnych. Najpierw odbyły się konsultacje w sprawie wprowadzenia Spółdzielczej Strefy Parkowania, a w kwietniu ubiegłego roku przeprowadzono wśród mieszkańców ankietę, w której mieli wybrać, który wariant wprowadzenia strefy jest ich zdaniem najlepszy. Do wyboru były trzy opcje.
Decyzją 38% mieszkańców, którzy zdecydowali się wypełnić ankietę, wybrano wariant trzeci. W tym wariancie opłaty są pobierane 6 dni w tygodniu (bez niedziel i świąt), a dodatkowo w ciągu doby byłaby jedna darmowa godzina. Każda kolejna godzina kosztowałaby 5 złotych, a dodatkowo mieszkańcy otrzymaliby 10 godzin w miesiącu dla gości czy ekip remontowych - każda po 1 zł za godzinę. Co istotne, opłaty dotyczą jedynie osób spoza spółdzielni - mieszkańcy nie będą płacić za parkowanie na osiedlu.
SM Osiedle Młodych właśnie ogłosiła, że w czerwcu odbędzie się druga ankieta dotycząca SSP. - Zaplanowano ją na osiedlach Jagiellońskim, Oświecenia, Powstań Narodowych oraz Tysiąclecia. Ich mieszkańcy odpowiedzą na pytanie, czy są "za" czy "przeciw" wprowadzeniu strefy parkowania. Decyzja dotyczyć będzie wyłącznie tych terenów - podkreśla spółdzielnia. - By decyzja o wprowadzeniu Spółdzielczej Strefy Parkowania w danym Kierownictwie Osiedla w drugiej ankiecie była wiążąca, ponad 50 % uprawnionych do głosowania, musi wyrazić zgodę na wprowadzenie strefy parkowania. Brak uzyskania wymaganej większości oznaczać będzie, że Spółdzielcza Strefa Parkowania na danym terenie nie powstanie - dodaje.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku decyzję podejmowali mieszkańcy osiedla Piastowskiego. W głosowaniu udział wzięło zbyt mało osób (35%), a co za tym idzie strefy nie wprowadzono. - Jeżeli mieszkańcy wyrażą zgodę na wprowadzenie SSP, konieczne będzie podjęcie uchwał przez współwłaścicieli nieruchomości (osoby posiadające odrębną własność lokalu), a następnie Spółdzielnia będzie zobligowana do przeprowadzenia przetargu, podczas którego wybierze operatora zewnętrznego SSP - zauważa SM.
Najpopularniejsze komentarze