Reklama

Gry komputerowe a rozwój dziecka: więcej wad czy zalet?

fot. ZDM
fot. ZDM

Już dziś rusza Poznań Game Arena. Na 4 halach Międzynarodowych Targów Poznańskich można zapoznać się z ofertą najnowszych gier komputerowych, wziąć udział w konkursach i posłuchać muzyki na żywo. W piątek wstęp na imprezę mają ludzie z branży komputerowej oraz media. Sobota i niedziela należeć będzie do pasjonatów grania. Odbywająca się już 2 raz Poznań Game Arena zachęca do refleksji na temat gier komputerowych dla dzieci.

Targi PGA skierowane są przede wszystkim do pasjonatów gier komputerowych i nowinek technologicznych. Biorą w nich udział młodzież, studenci i osoby dorosłe. Gry prezentowane na imprezie przeważnie nie są przeznaczone dla najmłodszych.

Dziś, przy okazji rozpoczęcia Poznań Game Arena, odbyła się konferencja poświęcona nowemu projektowi mającemu na celu wybór i promocję gier, które najlepiej wspierają rozwój intelektualny.

Rodzice, którzy pozwalają swojemu dziecku na spędzanie wielu godzin przed komputerem nie zawsze interesują się tym, w co pociecha gra. Tymczasem każdy z rodziców powienien się zapoznać z systemem oceniania gier komputerowych obowiązującym w Unii Europejskiej. Od września bieżącego roku również w Polsce PEGI (Pan European Game Information) pozwala na odpowiedni dobór gry do wieku dziecka. Na każdej grze dostępnej w sklepie widnieje naklejka (3+, 7+, 12+, 16+, 18+), która informuje nas dla jakiego przedziału wiekowego przeznaczony jest produkt. Oprócz określeń wiekowych na płytach można również znaleźć naklejki z symbolami - np. pięści oznaczają przemoc, pająk - strach, a strzykawka - narkotyki. Jednoznacznie mówi to o tym, że w danych grach wystąpią takie elementy.

Mimo istniejącego systemu PEGI, dzieci wciąż grają w ogólnodostępne "strzelanki", wyścigi, platformówki. Czy to dobrze wpływa na ich rozwój? Zdania są podzielone. Jak każdy nowy wynalazek, gry komputerowe posiadają wiele wad, ale co również ważne - mają sporo zalet.

Do najczęściej wymienianych wad należą prowokowanie do agresywnych zachowań, zaburzanie koncentracji uwagi, wywoływanie nadpobudliwości. Coraz bardziej widoczny wśród dzieci jest również problem osłabienia kontaktów z rówieśnikami - komputer nie jest wymagający i się nie męczy jak ludzie. Znieczulenie, zobojętnienie na krzywdę oraz zniechęcanie do działań twórczych nie pomaga we wchodzeniu w dorosłość. Do ważnych wad gier komputerowych zaliczyć również trzeba długie siedzenieprzy najczęściej źle przygotowanym stanowisku orazobciążanie wzroku.

W celu sprawdzenia, czy agresywne gry komputerowe źle wpływają na psychikę dzieci przeprowadzono badania na 14-latkach. Dwie grupy (pierwsza grała w gry przynajmniej 15h w tygodniu, a druga nie posiadała komputera i nie grała) poddano testom psychologicznym. Okazało się, że gracze są bardziej agresywni, napastliwi, negatywnie nastawieni i mają problem z rozróżnieniem dobrai zła.

Jednak nie wszystkie gry komputerowe zawierają przemoc i emanuje z nich agresja. Gry zręcznościowe ćwiczą sprawność koordynacji ruchowej i wzrokowej, a także rozwijają sprawność manualną u dzieci. Grając pociechy poprawią swoją wyobraźnię i refleks, a także wydłużą czas koncentracji. Wszelkie gry logiczne pomagają kojarzyć fakty i zmuszają dopodejmowania decyzji. Dziecko, które spędza czas na zabawie przy komputerze może też wyleczyć się z fobii i rozładować swoje negatywne emocje.

To do rodziców należy decyzja - pozwalać dziecku grać czy nie. Jeśli dobierzemy odpowiednie do wieku pociechgry - możemy być pewni, że nic im nie grozi. Jeśli jednak nie mamy czasuna to, by samodzielniewybrać grę lub się na tym nie znamy- sprawdźmy dokładniejakie oznaczenia z systemu PEGI widnieją napudełkach. Interesujmy się tym, w co grają nasze dzieci, boich przyszłość, przynajmniej na początku,leży w naszych rękach!

Czy gry komputerowe mogą pozytywnie wpływać na rozwój dziecka?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieczór, noc i poranek z niebezpieczną pogodą. W kilkunastu powiatach
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
75.80 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro