Reklama
Reklama

Kolejne zatrzymania w sprawie loterii internetowych, także w Poznaniu. Wpadli m.in. jeden z twórców Fame MMA i znany dziennikarz

fot. CBŚP
fot. CBŚP

Tym razem policjanci zatrzymali 10 osób.

- Policjanci Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Zachodniopomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego, prowadzą śledztwo nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT oraz organizowaniem nielegalnych gier hazardowych w postaci loterii internetowych - informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

S. U. Bałtyk w Kołobrzegu - wypoczynek i rehabilitacja. Tutaj każdy dzień zaczyna się od szumu fal, uśmiechu personelu i troski o Twoje zdrowie. Sprawdź ofertę na www.subaltyk.pl
REKLAMA

W ostatnich dniach odbyła się kolejna odsłona tej sprawy. W rejonie Warszawy, w Poznaniu, Łodzi oraz w województwach świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim zatrzymano 10 osób. Przeszukano też zajmowane przez nich lokale. - Wśród zatrzymanych są dziennikarze sportowi i motoryzacyjni, uczestnicy i organizatorzy mieszanych sportów walki oraz influencerzy (Sebastian K., Adam K., Michał P., Michał B., Wojciech G., Krzysztof R., Adam Z., Szymon K., Robert M. i Lexy C.) - podaje Prokuratura Krajowa. Wojciech G. to poznaniak znany m.in. z "Warsaw Shore" oraz Fame MMA. Adam K. to natomiast dziennikarz motoryzacyjny znany z TVN Turbo. Inni zatrzymani to m.in. Boxdel czy Isamu.

- W wyniku przeprowadzonych działań zabezpieczono mienie w postaci gotówki, biżuterii, drogocennych zegarków i pojazdów o szacunkowej wartości prawie 5,5 miliona złotych. We współpracy z GIIF dokonano również blokad kont bankowych osób fizycznych i spółek, na których znajdowało się 7,5 miliona złotych. Przejęto także dokumentację oraz sprzęt elektroniczny. Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani na swojej działalności mogli zarobić ponad 20 mln zł. W trakcie działań wsparcia udzielili funkcjonariusze wydziału bojowego Zarządu III CBŚP i zespołu specjalnego z Zarządu w Poznaniu CBŚP. Zatrzymanych doprowadzono do zachodniopomorskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej, a przedstawione im zarzuty dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania nierzetelnych faktur VAT oraz prania pieniędzy - przekazuje CBŚP.

Wszyscy zatrzymani wyszli na wolność. Postawiono im podobne zarzuty jak Buddzie, którego zatrzymano w październiku. To jedno postępowanie. Według prokuratury influencerzy mieli organizować loterie, w których np. można było wygrać samochody. Tak było w przypadku Adama K., który zachęcał do kupowania e-booków, dzięki czemu można było wygrać BMW czy Porsche. E-booki miały być w rzeczywistości losami w loterii. Podobne rozwiązanie stosowali inni influencerzy, a za organizacją takich wydarzeń stała jedna firma.

- Zapewne tak jak w przypadku Buddy, organizatorzy pozostałych loterii mieli zezwolenie na ich organizację, wydane przez właściwą izbę administracji skarbowej. Dlaczego więc loterią promocyjną zainteresowali się śledczy i skarbówka? Prawdopodobnie uznali, że to nie była loteria promocyjna, a pieniężna, której celem było uzyskanie wpływów ze sprzedaży losów i omijanie przepisów o grach hazardowych - opisuje businessinsider.com.pl.

W loterii promocyjnej uczestnicy nie płacą za losy. W loterii pieniężnej - tak. Od tej pierwszej nie ma podatku, jest jedynie opłata za zezwolenie i wynosi 10% puli nagród. Od drugiej płaci się podatek od każdego sprzedanego losu. W grę wchodzą tu więc przepisy o grach hazardowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega!
11℃
6℃
Poziom opadów:
9.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
6.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro