W Poznaniu uczczono 150. urodziny prezydenta. "Chciałbym podziękować za zorganizowanie tych obchodów"
W poniedziałek 3 marca przypada 150. rocznica urodzin Cyryla Ratajskiego.
W imieniu poznaniaków wieńce na grobie Cyryla Ratajskiego, a następnie pod pomnikiem na placu Andersa, złożyli Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta.
O godzinie 10:00 rozpoczęła się ogólnopolska konferencja naukowa, zorganizowana przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Radę Miasta Poznania, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania oraz instytucje naukowe i kulturalne. Wydarzenie stało się okazją do dyskusji na temat historycznych wyzwań i decyzji Ratajskiego oraz jego spuścizny, która nadal wpływa na przestrzeń miejską i życie mieszkańców Poznania.
"Chciałbym podziękować za zorganizowanie tych obchodów. Jest to niezwykle istotne, że pamięć o tak wybitnym poznaniaku jest wciąż żywa" - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "Osiągnięcia Cyryla Ratajskiego wykraczają poza granice naszego miasta. Był trzykrotnie prezydentem oraz ministrem spraw wewnętrznych, w trudnych politycznych czasach. To postać legendarna, która zasługuje na to, by wciąż o niej pamiętać" - dodał.
"Jestem przekonany, że dzisiejsza konferencja przyczyni się do tego, że o Cyrylu Ratajskim będziemy mówić nie tylko jako o prezydencie Poznania, lecz także uwzględniając jego dokonania jako ministra i Delegata Rządu na Kraj w czasie II wojny światowej" - podkreślił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.
Cyryl Ratajski urodził się 3 marca 1875 roku w Zalesiu Wielkim. Studiował prawo na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Berlinie. Podczas Powstania Wielkopolskiego był łącznikiem między Komisariatem Naczelnej Rady Ludowej a Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu.
W latach 1922-1934 pełnił funkcję prezydenta Poznania, znacząco przyczyniając się do modernizacji miasta i rozwoju jego infrastruktury. Podczas II wojny światowej jako Delegat Rządu na Kraj organizował struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Zmarł 19 października 1942 roku w Warszawie.