Kolejna wycinka w Poznaniu? Pod topór ma iść kilkadziesiąt drzew. "Czy tej inwestycji nie da się zrealizować bez takiego kataklizmu?"
W tej sprawie napisała do nas mieszkanka osiedla Wichrowe Wzgórze.
- Planowana inwestycja dotyczy wodociągów na os. Wichrowe Wzgórze i ma pochłonąć aż 41 dorodnych drzew. 41 drzew i wiele krzewów ma zostać wyciętych - moim zdaniem to skandal. Z terenu przed blokiem 11 ma zniknąć aż 17 drzew! Czy tej inwestycji nie da się zrealizować bez takiego kataklizmu? - pyta. - Dopiero co na epoznan.pl czytałam, że podczas realizacji inwestycji wodociągowej na ul. Kazimierza Wielkiego udało się uratować 15 drzew dzięki zastosowaniu innej metody wymiany rur. Podejrzewam, że na Wichrowym Aquanet proponuje najlepsze dla siebie rozwiązanie, którego koszty i skutki poniosą mieszkańcy. Nasze osiedle mierzy się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza oraz hałasem generowanymi przez tysiące aut, które codzienne przejeżdżają ul. Lechicką, nie mówiąc już o toksycznym dymie, z nielegalnego koczowiska przy Urbanowskiej/Lechickiej. Bezrefleksyjna wycinka okazałych, zdrowych drzew przyczyni się do tego, że mieszkańcy stracą sporą część jedynego działający filtra powietrza i barierę akustyczną - dodaje.
Jak przyznaje Aqaunet, prace związane z wymianą sieci wodociągowych na os. Wichrowe Wzgórze są obecnie w fazie projektowej. - Roboty budowlano-montażowe planujemy rozpocząć w pierwszej połowie 2026 roku, a realizacja zajmie około dwunastu miesięcy. Podane terminy na obecnym etapie są szacunkowe i mogą ulec zmianie - zaznacza Przemysław Ciupka z Aquanetu.
- Przy projektowaniu sieci wodociągowej dołożono starań, by ingerencja w zieleń została ograniczona do niezbędnego minimum. Poprzedziła to szczegółowa analiza terenowa prowadzona przy ścisłej współpracy z Poznańską Spółdzielnią Mieszkaniową "Winogrady". Powstała jednocześnie konieczność uporządkowania terenów zielonych z uwzględnieniem zabezpieczenia stref ochronnych wodociągu. Są to działania niezbędne dla bezpiecznej i efektywnej eksploatacji sieci. W kolizji lub zbyt bliskiej odległości od rurociągu pozostaje 39 drzew. Ich pozostawienie groziłoby uszkodzeniem infrastruktury przez system korzeniowy, a także uniemożliwiłoby lub znacząco utrudniło prace eksploatacyjne i awaryjne, stanowiąc w konsekwencji zagrożenie ciągłości dostaw wody dla mieszkańców - dodaje Ciupka.
Równocześnie Aquanet zapewnia, że w ramach inwestycji projektowane będą nasadzenia kompensacyjne na terenie osiedla. - Ich zakres, rodzaj oraz lokalizacja zostaną ustalone ze spółdzielnią. Pamiętajmy, że możliwości przebiegu trasy rurociągu są ograniczone poprzez rozkład pozostałej infrastruktury podziemnej i naziemnej czy zachowanie ciągów komunikacyjnych. Uwzględniając wszystkie te uwarunkowania planujemy inwestycję w sposób, który będzie w jak najmniejszym stopniu ingerował w środowisko naturalne i ograniczał uciążliwości dla mieszkańców - kończy.
Najpopularniejsze komentarze