10. Poznań Maraton należał do Kenijczyków (fotogaleria)

Zakończył się 10. Poznań Maraton. Pierwsze 4 miejsca zajęli Kenijczycy. Jako piąty dobiegł Polak. Pomimo kiepskiej pogody, wystartowało 4461 zawodników. Razem z uczestnikami półmaratonu, było ich 4859. Do godz. 16.00 wszystkie poznańskie drogi mają być znów przejezdne.

Zwycięzca 10. Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza to Chebii Samson Kimeli, ma 32 lata i pochodzi z Kenii. Przebiegł ponad 42-kilometrowy dystans w ciągu 2 godz. 19 min. i 17 sek. Nie jest to poznański rekord, ale imponujący wynik biorąc pod uwagę, że zawodnik startował w maratonie po raz pierwszy. Na drugim miejscu dobiegł jego rodak, Abraham Yilma Belete z czasem 2 godz. 21 min. 59 sek. Trzecie miejsce zajął kolejny zawodnik z Kenii, Elisha Kiprotich Sawe z czasem o 59 sek. dłuższy. Zaraz po nim dobiegł Kenijczyk Frimin Kiplagat Kiphoge. Obaj biegli obok siebie i ich czasy różniły się tyko ułamkami sekund. Piąte miejsce zajął Polak, Piotr Pobłocki, który zakończył bieg z czasem 2 godz. 27 min. i 15 sek. Wszyscy czterej Kenijczycy przyjechali z jednego miasta, Nairobi. Zdobywca piątego miejsca pochodzi z Lęborka.

Każdy uczestnik tegorocznego maratonu otrzyma specjalny dyplom oraz medal z wizerunkiem Macieja Frankiewicza. Ten zmarły niedawno wiceprezydent Poznania, zapamiętany za wysiłki na rzecz rozwoju sportu w mieście, był patronem niedzielnego biegu. Zdobywcy czterech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne wysokości 10, 7, 5 i 3 tys. zł. Do wygrania były także dwa samochody. Nie zdobył na razie żadnego z nich biegacz, który w maratonie zwyciężył. Nagroda główna miała być przyznana tylko pod warunkiem, że odbiorca kluczyków osiągnie czas poniżej 2 godz. 12 min. Chebii Samson Kimeli ma jednak wciąż szansę na zdobycie drugiego samochodu. Zostanie on rozlosowany pomiędzy wszystkich uczestników 10. Poznań Maratonu, którzy zdołają dziś ukończyć bieg z czasem nie przekraczającym 6 godzin.

Obok głównego biegu zorganizowany został specjalny półmaraton dla rolkarzy i osób poruszających się na wózkach. Triumfwali w nim Polacy. Najszybszym rolkarzem był Daniel Gwadera. Na wózku wśród mężczyzn jako pierwszy półmaraton przejechał Arkadiusz Skrzypiński, a najszybszą kobietą okazała się Monika Pudlis.

Tysiącom maratończyków kibicowali dziś poznaniacy. Wzdłuż trasy specjalnie dla nich ustawiło się też 25 zespołów muzycznych. Wszystko po to, aby mieszkańcy miasta wiedzieli, że Poznań jest dziś polską stolicą biegania. Osoby poruszające się samochodami musiały o tym fakcie pamiętać przynajmniej do godz. 16.00, zanim ruch na poznańskich drogach miał powrócić do normy.