Dawna zajezdnia tramwajowa ma stać się miejscem spotkań z restauracjami i sklepami. Przebudowa może ruszyć jeszcze w tym roku
Mowa o Zajezdni Jeżyce przy ulicy Gajowej.
Choć o przebudowie zajezdni, która od lat nie jest wykorzystywana przez MPK Poznań, mówi się od dawna, w temacie dotąd niewiele się działo. Dopiero latem ubiegłego roku odpowiedzialna za projekt pracownia Demiurg wyjaśniała, że jest w trakcie procesu projektowego, a jej celem jest wydobycie z budynku tego, co w nim najpiękniejsze.
W poniedziałek portal wpoznaniu.pl pokazał nowe wizualizacje zajezdni, które są zgodne z konserwatorskimi decyzjami. Teraz firma RAKO, inwestor, czeka na pozwolenie na budowę. Gdy je otrzyma, zacznie się przygotowywanie projektu wykonawczego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane będą mogły ruszyć jeszcze w tym roku.
Wiadomo, że zajezdnia ma się stać halą z restauracjami, która stanie się miejscem spotkań dla poznaniaków. Być może pojawi się tam również market spożywczy. Obok zajezdni mają natomiast powstać nowe mieszkania.
Przypomnijmy, że ostatni tramwaj wyjechał z zajezdni przy Gajowej w grudniu 2010 roku. Obiekt był w posiadaniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego od 1886 roku. Początkowo znajdowały się tutaj m.in. wozownia na 20 wagonów, stajnia na 80 koni i kuźnia. W kolejnych latach zajezdnia była modernizowana. W swoim ostatecznym kształcie funkcjonowała od 1936 roku. W 1962 roku dyrekcja MPK przeniosła się na ulicę Głogowską, a zajezdnia przy Gajowej przekształciła się przede wszystkim w zakład remontowy.
W grudniu 2010 roku MPK miało nadzieję, że negocjacje z właścicielem zajezdni (portugalska firma, której sprzedano obiekt) dotyczące przedłużenia dzierżawy Gajowej o kolejny rok przyniosą dobre efekty. Niestety tak się nie stało. Dziś na terenie, na którym 15 lat temu działała zajezdnia, istnieje osiedle mieszkaniowe. Zostało zaprojektowane w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich. W trakcie prac projektowych pokazywano wizualizacje starej hali tramwajowej, która miała zyskać nowe przeznaczenie. Teraz w końcu ta inwestycja ma się doczekać realizacji.