Reklama

Niezwykłe odkrycia archeologiczne w trakcie przebudowy ulicy. "Z praktycznie nieznanego okresu dziejów miasta"

fot. Jacek Bogusławski
fot. Jacek Bogusławski

W trakcie przebudowy ulicy Wojska Polskiego w Pile natknięto się na wiele niezwykłych przedmiotów.

- Podczas przebudowy ulicy, do końca stycznia zarejestrowano relikty około 180 obiektów archeologicznych. Wśród nich najistotniejsze to pozostałości piwniczek budynków mieszkalnych, różnorodnych jam gospodarczych oraz studnie z drewnianymi konstrukcjami odbudowy - informuje Jacek Bogusławski z Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Uzyskano serię datowań dendrochronologicznych dla studni badanej w sierpniu 2024 roku. Jak się okazało została zbudowana po 1732 r. z drewna pochodzącego z rozebranych starszych konstrukcji (najstarsze belki zostały ścięte w 1688 r.) - dodaje.

Ale to nie koniec! - Otrzymano również wynik datowania kłody sosnowej zarejestrowanej w jednej z badanych piwniczek. Drzewo ścięto w 1618 roku.

W trakcie prac archeologów do końca stycznia odkryto 131865 fragmentów ceramiki późnego średniowiecza i okresu nowożytnego, 15 fragmentów ceramiki z okresu wpływów rzymskich, 7 fragmentów ceramiki datowanej ogólnie na prahistorię, 2 fragmenty ceramiki datowanej na przełom okresu neolitu i epoki brązu, po jednym fragmencie ceramiki kultury pucharów lejkowatych i kultury łużyckiej, 5228 kości zwierzęcych, 597 bryłek polepy, 1270 fragmentów szkła, gliniany ciężarek (tkacki), fragment toporka kamiennego, oprawka noża, 3 fragmenty osełek kamiennych, 301 fragmentów żelaza/metalu, 6 krzemieni, 212 fragmentów cegieł oraz liczne monety, od srebrnego szeląga Zygmunta III Wazy z 1622 roku do szelągów Augusta III Sasa.

- Oceniając ogólnie można stwierdzić, że większość odkrytych źródeł archeologicznych dokumentuje dzieje Piły od XV do XVIII wieku. Bardzo poważna ich część pochodzi z praktycznie nieznanego okresu dziejów miasta czyli sprzed 1626 roku. Obecnie trwa wykonanie analiz archeozoologicznych, makroskopowych szczątków organicznych oraz konserwacja zabytków, z drewna, metalu i skór. Przewidywany czas realizacji badań archeologicznych na stanowiskach szacuje się na 2-3 miesiące.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
47.30 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro