Reklama
Reklama

Również w okolicach Poznania pojawią się Olejomaty. Zebrane punkty będzie można wymienić na nagrody

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Wielkopolska dołączyła do Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego (UCO - Used Cooking Oil).

W czwartek podpisano umowę. Wiadomo, że już w przyszłym tygodniu w dziesięciu gminach w Wielkopolsce, pojawią się kolejne Olejomaty. Zużyty olej spożywczy to odpad powstający w każdym gospodarstwie domowym. Należą do niego m.in. olej i masło po smażeniu, olej z sałatek, konserw i puszek, margaryna, tłuszcze pozostałe po pieczeniu mięs, a także oleje używane w marynatach i sosach. Choć wielu osobom wydaje się zwykłym odpadem płynnym, jego niewłaściwa utylizacja może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wylewanie zużytego oleju spożywczego (UCO) do kanalizacji prowadzi do gromadzenia się tłuszczu w rurach, co może powodować ich zapychanie i skutkować kosztownymi awariami infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Jeśli olej przedostanie się do gleby lub wód powierzchniowych, może zanieczyścić środowisko i zaburzyć ekosystemy wodne.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia na 4-miesięczne płatne staże. Aplikuj do 18 lutego!
REKLAMA

"W Polsce każdego roku zużywa się setki tysięcy ton oleju spożywczego, jednak jego odzysk wciąż pozostaje na niskim poziomie. Odpowiednia zbiórka i przetwarzanie UCO pozwalają nie tylko ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, ale także wykorzystać ten surowiec do produkcji nowoczesnych paliw odnawialnych. To realny krok w stronę redukcji emisji CO2 i rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym" - mówi Małgorzata Rdest, Wiceprezes firmy EMKA.

Odzyskany olej może być ponownie wykorzystany nie tylko w przemyśle paliwowym, ale także przy produkcji detergentów, świec oraz innych komponentów przemysłowych.

Olejomaty to rewolucyjny system pozwalający na stworzenie na poziomie gmin sieci punktów z maszynami, do których lokalna społeczność może oddawać UCO.

"W ramach akcji "Olej zdasz, drzewko masz!", Olejomat wyda użytkownikowi, który uprzednio zarejestruje się w specjalnej, bezpłatnej aplikacji, pustą butelkę, wytworzoną z ekologicznego materiału, wytrzymującą wysoką temperaturę oleju. Średni czas trwania zbiórki oleju w gospodarstwie domowym, to półtora miesiąca. Pełną butelkę, z pomocą aplikacji, użytkownik oddaje do Olejomatu, a na jego konto w trafiają punkty, które może wymienić na ekologiczne nagrody, jak np. sadzonki drzew"- przekazano.

Aplikacja mobilna Olejomaty to intuicyjne narzędzie do zarządzania zbiórką UCO z poziomu użytkownika. Dostępna jest na urządzenia iOS oraz Android. "Aby z niej korzystać należy stworzyć konto, zbierać punkty za oddany olej i wymieniać na atrakcyjne nagrody. W aplikacji można również znaleźć instrukcje prawidłowej zbiórki, zlokalizować najbliższy Olejomat i przeczytać wiele materiałów edukacyjnych poświęconych ekologii i ochronie środowiska" - dodano.

W Wielkopolsce pojawi się 10 Olejomatów, do których mieszkańcy będą mogli oddawać zużyty olej spożywczy. Gminy, które dołączyły do projektu, w ramach Związku Międzygminnego "Centrum Zagospodarowania Odpadów - SELEKT" to:
1. Gmina Buk (Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. )
2. Gmina Opalenica
3. Gmina Stęszew
4. Gmina Zbąszyń
5. Gmina Dopiewo
6. Gmina Czempiń
7. Gmina Komorniki
8. Gmina Grodzisk Wielkopolski
9. Gmina Kościan
10. Gmina Puszczykowo

"Naszym celem jest nie tylko rozwój nowoczesnej infrastruktury do zbiórki UCO, ale także edukacja ekologiczna i realna zmiana nawyków. Każdy, kto segreguje zużyty olej, ma wpływ na czystość środowiska i ochronę zasobów naturalnych. Cieszę się, że Poznań dołącza do tej misji i staje się kolejnym miastem wspierającym naszą inicjatywę" - dodaje Małgorzata Rdest.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
26.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro