Międzynarodowy Dzień Chorego: podaruj nadzieję - wesprzyj Hospicjum Palium 1,5% swojego podatku
![](https://epoznan.pl/storage/gallery/120617/FL02nHQ8laZd77g2xpu3sOUWCIwSq2mo_gallery.jpg?1738588934)
11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Chorego - dzień, który przypomina nam, jak ważna jest troska o tych, którzy zmagają się z poważnymi chorobami, bólem i cierpieniem. To także doskonała okazja, by zastanowić się, jak możemy wspierać osoby w trudnych chwilach ich życia. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz pomóc, rozważ przekazanie 1,5% swojego podatku na rzecz Hospicjum Palium w Poznaniu - miejsca, które od lat z miłością otacza opieką tych najbardziej potrzebujących.
Hospicjum Palium - "Tworzymy dom na czas choroby"
Hospicjum Palium to jedyne stacjonarne hospicjum w Poznaniu, które każdego dnia zapewnia kompleksową opiekę paliatywną chorym i ich rodzinom. Nasze hasło "Tworzymy dom na czas choroby" najlepiej oddaje ducha tego miejsca - tu nie tylko leczymy, ale także tworzymy przestrzeń, w której każdy czuje się szanowany, zrozumiany i otoczony troską. Chcemy, aby nasi podopieczni mieli poczucie, że są w bezpiecznym, przyjaznym miejscu, które przypomina dom - w miejscu pełnym ciepła, życzliwości i wsparcia.
Ciepłą, domową atmosferę tworzą wszyscy pracownicy i wolontariusze, którzy do każdego podopiecznego podchodzą indywidualnie, lecz do wszystkich z niezwykłą troską. Chcemy, aby podopieczni czuli się tu jak w domu. Dlatego tworzymy warunki, które dom przypominają. Mamy mnóstwo kwiatów, mamy książki, które otrzymaliśmy od poznaniaków w ramach akcji społecznościowej. Kiedy jedna z naszych pacjentek powiedziała, że zawsze marzyła o psie, pozwoliliśmy jej mieć pieska w Hospicjum. Zamieszkał z nami, dając jej swoją obecność, a nam wszystkim radość. Miewamy tu także urodziny, imieniny, a raz nawet ślub! - mówi Elżbieta Tomaszewska, wiceprezes zarządu poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, a jednocześnie pielęgniarka oddziałowa w Hospicjum Palium.
Palium - "płaszcz" opieki, który otula
Nazwa "Palium" pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego płaszcz (symbol opieki), który otula chorego, dając mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według śp. profesora Jacka Łuczaka, założyciela tego miejsca, chorych i jego bliskich należy otulać opieką niczym płaszczem, co nie byłoby możliwe bez empatii, pełnego zrozumienia potrzeb oraz zapewnienia dobrego i godnego życia. Ta myśl przewodnia nieustannie jest aktualna i czuć ją wyraźnie pod dachem Hospicjum. Naszym celem jest, by każda osoba, która trafia do Hospicjum, mogła spędzić czas choroby w atmosferze pełnej szacunku i godności. To możliwe dzięki pracy całego zespołu - lekarzy, pielęgniarek, psychologów, opiekunów medycznych, wolontariuszy oraz duchownych, którzy codziennie zapewniają wsparcie nie tylko pacjentom, ale także ich rodzinom.
Hospicjum Palium - miejsce wspólnej troski i wzajemnej pomocy
Misja profesora Łuczaka, założyciela Hospicjum Palium, nie mogłaby być kontynuowana bez codziennego zaangażowania naszych pracowników i wolontariuszy oraz wsparcia ze strony mieszkańców Poznania i naszych sponsorów. Hospicjum Palium to przestrzeń współpracy, wzajemnej pomocy i troski, która obejmuje niezliczoną liczbę osób.
Zawsze jesteśmy pod wrażeniem odzewu, jaki wywołują nasze akcje. Niezależnie od tego, czy organizujemy zbiórkę książek i kwiatów, czy malowanie motyli (symbolu Hospicjum - przyp. red.) przez dzieci ze szkół, każda inicjatywa spotyka się z ogromnym zaangażowaniem i sercem ze strony lokalnej społeczności - mówi wolontariuszka Alicja.
Zaangażowanie poznaniaków w życie Hospicjum Palium pokazuje, jak ważne i wyjątkowe jest to miejsce dla naszego miasta. To ośrodek, który w trudnych chwilach może okazać się niezbędny dla każdego z nas. Przy okazji corocznego rozliczenia podatku warto pamiętać o tej niezwykłej instytucji i wesprzeć jej działalność, pomagając tworzyć miejsce pełne ciepła i opieki dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
Poznaj Hospicjum Palium
Na okoliczność rozliczenia podatku wraz z poznańską agencją GPD przygotowaliśmy kampanię promocyjną. Chcieliśmy przez nią pokazać wyjątkowość Hospicjum, tego, jak działamy, jakim jesteśmy miejscem i co dajemy pacjentom. Dzięki temu krótkiemu filmowi każdy może zajrzeć do środka, poznać nas lepiej i - miejmy nadzieję - wesprzeć swoim 1,5% podatku - mówi dr hab. n. med. Maciej Sopata, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, Oddział w Poznaniu i jednocześnie lekarz kierujący oddziałem opieki paliatywnej. Obejrzyj video:
Pomoc, która ma ogromne znaczenie
Wsparcie, które otrzymujemy od naszych darczyńców, jest dla nas nieocenione. Co roku dzięki ich hojności możemy realizować ważne cele - finansować remonty, zatrudniać dodatkowy personel, zapewniać odpowiedni sprzęt medyczny oraz prowadzić szkolenia dla pracowników opieki paliatywnej. Każdy darczyńca, który przekazuje 1,5% swojego podatku na rzecz Hospicjum, staje się częścią tej pięknej misji, wspierając naszą codzienną działalność.
Międzynarodowy Dzień Chorego - Twoje 1,5% ma moc
Z okazji Międzynarodowego Dnia Chorego zapraszamy Cię do podjęcia prostego, ale niezwykle wartościowego kroku - przekazania 1,5% swojego podatku na rzecz Hospicjum Palium. Jak to zrobić? Wystarczy, że wpiszesz numer KRS Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej, Oddział w Poznaniu: 0000031654 w odpowiedniej rubryce formularza PIT.
Dodatkowo przez cały rok można przekazywać darowizny, które pozwalają realizować szkolenia oraz inne formy edukacji zarówno dla lekarzy, pielęgniarek czy innych osób sprawujących opiekę paliatywną, jak i dla wolontariuszy.
Bardzo dziękujemy za każdą formę wsparcia!
Dane do przekazania 1,5% podatku:
Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, Oddział w Poznaniu
KRS 0000031654
www.hospicjum-palium.pl