Poznański szpital wdraża unikalną technologię. "Tworzymy przyszłość opieki zdrowotnej"
Pacjenci będą korzystać za darmo.
W lutym pacjenci Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu otrzymają bezpłatne wsparcie technologiczne w zakresie endoprotezoplastyki biodra. Program obejmie zarówno osoby oczekujące na zabieg, jak i pacjentów po operacji. Innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje narzędzia cyfrowe oraz specjalne opaski monitorujące postępy w prehabilitacji i rehabilitacji. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach inicjatywy "Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra Dostępność+".
"W lutym br. wdrożymy nasze rozwiązanie w ww. placówce. Pacjenci, którzy będą z niego korzystać, zyskają m.in. automatyczne potwierdzanie daty zabiegu, a następnie przypomnienie o nim. Za pośrednictwem aplikacji iWound będą otrzymywać ważne informacje przed operacją i cykliczne zadania do wykonania w ramach prehabilitacji. Mogą to być ćwiczenia bądź zalecenia dotyczące odżywiania. Pacjenci będą też pozostawać w stałym kontakcie z poradnią na czacie aplikacji" - mówi Piotr Piątek z Polmedi Group.
Aplikacja iWound, jako część systemu, zostanie udostępniona za darmo dla użytkowników - w tym wypadku pacjentów oddziału ortopedii.
"Przewidujemy dwa rodzaje upowszechnienia. Pierwszy to odrębny portal, na którym założymy konto każdemu podmiotowi chcącemu skorzystać z rozwiązania. W drugim wariancie wystawimy nową, indywidualną wersję aplikacji, aby zainteresowany szpital mógł ją zainstalować na własnych serwerach" - dodaje Piotr Piątek.
Twórcy technologii wyjaśniają, że pacjenci korzystający z aplikacji w pierwszym kroku uzupełnią ankietę o stanie zdrowia. Na podstawie pozyskanych ankiet specjaliści dostosują spersonalizowane zadania prehabilitacyjne.
"Stosownie do czasu przed operacją, pacjent będzie dostawał m.in. wskazówki dotyczące niezbędnych badań, wideoporadniki z ćwiczeniami, zalecenia dla rodziny, dot. żywienia i fizjoterapii, a także wsparcie psychologa. Wszystkie informacje zwrotne od pacjenta będą dostępne dla personelu szpitala w panelu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, zespół medyczny będzie miał szansę na poprawę stanu jego zdrowia, kontaktując się z nim poprzez system" - podkreśla ekspert z Polmedi Group.
Po zakończonym zabiegu pacjent otrzyma opaskę telemedyczną, która wspomoże jego proces rehabilitacji i monitorowanie postępów leczenia. Urządzenie będzie zbierać dane medyczne, a w dedykowanej aplikacji pojawią się m.in. prośby o dokumentację zdjęciową, informacje o konieczności zmiany opatrunku oraz ankiety pooperacyjne. Pacjenci otrzymają również spersonalizowane zalecenia rehabilitacyjne, a każde wykonanie zestawu ćwiczeń będzie wymagało potwierdzenia.
"Dotychczas w Polsce przygotowanie pacjenta do zabiegu przeważnie ograniczało się do przekazania mu ulotek i danych na temat wizyty kwalifikującej do zabiegu. W praktyce okazywało się to bardzo nieefektywne. Z kolei opieka pooperacyjna była ograniczona z powodu niedoboru personelu. Wsparcie technologiczne może poskutkować zmniejszeniem liczby odwoływanych operacji i obniżeniem ryzyka powikłań pooperacyjnych. Warto podkreślić, że w Polsce czas oczekiwania na operację wszczepienia endoprotezy wynosi, w zależności od ośrodka, od 3 do 18 miesięcy" - komentuje Piotr Piątek.
Prehabilitacja i rehabilitacja, w połączeniu z opieką pooperacyjną z wykorzystaniem smart urządzeń, jest w Polsce zjawiskiem nowym i dotąd niespotykanym. "Tworzymy przyszłość opieki zdrowotnej. Dążymy do stworzenia świata, w którym zaawansowane technologie są integralną częścią codziennej opieki zdrowotnej, dostępnej dla każdego. Chcemy, aby placówki medyczne, pacjenci i ich opiekunowie mogli bez wysiłku korzystać z rozwiązań, które nie tylko usprawniają procesy leczenia, ale także wprowadzają opiekę na wyższy poziom - w pełni zindywidualizowaną, opartą na danych i dostępną w każdym miejscu i czasie" - podsumowuje zarząd Polmedi Group.