Reklama

Czy warto brać kreatynę? Wszystko, co musisz wiedzieć

Kreatyna to jeden z najbardziej rozpoznawalnych suplementów diety wśród sportowców, który jest doceniany nie tylko w gronie zwolenników aktywnego trybu życia, ale również wśród naukowców. To dobrze przebadany preparat, który może korzystnie oddziaływać na osiągane wyniki sportowe, wspierając również prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna, znana również jako kwas β-metyloguanidynooctowy, to organiczny związek chemiczny, zbudowany z fragmentów białek, który powstaje przez połączenie trzech aminokwasów, takich jak arginina, glicyna i metionina. To substancja występująca przede wszystkim w tkance mięśniowej, gdzie jest magazynowana głównie w postaci fosfokreatyny, a w mniejszym stopniu również w formie wolnej kreatyny.

Kreatyna jest znana jako suplement dla sportowców, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż związek naturalnie występuje w organizmie człowieka, a także może być dostarczany do ustroju wraz z pożywieniem, w postaci produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso czy przetwory mleczne. Ponieważ jednak osoby aktywne fizycznie wyróżniają się zwiększonym zapotrzebowaniem na składnik, kreatynę można znaleźć wśród preparatów wykazujących właściwości anaboliczne.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna jest uznawana za suplement diety, który może oddziaływać na zwiększenie siły mięśniowej, jednocześnie sprzyjając rozbudowie muskulatury. To związek, który uczestniczy w produkcji ATP, czyli adenozynotrifosforanu, odpowiedzialnego za transport energii do mięśni m.in. w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego, co może korzystnie wpływać na osiągane wyniki sportowe, sprzyjając poprawie efektywności, a także może przyczyniać się do szybszej regeneracji ustroju po zakończeniu uprawiania intensywnych aktywności.

Kwas beta-metyloguanidynooctowy jest doceniany przez sportowców również ze względu na działanie anaboliczne i antykataboliczne właściwości. Kreatyna może bowiem wpływać na większe uwodnienie komórek mięśniowych, jednocześnie chroniąc mięśnie przed rozpadem.

Rozsądne korzystanie z preparatów kreatynowych, takich jak np. kreatyna OstroVit, może przełożyć się na wzrost siły, korzystnie oddziałując na rozbudowę masy mięśniowej. Aminokwas może również przyczynić się do zwiększenia ilości magazynowanego w mięśniach glikogenu, co może oddziaływać na wzrost energii potrzebnej podczas wykonywania aktywności fizycznych. Związek może też pozytywnie wpływać na wytrzymałość i wydolność organizmu, a jakby tego było mało, kreatyna może wspierać funkcjonowanie mózgu, oddziałując również na metabolizm glukozy.

Kreatyna - jak brać?

Kreatyna jest uznawana za bezpieczny i skuteczny suplement diety, jednak niezwykle istotne jest właściwe stosowanie preparatu, zgodnie z rekomendacją producenta oraz indywidualnymi potrzebami organizmu zawodnika.

Choć do niedawna zalecano korzystanie z preparatów kreatynowych z uwzględnieniem fazy ładowania, która polega na dostarczaniu znacznych ilości związku do ustroju przez kilka dni, a następnie na zmniejszeniu podaży substancji, obecnie rekomenduje się przede wszystkim metodę regularnego dostarczania stałej porcji produktu, wynoszącej ok. 3-5 g kreatyny na dobę.

Wiele wątpliwości wśród konsumentów budzi nie tylko zalecana porcja kreatyny, ale również rekomendowana pora dostarczania substancji do ustroju. Dotychczas przeprowadzone analizy wskazują, iż najlepszym rozwiązaniem wydaje się przyjmowanie kreatyny w okresie okołotreningowym - przed ćwiczeniami i po zakończeniu wykonywania aktywności fizycznej, z kolei w dni nietreningowe dobrym pomysłem może okazać się dostarczanie związku do ustroju przed lub po posiłku.

Kreatyna suplement - czy warto brać kreatynę?

Suplementacja kreatyną może okazać się pomocnym rozwiązaniem wśród osób aktywnych fizycznie, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej. Dodatkowo preparaty kreatynowe mogą być z powodzeniem stosowane także przez osoby, które nie uprawiają regularnie intensywnych wysiłków fizycznych, lecz np. chcą wspierać funkcjonalność mięśni i pracę układu nerwowego.

Na rynku można znaleźć wiele preparatów zawierających różne formy kreatyny, a wybór odpowiedniego produktu to kwestia indywidualnych potrzeb i preferencji konsumenta. Poszukując najlepszej kreatyny, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na cenę i opinie dotyczące produktu, ale przede wszystkim na zawarte w preparacie składniki i potwierdzoną laboratoryjnie jakość suplementu diety. Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się więc suplementy diety OstroVit, które wyróżniają się atrakcyjnym stosunkiem jakości do ceny, a jednocześnie bogatym asortymentem i szerokim wyborem kompleksowych produktów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
3.6 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
63.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro