Duża inwestycja planowana jest w centrum miasta. Pokazano zwycięski projekt
Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu już wkrótce powiększy się o nowoczesny obiekt medyczny.
W historycznym centrum miasta, przy ul. Garbary, powstanie nowy budynek Ambulatoryjnej Onkologii, Profilaktyki, Diagnostyki Molekularnej i Obrazowej. I Nagrodę w zorganizowanym przez SARP Poznań konkursie architektoniczno-urbanistycznym na rozbudowę zespołu szpitalnego zdobył projekt uznanej pracowni architektonicznej WXCA. Głównym założeniem architektów WXCA było zaprojektowanie funkcjonalnego i intuicyjnego obiektu o stonowanej, eleganckiej architekturze wkomponowanej w zabytkową strukturę miejską Poznania.
"Konkursowy projekt rozbudowy Wielkopolskiego Centrum Onkologii powstał we współpracy WXCA ze studiem Archimed. Zaproponowane przez jego twórców umiejętne wkomponowanie nowego budynku Ambulatoryjnej Onkologii, Profilaktyki, Diagnostyki Molekularnej i Obrazowej w skomplikowany, zabytkowy kontekst przestrzenny, a także funkcjonalny układ użytkowy zdobyły uznanie Sądu Konkursowego, który przyznał pracowniom I Nagrodę" - przekazano.
Autorzy projektu podkreślają, że ich głównym celem było zaprojektowanie budynku harmonijnie wkomponowanego w historyczną tkankę urbanistyczno-architektoniczną Poznania, który jednocześnie spełnia surowe wymogi współczesnych obiektów medycznych i zapewnia użytkownikom maksymalny komfort.
"Wyzwaniem ze strony kształtowania bryły było jak najmniej inwazyjne przeprowadzenie nadziemnej kładki pieszej ułatwiającej komunikację między nowym budynkiem i terenem WCO. Przedmiotem szczególnej troski architektów była w tym przypadku ochrona relacji przestrzennych i historycznych osi widokowych. Projektowany zespół zabudowy razem z kładką stworzą kompozycyjną bramę ulicy Garbary otwierającą się w kierunku Starego Miasta"- przekazano.
Innym aspektem projektu wyróżnionym przez Sąd Konkursowy jest "wysoka wrażliwość na potrzeby przyszłych użytkowników" obiektu - zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego.
"Kluczowym założeniem projektantów było stworzenie budynku funkcjonalnego i intuicyjnego w użytkowaniu, z czytelnym i logicznym schematem komunikacji. Przestrzeń wewnętrzna obiektu została wyraźnie podzielona na strefy dla pacjentów zdrowych, powracających, dzieci oraz personelu. Wygodna komunikacja i przestronne, jasne przestrzenie holi i poczekalni są ukłonem w stronę pacjentów. W przestrzeniach dla personelu istotnym założeniem projektowym było nie tylko sprawne przemieszczanie się pracowników, ale i stworzenie komfortowych, dobrze doświetlonych przestrzeni do pracy i wypoczynku"- dodano.
Najpopularniejsze komentarze