Miejskie SUV-y - które modele najlepiej sprawdzą się w polskich warunkach?
Miejskie SUV-y cieszą się od lat niesłabnącą popularnością, a przyczyn tego zjawiska należy dopatrywać się w ich połączeniu najbardziej pożądanych przez użytkowników cech samochodów. Zastanawiasz się nad zakupem samochodu tej kategorii, lecz nie wiesz na jaki model postawić? Oto zestawienie najlepszych i najpopularniejszych modeli kompaktowych SUV-ów, które przecież nie bez powodu są uwielbiane przez (nie tylko) polskich kierowców!
Jakie są zalety posiadania kompaktowego SUV-a?
Współczesne SUV-y swoją nazwę zawdzięczają angielskiemu określeniu "sport utility vehicle", które początkowo odnosiło się do samochodów terenowych premium. Obecnie kategoria ta obejmuje szerszy zakres modeli, a ich wygoda użytkowania znajduje przełożenie na rosnącą popularność samochodów tego typu. Podniesienie ustawienia przednich foteli znacząco przekłada się na lepszą widoczność podczas jazdy, a pojemność samochodu pozwala wykorzystywać poszczególne modele na różne sposoby - począwszy od zastosowań terenowych, a kończąc na zaspokajaniu potrzeb nawet bardziej liczebnych rodzin.
Dodatkowym atutem miejskich SUV-ów jest zmniejszenie rozmiarów bryły pojazdu, co pozwala dostosować model samochodu do wymagań narzucanych przez współczesne ulice miast. Wąskie uliczki oraz perspektywa znalezienia miejsca parkingowego w centrum dużego miasta znacząco ograniczają możliwości manewrowe kierowcy, dlatego kompaktowe SUV-y wydają się być niemalże stworzone do warunków tego typu. Od teraz pamiętanie o ubezpieczeniu samochodu nie będzie jedyną (choć jakże potrzebną) formą ochrony wartościowego mienia - wybierając jeden z poniższych modeli zyskujesz pewność, że komfort prowadzenia pojazdu realnie wpłynie na bezpieczeństwo poruszania się po lokalnych drogach.
Opel Mokka
Opel Mokka to wygodny miejski SUV o wymiarach ok. 4278 mm x 2038 mm. Zewnętrzna bryła nadwozia prezentuje się efektownie, a dostępna w kabinie przestrzeń wydaje się być skrojona na miarę potrzeb współczesnych mieszkańców ośrodków miejskich. Możliwość niemal nieograniczonej regulacji foteli, stosunkowo duży bagażnik oraz klasyczne wykończenia wnętrza sprawiają, że Mokka przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi nie tylko kawy... Warto dodać do tego napęd (4x4), szacunkowe spalanie w granicach 4,5-6 l/100km (benzyna) oraz opcję wyboru wersji z silnikiem benzynowym, hybrydowym lub elektrycznym. Opel Mokka doskonale odnajdzie się zatem zarówno warunkach miejskich i podmiejskich, jak i podczas dłuższych wyjazdów lub wakacji. Ten model to kompaktowy SUV, w którym możesz się zakochać!
Toyota Yaris Cross
Tworzenie zestawienia najciekawszych małych SUV-ów nie mogłoby się odbyć bez wspomnienia o modelu, który w ostatnich czasie robi prawdziwą furorę. Mowa tu o Toyocie Yaris Cross, czyli jednym z najczęściej wybieranych kompaktowych crossoverów w 2024 roku. Niewygórowana cena w przypadku tego modelu łączy się z hybrydowym potencjałem napędu, kilkoma wersjami do wyboru oraz dużą energooszczędnością. Dodatkowo Toyoty są powszechnie cenione za swoją bezawaryjność, a zredukowanie do minimum rozmiarów (4180 mm x 1765 mm) sprawia, że już na zawsze pożegnasz się z problemem niewielkiej ilości miejsca parkingowego. Ubezpieczenie OC wykupywane m.in. na wypadek zarysowania innego pojazdu na parkingu to podstawa, jednak stawiając na Yaris Cross znacząco zmniejszasz ryzyko wystąpienia szkód powodowanych przez zbyt duże gabaryty posiadanego samochodu. Taka inwestycja jest niewątpliwie opłacalna!
Renault Captur
Ciekawą alternatywą dla wcześniej wspomnianych Opla Mokki oraz Toyoty Yaris Cross jest propozycja od Renault, czyli model Captur. W tym przypadku użytkownicy również mają do wyboru szeroką gamę wersji silników (full hybrid, mild hybrid, benzyna, LPG), a wspólnym mianownikiem dla wszystkich jest wygoda i komfort prowadzenia pojazdu. Producent deklaruje aż 600 litrów pojemności bagażnika, możliwość regulacji ustawienia tylnej kanapy o 16 cm oraz średnie spalanie na poziomie ok. 5,5 l/100 km w wersji z silnikiem benzynowym. Obiecujące (pod kątem komfortu poruszania się po mieście) są również stosunkowo niewielkie wymiary - 4227 mm x 2003 mm. Dużą zaletą serii Captur jest także wyposażenie systemów multimedialnych, co zostanie docenione szczególnie podczas dłuższych tras.
Hatchback + SUV = Crossover
Każdy z wyżej wymienionych modeli zajmuje zaszczytne miejsce w rankingu topowych miejskich SUV-ów, które w ostatnim roku cieszyły się największych zainteresowaniem wśród kupujących. Klasyczne hatchbacki stopniowo odchodzą do lamusa i to właśnie crossovery wydają się być przyszłością wygodnego przemieszczania się po polskich miastach. Pozostaje zatem przyjrzeć się najciekawszym ofertom i oszacować potencjalne koszty zakupu oraz eksploatacji. Używając do tego celu takich narzędzi, jak na przykład kalkulator OC oraz statystyki zużycia paliwa zyskujesz gwarancję, że wybrany przez Ciebie kompaktowy SUV okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę!