Reklama

Kontrolerzy biletów w Poznaniu z kamerami?

fot. archiwum
fot. archiwum

O to, czy w naszym mieście wprowadzone zostanie takie rozwiązanie dopytuje miejski radny.

Andrzej Prendke wystąpił z interpelacją do prezydenta Poznania w sprawie ewentualnego stosowania kamer nasobnych u kontrolerów biletów w komunikacji miejskiej. - W Szczecinie, w celu poprawy bezpieczeństwa i transparentności w komunikacji miejskiej, kontrolerzy biletów już wkrótce rozpoczną pracę z kamerami nasobnymi, które będą rejestrować przebieg kontroli. Kamery przyczepiane do munduru, na wzór policyjnych, które mają rejestrować przebieg interwencji, pozwolą uniknąć niejasności oraz zwiększą komfort i bezpieczeństwo zarówno pasażerów, jak i kontrolerów. W razie potrzeby nagrania mogą stanowić też materiał dowodowy dla śledztw policyjnych. Czy Zarząd Transportu Miejskiego rozważa podobne rozwiązanie? Nagrania z kamer kontrolerów pozwoliłyby na usprawnienie procesu kontroli biletów, zarówno pod kątem jego efektywności, transparentności, jak i komfortu oraz bezpieczeństwa obu stron - zaznacza radny.

Odpowiedzi udzielił mu Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Okazuje się, że Zarząd Transportu Miejskiego analizował możliwość wykorzystania kamer przez kontrolerów. - W ostatnich latach liczba sytuacji konfliktowych, jak również wypadków w pracy w grupie kontrolujących bilety zmalała. ZTM na bazie doświadczeń wdrożył szereg rozwiązań, dobrych praktyk i regulacji, które zwiększyły stan poczucia bezpieczeństwa kontrolujących oraz pasażerów - wyjaśnia.

- Zagadnienie dotyczące wyposażenia kontrolerów biletowych w kamery nasobne jest przedmiotem szerszej dyskusji organizatorów publicznego transportu w największych miastach w Polsce. Większość organizatorów nie wdrożyła takiego rozwiązania, głównie z uwagi na brak jednoznacznych podstaw prawnych. Incydent z udziałem kontrolerów biletowych, do którego doszło w Szczecinie w 2024 roku, zainicjował ponową analizę i rozważania nad zasadnością implementacji takiego rozwiązania. Na ten moment rozwiązanie funkcjonuje w Opolu. Natomiast w Szczecinie jest realizowane w formie pilotażu - dodaje.

ZTM ustalił, że zgodnie z przepisami z kamer nasobnych mogą korzystać policjanci i strażnicy graniczni. Przepisy są jednak nieprecyzyjne i równocześnie nie wynika z nich, by kontrolerzy nie mogli z nich korzystać. W trakcie analizy zwrócono uwagę m.in. na efektywność kontroli, koszt zakupu kamer (w Poznaniu byłoby to minimum blisko 40 tysięcy złotych), ciągłość rejestrowania pracy, usługi serwisowe czy potencjalny wzrost agresji ze strony pasażerów, którzy nie wyrażaliby zgody na ich nagrywanie. Ostatecznie ZTM podjął decyzję, by nie wyposażać kontrolerów w kamery nasobne.

- W celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy kontrolerów, z inicjatywy Zastępcy Dyrektora ds. Sprzedaży i Obsługi Klientów ZTM, Forum Organizatorów Transportu wystąpiło do Ministerstwa Infrastruktury z apelem dotyczącym objęcia kontrolerów biletowych zwiększoną ochroną prawną poprzez umożliwienie im korzystania z instytucji przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. W odpowiedzi udzielonej w sierpniu 2024 r. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że podczas nowelizacji przepisów dotyczących publicznego transportu zbiorowego ministerstwo rozważy możliwość wprowadzenia przepisów mających na celu zrównanie ochrony materialno-prawnej kontrolerów biletowych z już istniejącą ochroną prawną przewidzianą dla osób kierujących środkami transportu w publicznym transporcie zbiorowym - wyjaśnia Wiśniewski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
59.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro