Problemy z dostępnością antybiotyków w poznańskich aptekach. "Trzeba jechać ponad 70 kilometrów"
Chodzi o antybiotyki z konkretną substancją czynną.
W tej sprawie napisała do nas Czytelniczka. - Chciałabym zwrócić uwagę na brak dostępności antybiotyków w aptekach. Jest sporo infekcji (Mycoplasma Pneumonie, krztusiec, zapalenia płuc), ale od dawna Klacid i jego odpowiedniki nie są dostępne w wielu aptekach. Trzeba jechać ponad 70 km z Poznania po ten lek - opisuje.
Już w grudniu informowaliśmy na epoznan.pl o wzroście zakażeń mykoplazmą. Najczęściej rozprzestrzenia się wśród dzieci w szkołach i przedszkolach. Rodzice mogą myśleć, że dzieci są przeziębione - mają kaszel, przeważnie suchy i uporczywy, może pojawiać się katar czy ból głowy i osłabienie. Ale poza tym nie ma poważniejszych objawów. Dzieci są w stosunkowo dobrym stanie. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej, gdy wykona się badanie rentgenowskie płuc. Tam widać ogromne zmiany. To właśnie m.in. na mykoplazmę działają antybiotyki z clarithromycinum.
Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym. - Obserwujemy utrudnioną dostępność do produktów leczniczych z substancją czynną clarithromycinum w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej w dawce 250 mg/ml. Na rynku dostępne są postaci o przedłużonym oraz o zmodyfikowanym uwalnianiu. Utrudnienia w dostępności do tych leków wynikają ze zwiększonego zapotrzebowania na antybiotyki, w związku z trwającym sezonem infekcyjnym, a także z faktu, że większość zgromadzonego zapasu znajduje się na stanach aptek ogólnodostępnych. Decyzją podmiotów odpowiedzialnych część produktów została objęta czasowym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu - informuje GIF.
- Czasowym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu objęte są także niektóre produkty z substancją czynną azithromycinum. Inne antybiotyki z grupy makrolidów są dostępne na rynku i nie przewidujemy utrudnień w dostępności. GIF jest w stałym kontakcie z podmiotami odpowiedzialnymi, które cyklicznie potwierdzają plany dostaw ww. produktów leczniczych. Sytuacja w przypadku pozostałych antybiotyków jest w dalszym ciągu stabilna, a większość zgromadzonego zapasu znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. GIF na bieżąco monitoruje dostępność antybiotyków i raportuje do Ministerstwa Zdrowia, które jest organem odpowiedzialnym za politykę lekową w Polsce - dodaje.
Najpopularniejsze komentarze