Poznański szpital z nowatorskim rozwiązaniem dla pacjentów po zawale
Funkcjonują w specjalistycznych kamizelkach.
Szpital miejski im. Strusia z ulicy Szwajcarskiej wprowadza kolejną innowację. - Wprowadziliśmy nowoczesne podejście do leczenia pacjentów z wysokim ryzykiem nagłej śmierci sercowej. Pierwszych dwóch pacjentów hospitalizowanych na Oddziale Kardiologicznym z powodu zawału serca z powikłaniami zostało wyposażonych w kamizelkę defibrylującą - zewnętrzny kardiowerter-defibrylator (ICD) - podaje lecznica.
Pacjenci, ze względu na poważne choroby współistniejące oraz okołozawałowe powikłania, nie mogli szybko przejść zabiegu wszczepienia ICD. Zabiegi odroczono o trzy miesiące. Aby w tym czasie zapewnić pacjentom maksymalne bezpieczeństwo, zalecono im stosowanie kamizelek defibrylujących. - Kamizelka jest nowoczesnym urządzeniem, które pacjent nosi bezpośrednio na ciele. Wyposażona jest w zestaw elektrod defibrylujących i EKG, monitorujących pracę serca 24 godziny na dobę. W przypadku wykrycia zagrażających życiu arytmii urządzenie automatycznie przeprowadza defibrylację, czyli przerwanie arytmii za pomocą impulsu elektrycznego. Dodatkowym atutem kamizelki jest możliwość bezprzewodowego przesyłania danych do centrali, gdzie są one analizowane przez zespół specjalistów. W razie zagrożenia informacje są natychmiast przekazywane lekarzom, a pacjent i jego rodzina otrzymują odpowiednie instrukcje - dodaje.
Jeśli po 3 miesiącach okaże się, że pacjenci mogą już przejść zabieg, zostanie on przeprowadzony. Może natomiast okazać się, że kondycja poprawiła się na tyle, że pacjent wróci do normalnego funkcjonowania bez konieczności przeprowadzania zabiegu. - Koszt zastosowania kamizelki defibrylującej jest indywidualnie refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co umożliwia dostęp do tej nowoczesnej terapii szerszemu gronu pacjentów.
Na epoznan.pl pisaliśmy już o kamizelce defibrylującej, ale wówczas zastosowano ją u nastolatka pierwszy raz w naszym regionie. Więcej TUTAJ.