Możesz mieć wpływ na to, jak pojadą pociągi! Wystarczy poświęcić chwilę
Jest ankieta.
Wspólnie z Departamentem Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Koleje Wielkopolskie zapraszają do udziału w Badaniu Potrzeb Przewozowych w Publicznym Transporcie Zbiorowym do projektu rozkładu jazdy pociągów 2025/2026, który będzie obowiązywał od 14 grudnia 2025 roku.
W badaniu można wziąć udział do 26 stycznia. "Wystarczy wypełnić formularz. Przy wypełnianiu formularza prosimy o odniesienie się do obecnego rozkładu jazdy 2024/2025" - informują Koleje Wielkopolskie. "W przypadku chęci przekazania uwag w zakresie kilku różnych odcinków prosimy o wypełnienie osobnych formularzy, co w znaczący sposób ułatwi nam ich analizę. Podczas wypełniania formularza istnieje możliwość wybrania tylko jednej stacji początkowej i końcowej. Ponadto w przypadku chęci odniesienia się do połączenia z sąsiednim województwem, gdy nazwy danego przystanku nie będzie na liście, należy wybrać opcję "Stacja na terenie Województwa...". - dodają.
Jak wskazano, obecnie obowiązujący rozkład jazdy uwzględnia szereg czynników:
- zapewnienie dojazdów do i z miejsc pracy oraz nauki,
- możliwości techniczne kursowania pociągów na danej trasie,
- rozkłady jazdy innych pociągów regionalnych oraz PKP IC,
- stan i dostępność infrastruktury,
- możliwości dofinansowania przewozów przez Samorząd Województwa,
- uzgodnienia z sąsiednimi organizatorami przewozów na liniach stycznych z innymi województwami (pociągi międzywojewódzkie),
- możliwości realizacji przewozu przez przewoźników w oparciu o posiadane zasoby.
Dodano, że ze względu na brak właściwości ustawowej nie będą brane pod uwagę wnioski: dotyczące połączeń dalekobieżnych i międzynarodowych - organizatorem tych połączeń jest minister właściwy do spraw transportu, dotyczące połączeń komunikacji miejskiej na terenie Miasta Poznania oraz przewozów autobusowych organizowanych przez poszczególne gminy i powiaty oraz zawierające uwagi o stanie linii kolejowych, dworców i przystanków (adresatami takich uwag są spółki odpowiadające za utrzymanie linii i infrastruktury kolejowej m.in.: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i PKP Nieruchomości).
Jak podkreślono, ostateczny kształt rozkładu jazdy pociągów konstruowany jest przez zarządcę infrastruktury kolejowej.
Ankieta dostępna jest tutaj.