Reklama
Reklama

Nowa oferta edukacyjna Muzeum Archeologicznego w Poznaniu dla dorosłych

Edukatorzy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu w czasie obserwacji pracy w Haus Bastian - Centrum Edukacji Muzealnej w Berlinie; fot. O. Adamczyk
Edukatorzy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu w czasie obserwacji pracy w Haus Bastian - Centrum Edukacji Muzealnej w Berlinie; fot. O. Adamczyk

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu jako nowoczesna instytucja kultury prowadzi edukację kulturalną skierowaną do różnych grup docelowych, wypełniając tym samą swoją społeczną misję.

Duża część działań organizowana jest dla grup szkolnych w oparciu o programy nauczania tak, aby stanowiły atrakcyjną formę nauki, uzupełniającą formalną edukację szkolną. Wśród różnorodnych form edukacji muzealnej znajdują się także działania skierowane do rodzin z małymi dziećmi oraz dorosłych. Udział w specjalnych warsztatach plastycznych lub rodzinnej grze muzealnej powodują, ze wizyta w Muzeum zmienia się często w rodzinną przygodę. Jednak dużym wyzwanie dla muzeum jest przyciągnięcie w swoje progi osób dorosłych. W przypadku osób aktywnych zawodowo wiąże się to z ograniczeniami ilości wolnego czasu oraz ich zobowiązaniami rodzinnymi, ale także z dużą konkurencją na rynku wydarzeń kulturalnych.

Od 1 września 2023 roku do 28 lutego 2025 r. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu realizuje projekt "Edukujmy (się)! Nowe doświadczenia - nowe możliwości - nowa oferta edukacyjna dla dorosłych" w ramach programu Erasmus+ w sektorze Edukacja dorosłych. Jego celem jest stworzenie atrakcyjnego i różnorodnego programu pozaformalnej edukacji dorosłych, włączającego w działania zarówno osoby aktywne zawodowo, seniorów jak i dorosłych migrantów w oparciu o archeologię i historię starożytną.

W trakcie prac koncepcyjnych nad ofertą edukacyjną dla dorosłych pojawiła się potrzeba poszerzenia kwalifikacji i umiejętności kadry muzeum o elementy związane z organizowaniem i prowadzeniem działalności edukacyjnej dorosłych, w tym także zdobycia doświadczenia w zakresie zachęcania tej grupy do kształcenia przez całe życie. Program Erasmus+ w sektorze Edukacja dorosłych oferuje udział w mobilności edukacyjnej o wymiarze międzynarodowym, opartej na obserwacji pracy w instytucjach o większym doświadczeniu, pozwalającej na bezpośrednie przekazywanie najlepszych praktyk. Takie rozwiązanie pomaga wzmocnić rozwój zawodowy kadry i przyczynia się do wzrostu jakości i efektywności działań. W ramach projektu w 2024 roku Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zorganizowało obserwację pracy dla 7 pracowników merytorycznych odpowiedzialnych za organizację i prowadzenie działań edukacyjnych w strukturach partnera projektu, Muzeum Egipskiego i Zbiorów Papirusów w Berlinie. Dodatkowo w grudniu 2024 roku do Poznaniu przyjechali eksperci z berlińskiego muzeum, których zadaniem była ewaluacja działań prowadzonych w ramach projektu. Jako rezultat projektu została stworzona nowa, różnorodna oferta edukacji pozaformalnej dla dorosłych w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu w oparciu o uniwersalne i powszechnie znane zagadnienia z zakresu kulturowego i historycznego dziedzictwa światowego.

Już od 2025 roku Muzeum Archeologiczne w Poznaniu zaprasza na szereg działań edukacyjnych skierowanych do osób dorosłych. Jedną z atrakcji są specjalne, tematyczne oprowadzania 18+ z przewodnikiem, obejmujące wszystkie nasze wystawy. Proponujemy trzy tematy: "Sekretne życie zabytków", pozywające zapoznać się z ciekawymi i nieoczywistymi informacjami na temat obiektów prezentowanych w muzeum, "Opowieści z zaświatów" obejmujące zagadnienia związane ze śmiercią i praktykami pogrzebowymi dawnych społeczeństw oraz "Tajemnice Pałacu Górków" przybliżające historię i architekturę siedziby Muzeum. Miłośnikom najstarszej historii Poznania proponujemy "Spacery archeologiczne" po ciekawych lokalizacjach miasta wzbogacone o wyczerpujące informacje na ten temat. Natomiast dla miłośników dawnej muzyki przygotowujemy cykl spotkań "Głosy z przeszłości", których osią będą wątki wspólne w archeologii i w tradycyjnych pieśniach ludowych słowiańszczyzny. Prowadzący wraz z uczestnikami zbudują swobodną przestrzeń do zgłębiania wyżej wymienionej tematyki wraz z możliwością wspólnotowego praktykowania białego śpiewu. W muzeum nadal kontynuowane będą comiesięczne spotkania skierowane do seniorów i dorosłych z cyklu "Porozmawiajmy o....", które cieszą się niesłabnącą popularnością od 2021 roku. Ich różnorodna tematyka oraz luźna forma mogą być zachętą także dla wszystkich osób interesujących się historią i archeologii. Więcej informacji na temat oferty dla dorosłych na stronie www.muzarp.poznan.pl

Projekt "Edukujmy (się)! Nowe doświadczenia - nowe możliwości - nowa oferta edukacyjna dla dorosłych" jest realizowany w ramach programu Erasmus+ w sektorze Edukacja dorosłych w ramach Akcji 1. Mobilność edukacyjna; działanie: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia dorosłych (numer projektu: 2023-1-PL01-KA122-ADU-000127044)

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Ma padać, a do tego zamarzać. Jest ostrzeżenie meteo!
8℃
0℃
Poziom opadów:
6.1 mm
Wiatr do:
31 km
Stan powietrza
PM2.5
25.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro