Mniejsze zużycie wody, symboliczne prądu: dlaczego zmywarka może być źródłem oszczędności
Zmywarka automatyczna to nie tylko komfort każdego dnia, ale również oszczędności - co ważne, chodzi tu o oszczędności zarówno dla Twojego portfela, jak i oszczędność Twojego czasu. Dowiedz się, w jaki sposób takie urządzenie może zadbać o domowy budżet oraz uwolnić Cię od niektórych obowiązków domowych.
Przede wszystkim: zmywarka to mniejsze zużycie wody
Ilość zużytej wody w trakcie ręcznego zmywania naczyń zależy od wielu czynników. Ich zabrudzenia, czasu zmywania czy strategii mają bezpośredni wpływ na ilość wody niezbędnej do ich wyczyszczenia. Przeprowadzono wiele badań dotyczących tego, ile wody użytkowanej jest podczas zmywania ręcznego i zmywania automatycznego. Nie ulega wątpliwości, że znacznie oszczędniejsze, a zarazem przyjaźniejsze dla środowiska jest korzystanie ze zmywarek. Uśredniając, podczas mycia ręcznego zużywa się około 3 razy więcej wody niż podczas mycia naczyń w zmywarce. Trzeba też dodać, że wartość ta może wzrosnąć zależnie od tego, czy naczynia będą płukane pod bieżącą wodą - wtedy zużycie wody może być nawet pięciokrotnie większe. Oczywiście, to ile wody zużyje zmywarka jest uzależnione od wybranego programu, ale wciąż: są to znacznie mniejsze ilości.
Dlaczego właściwie dzieje się tak, że zmywarka pozwala na tak duże oszczędności wody? Wynika to z co najmniej kilku czynników, spośród których zdecydowanie najważniejszym jest dobór odpowiedniego programu. Obecnie większość zmywarek na rynku posiada program "Eco", którego założeniem jest minimalizacja zużycia wody i energii.
Oszczędności przy zmywaniu w zmywarce wynikają również z prawidłowego korzystania z tego urządzenia. Pamiętaj, aby zmywarkę zawsze uruchamiać po jej całkowitym napełnieniu. Nie spłukuj naczyń ręcznie, zamiast tego korzystniej będzie wybrać program ze zmywaniem wstępnym (jest on zazwyczaj bardzo krótki i nie wymaga używania detergentu). Pozbądź się dużych resztek jedzenia przed umieszczeniem naczyń we wnętrzu urządzenia i układaj je zgodnie z zaleceniami producenta. Naczynia w koszach nie powinny się dotykać ani zasłaniać - wszystko to sprawi, że zmywanie w zmywarce będzie wiązało się z mniejszym niż do tej pory zużyciem wody, a także lepszymi rezultatami samego zmywania.
Szukasz zmywarki oszczędzającej wodę do swojej kuchni i zależy Ci na tym, żeby idealnie wkomponowała się w projekt kuchni? Jednym z modeli godnych polecenia jest zmywarka do zabudowy Electrolux GlassCare 700 60 cm. Zgodnie z danymi producenta zużycie wody na cykl programu Eco to zaledwie 11 l. Urządzenie dodatkowo posiada funkcję SENSORCONTROL, która wykrywa stopień zabrudzenia naczyń i zależnie od niego dobiera optymalny poziom zużycia wody. To niejedyna zmywarka do zabudowy firmy Electrolux, dzięki której możesz oszczędzać wodę - innym polecanym modelem jest np. zmywarka do zabudowy Electrolux SatelliteClean 600 60 cm. Również posiada SENSORCONTROL, a zużycie wody na cykl w programie Eco to jedynie 10,5 l.
Symboliczne zużycie prądu
Na oszczędności związane z użytkowaniem zmywarki w domu wpływa także zużycie energii elektrycznej. Warto na chwilę przyjrzeć się temu, ile prądu przeciętnie zużywają różne urządzenia AGD i RTV. Oczywiście są to wartości uśrednione i uzależnione od wielu czynników, warto jednak je poznać*:
- płyta indukcyjna - 748,25 kWh,
- piekarnik elektryczny - 496,4 kWh,
- lodówka - 270 kWh,
- czajnik elektryczny - 240 kWh,
- zmywarka - 237 kWh,
- komputer stacjonarny - 197,1 kWh,
- odkurzacz - 156 kWh,
- pralka - 143 kWh,
- laptop - 138,7 kWh,
- telewizor - 128 kWh,
- kuchenka mikrofalowa - 51,1 kWh,
- żelazko - 26 kWh,
- smartfon - 2,48 kWh.
Nie da się zatem ukryć, że zmywarka znajduje się w czołówce urządzeń, które mogą wpłynąć na podwyższenie rachunków za prąd. O zużyciu energii przez zmywarkę, a także inne sprzęty AGD, informuje etykieta energetyczna zamieszczona przez producenta. Warto tu wspomnieć, że kilka lat temu wprowadzono nową klasyfikację i obecnie nie znajdziesz już urządzeń oznaczonych "A+++", "A++" itd. Obecna uproszczona klasyfikacja zawiera się tylko między literami "A" i "G". Na faktyczne zużycie prądu przez daną zmywarkę wpływają ponownie wbudowane programy (i znów polecamy program "Eco"), a także inne wbudowane systemy energooszczędne. Warto dodać, że nowoczesne technologie wciąż dążą do tego, aby urządzenia elektryczne w Twoim domu zużywały możliwie najmniej energii.
W kwestii oszczędzania energii świetnie wypadają wspomniane wcześniej modele zmywarek Electrolux. Zmywarka do zabudowy Electrolux GlassCare 700 60 cm posiada klasę energetyczną C i zależnie od wybranego programu pobiera moc w granicach 1550-2200 W (1,55-2,2 kWh), a w przypadku modelu Electrolux SatelliteClean 600 60 cm (nowa klasa energetyczna B) wartość ta wynosi 1950 W (1,95 kWh). Warto wspomnieć także o zmywarce do zabudowy SprayZone 800 60 cm, która ma klasę energetyczną C i pobór mocy w granicach 1550-2200 W.
Długoterminowe korzyści finansowe
Precyzyjne wyliczenia dotyczące dokładnych oszczędności finansowych związanych z użytkowaniem energooszczędnej zmywarki są bardzo trudne. Wynika to m.in. z mnogości czynników, które należy wziąć pod uwagę, oraz wielu zmiennych. Warto tu wspomnieć o klasie energetycznej zmywarki, dostępnych w konkretnym modelu programach, systemach wspierających energooszczędność i zrównoważony rozwój czy częstotliwości włączania zmywarki. Do tego trzeba jeszcze dodać zmieniające się ceny wody i energii elektrycznej. Śmiało jednak można uznać, że oszczędności w skali roku mogą wynieść nawet kilkaset złotych, zwłaszcza gdy zsumujemy zmniejszone zużycie wody.
Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści finansowe i nie tylko. Korzystanie ze zmywarki wiąże się np. z mniejszym zużyciem detergentów - w dłuższej perspektywie czasowej to także ulga dla Twojego portfela. Oprócz tego na obniżenie rachunków za prąd i wodę wpływa efektywne korzystanie z urządzenia, jak np. włączanie urządzenia tylko gdy jest zapełnione czy odpowiednie układanie naczyń we wnętrzu. Zakup zmywarki okazuje się zatem tak opłacalnym zakupem, że po pewnym czasie osiągniesz wręcz zwrot z poniesionej inwestycji - oczywiście dokładny czas uzyskania zwrotu zależny jest od mnóstwa czynników. Dla komfortu, wygody i oszczędności najlepiej wybierać sprzęty renomowanych producentów, takich jak marka Electrolux. Jeśli chcesz sprawdzić, ile możesz oszczędzić, na stronie Electrolux znajdziesz podręczny kalkulator (youreko).
Inne korzyści z używania zmywarki
Używanie zmywarki we własnym gospodarstwie domowym to również cała masa innych benefitów, które trudno przeliczyć na pieniądze. Przede wszystkim mniejsze zużycie wody i energii elektrycznej to doskonała wiadomość dla środowiska naturalnego, poprzez mniejsze korzystanie z zasobów i mniejszą emisję zanieczyszczeń. Można zatem stwierdzić, że korzystanie z dobrej jakości zmywarki jest eko-przyjazne. Ponadto zmywanie w zmywarce jest często znacznie dokładniejsze niż zmywanie ręczne. Odpowiednie przygotowanie i ułożenie naczyń w połączeniu z właściwymi środkami myjącymi oraz dopasowanym programem to gwarancja pozbycia się wszelkich zabrudzeń z naczyń.
Na koniec pozostało coś, co bardzo trudno przeliczyć na pieniądze - czas. W XXI wieku często mawia się, że to czas ma największą wartość, jego oszczędność jest zatem tym ważniejsza. Załadowanie czy wyładowanie zmywarki to zaledwie chwila, a do tego zmywarka za jednym razem jest w stanie umyć wiele kompletów naczyń. Zakładając, że każdego dnia spędzono by 20 minut na zmywaniu ręcznym, a zaledwie 10 minut zajęłoby załadowanie i wyładowanie zmywarki 3 razy w tygodniu, to oszczędność czasu w skali roku wyniosłaby mniej więcej 4 doby!
Zmywarka Electrolux - oszczędność na każdym polu
Nie da się ukryć, że korzystanie ze zmywarki w domu wiąże się z całą masą korzyści. To oszczędność wody, energii elektrycznej i czasu, dbanie o środowisko naturalne, dokładniejsze zmywanie i po prostu większa wygoda każdego dnia. Jeśli zatem szukasz oszczędności finansowych i nie tylko, koniecznie rozważ zakup zmywarki. Już teraz sprawdź, jak wybrać zmywarkę na miarę swoich oczekiwań.
*https://pgnig.pl/sprawdzilismy-co-zuzywa-najwiecej-pradu-w-twoim-domu