Reklama
Reklama

Przed świętami dowiedzieli się, że 150 osób traci pracę. "Sposób działania firmy jest bulwersujący i nie do przyjęcia"

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Chodzi o firmę Sanita.

Jak informowaliśmy wcześniej na łamach epoznan.pl, trudną sytuację przed świętami opisywał portal asta24.pl. 23 grudnia załoga pilskiego zakładu firmy Sanita, zatrudniającej około 150 pracowników i specjalizującej się w produkcji obuwia, otrzymała pismo informujące o utracie płynności finansowej. Pracownicy pozostawali w niepewności co do wypłat wynagrodzeń w styczniu. Portal money.pl dotarł do wiadomości, jaka została wysłana pracownikom. Przekazano w niej, że "nie będą już dokonywane żadne przelewy pieniężne na rzecz Sanita Footwear Poland z duńskiej spółki-matki". Dodano, że nie ma powodu, by żaden pracownik przychodził w Nowym Roku do pracy.

Poinformowano, że duńskie władze zatwierdziły wniosek o upadłość firmy w Danii 23 grudnia 2024 roku. Natomiast wniosek dotyczący upadłości polskiej spółki ma zostać złożony na początku 2025 roku. Zaznaczono również, że duński bank sprzedał markę Sanita nowym właścicielom. Nowa grupa planuje kontynuować produkcję w innym regionie Polski. Żadne szczegóły na razie nie są znane.

Jak już wspominaliśmy, pracownicy nie dostali żadnych wypowiedzeń. 2 stycznia pojawili się w pracy, ale zastali zamknięte bramy. Czują się oszukani i ignorowani.

Do sprawy znów wraca Radio Poznań. Jak ustalono, według relacji pracowników pilskiej firmy, jeszcze przed ogłoszeniem końca działalności z zakładu wywieziono 11 tirów wypełnionych wyprodukowanym tutaj obuwiem. Jak zapowiada w rozmowie z poznańską rozgłośnią poseł PO z Piły, oraz były prezydent tego miasta Piotr Głowski, jeśli informacje się potwierdzą gotowy jest podjąć w tej sprawie działania prawne, bo jak tłumaczy towary mogłyby stanowić zabezpieczenie roszczeń pracowników.

"Sposób działania duńskiego zarządu firmy Sanita w Pile jest bulwersujący i nie do przyjęcia" - ocenia poseł. "Albo to zakończy się w sposób polubowny, to znaczy, że pracownicy otrzymają wszelkie należne odszkodowania i wypłaty związane z rozwiązaniem umowy o pracę. Albo pewnie będą oprócz roszczeń cywilnych, być może postępowania jeszcze czysto karne " - dodaje.

Prezydent Piły Beata Dudzińska po spotkaniu z pracownikami, działania firmy nazwała skandalem i również zapowiada wsparcie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro