W Wielkopolsce powstaną trzy nowe rezerwaty. Są szczegóły
Kontynuując inicjatywę 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych na Nowy Rok powołane zostały 3 kolejne.
Nowe rezerwaty zostały tym razem utworzone w Wielkopolsce. Ich celem jest ochrona cennych zakątków leśnych, wytypowanych wspólnie przez leśników i przyrodników.
"Dwa z nowo powołanych rezerwatów znajdują się na terenie RDLP w Poznaniu, a jeden w Nadleśnictwie Wronki na terenie RDLP w Pile. Razem zajmują ok. 254 ha, to teren ponad dwa i pół raza większy niż obszar największego parku w Poznaniu, czyli Cytadeli. Rezerwaty powoływane z inicjatywy leśników to nie nowość, jednak w ten szczególny sposób chcieliśmy uczcić okrągły jubileusz 100 lat istnienia Lasów Państwowych"- informuje dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Kwiryn Naparty.
"Leśnicy zgłaszają i będą zgłaszać kolejne rezerwaty. Już dzisiaj 86% z ponad 1500 z nich znajduje się na gruntach Lasów Państwowych. Łącznie zajmują powierzchnię równą kilku parkom narodowym"- zapowiada Ada Bończyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.
"W ramach akcji i dzięki współpracy z regionalnymi dyrekcjami Lasów Państwowych w Poznaniu i Pile, dzisiaj ilość rezerwatów znajdujących się na terenie województwa wielkopolskiego wzrosła do 102. "Zamorze Pniewskie" zostało 100. rezerwatem w Wielkopolsce. Ponadto nadal trwają pracę zmierzające do objęcia ochroną rezerwatową kolejnych cennych przyrodniczo obszarów województwa wielkopolskiego"- mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu Marcin Nowak.
Trzy nowe rezerwaty to Zamorze Pniewskie (Nadleśnictwo Pniewy, RDLP w Poznaniu) o powierzchni ok. 96 ha. Teren planowanego rezerwatu znajduje się w obszarze Natura 2000 Zamorze Pniewskie.
Drugi to Bobrownia (Nadleśnictwo Sieraków. RDLP w Poznaniu) o powierzchni ok. 107 ha. Znajduje się w północno-wschodniej części jeziora Kubek. Zlokalizowany jest w całości na terenie obszarów Natura 2000: Jezioro Kubek i Puszcza Notecka. Trzeci to Bobrowy Zakątek (Nadleśnictwo Wronki, RDLP w Pile) o powierzchni ok. 51,01 ha. Obejmuje mozaikę siedlisk terenów podmokłych położonych nad rzeką Wartą.
W związku z powołaniem nowych rezerwatów warto pamiętać o kilku zasadach, które pomagają zachować unikalny charakter tych miejsc.
W rezerwatach obowiązują ogólne zasady dotyczące ochrony przyrody obowiązujące również w lasach, ale niektóre z nich są rozszerzone, aby jeszcze lepiej chronić lokalną florę i faunę. "Do rezerwatów nie wolno wchodzić i wjeżdżać rowerem, samochodami i konno. Co za tym idzie, nie można tam zbierać roślin i grzybów, a także rozpalać ognia i biwakować. W trosce o spokój dzikich zwierząt nie należy również w nich wyprowadzać psów. W rezerwatach nie można także łowić ryb. Część ograniczeń może być złagodzona przez dyrektora RDOŚ, co oznacza, że w niektórych rezerwatach mogą pojawić się m.in. szlaki turystyczne. Pamiętajmy jednak, aby pozostawać na wyznaczonych trasach, aby nie zakłócać naturalnego ekosystemu. Cieszmy się pięknem przyrody, dbając o jej ochronę" - tłumaczy Ada Bończyk.