Reklama
Reklama

Kot senior - jak opiekować się starszym zwierzakiem?

"Kocia emerytura" to kwestia indywidualna, zazwyczaj możemy o niej mówić, kiedy nasz pupil skończy 7-10 lat. Kot, który ma już swoje lata może mieć nieco inne potrzeby niż wcześniej. Starsze zwierzaki często doświadczają różnych dolegliwości i wymagają naszej szczególnej troski. O czym warto pomyśleć, aby zapewnić im komfort? "Kocia emerytura" to kwestia indywidualna, zazwyczaj możemy o niej mówić, kiedy nasz pupil skończy 7-10 lat. Kot, który ma już swoje lata może mieć nieco inne potrzeby niż wcześniej. Starsze zwierzaki często doświadczają różnych dolegliwości i wymagają naszej szczególnej troski. O czym warto pomyśleć, aby zapewnić im komfort?

Zdrowa dieta

Warto mieć na uwadze, że z wiekiem potrzeby żywieniowe naszego kota mogą ulegać zmianie. Starsze zwierzęta ze względu na mniejszą aktywność fizyczną nie potrzebują już tyle kalorii co wcześniej. Za to ważne jest, żeby karma dla kota seniora była bogata w takie składniki jak białko, wapń czy zdrowe kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Pozwalają one zachować odpowiedni poziom masy mięśniowej, lśniącą sierść czy zdrowe zęby. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru odpowiedniej karmy, najlepiej poradzić się weterynarza.

Aktywność na miarę potrzeb

Spadek aktywności w pewnym wieku to nic dziwnego. Jest dla nas oczywiste, że starsi ludzie nie mają już tyle wigoru co młodzi, podobnie jest również u zwierząt. Nie przejmujmy się, więc jeśli nasz dotąd bardzo ruchliwy pupil staje się z wiekiem coraz spokojniejszy. Pamiętajmy przy tym jednak, że pewna dawka ruchu jest niezbędna do zachowania dobrego zdrowia i kondycji. Motywacją do rozruszania zbyt ospałego zwierzaka mogą być zabawki przeznaczone specjalnie dla starszych kotów, które pomagają pobudzić ich naturalne instynkty i zachęcić do aktywności na miarę ich wieku.

Komfortowe otoczenie

Starszy kot potrzebuje więcej odpoczynku niż młody kociak, dobrze więc jest zapewnić mu wygodne, miękkie i zaciszne miejsce. Zwróćmy też uwagę na codzienny komfort naszego ulubieńca. Może się zdarzyć, że z wiekiem pojawią się problemy z poruszaniem. Dobrze wtedy ułatwić zwierzęciu codzienne czynności, choćby poprzez dopasowanie misek czy kuwety, tak by dostęp do nich był jak najłatwiejszy.

Odpowiednia pielęgnacja

W kwestiach pielęgnacyjnych kot senior może wymagać od nas nieco więcej wsparcia. Może się okazać, że dbanie o sierść nie będzie już dla niego takie proste jak kiedyś, dlatego bardzo ważne jest regularne szczotkowanie, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Również pazury mogą potrzebować częstszego przycinania, ponieważ nasz pupil nie będzie już tak łatwo ich ścierać poprzez drapanie różnych powierzchni. Nie bez znaczenia jest żwirek dla kota. Łatwy do wykopywania i delikatny dla łap zapewni naszemu "emerytowi" większy komfort. Kluczowe jest jego częste wymienianie i dbanie o higienę kuwety, ponieważ z wiekiem wiele kotów ma większą skłonność do infekcji układu moczowego.

Regularne wizyty u weterynarza

Na starość koty mogą borykać się z różnymi przykrymi dolegliwościami, trzeba więc liczyć się z częstszymi wizytami u weterynarza. Nawet jeśli nasz "emeryt" dobrze się trzyma i nic mu nie dolega, warto od czasu do czasu udać się na wizytę kontrolną. Badania profilaktyczne pozwalają wykryć wiele schorzeń, takich jak np. choroby nerek, tarczycy, cukrzyca czy zapalenie stawów na wczesnym etapie, a wtedy leczenie jest dużo łatwiejsze.

Kot senior może wymagać nieco innych warunków niż wcześniej, a także większej troski i zaangażowania ze strony właściciela. Zadbanie o powyższe aspekty sprawi, że nasz ulubieniec będzie mógł spędzić jesień swojego życia w komfortowych warunkach i w najlepszej, możliwej formie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro