Reklama
Reklama

Tam, gdzie wczoraj spotyka się z dziś. Jeżyce - dobre miejsce do życia

Usytuowane na lewym brzegu Warty, w północno-zachodniej części miasta, Jeżyce to druga co do wielkości dzielnica Poznania, która przyciąga swoim unikalnym charakterem, łączącym historię i nowoczesność w najmodniejszym wydaniu. Spacerując jej uliczkami, nie oprzesz się wrażeniu, że każdy zakątek ma tu swoją opowieść. Klimat sprawia, że dla wielu osób właśnie ta część Poznania stała się w ostatnich latach szczególnie pożądanym miejscem do zamieszkania...

Nowoczesność w sercu zabytkowej dzielnicy

Jeszcze do niedawna krajobraz Jeżyc zdominowany był przez poprzemysłowe tereny jednej z najstarszych w Europie Fabryki Maszyn i Narzędzi WIEPOFAMA, której zakłady wraz z modernistycznym budynkiem siedziby przez długi czas stanowiły charakterystyczny element dzielnicy. Obecnie, przez wiele lat niedostępne dla mieszkańców, tereny WIEPOFAMY zyskały nowy blask, stając się integralną częścią Jeżyc. To w ich miejscu powstaje nowoczesne osiedle Fama Jeżyce, gdzie oprócz budynków mieszkalnych zaprojektowano również skwery, deptak oraz miejsca sprzyjające rekreacji i sąsiedzkim spotkaniom. Osiedle Fama Jeżyce to doskonały przykład rewitalizacji przestrzeni z zachowaniem spójności z obecnym charakterem dzielnicy.

Tam, gdzie wczoraj spotyka się z dziś

To właśnie na Jeżycach zobaczysz, jak historia i nowoczesność łączą się w spójną całość.

Powszechnie spotykane na Jeżycach budynki wznoszone w technice szachulcowej (drewniany szkielet wypełniony gliną) to pamiątka po XIX-wiecznych restrykcjach budowlanych. Początkowo dopuszczano jedynie zabudowę drewnianą bądź szachulcową, jako nadającą się do szybkiej rozbiórki w przypadku ataku. Mimo swojego tymczasowego charakteru, część z ówczesnych budynków przetrwała do dziś, nadając dzielnicy charakterystyczny sznyt.

Innym wyróżnikiem Jeżyc jest charakterystyczna, kwartałowa zabudowa. To właśnie ona stała się dla architektów Famy Jeżyce inspiracją do zaprojektowania układu osiedla. Każdy z etapów inwestycji to właśnie kwartał, składający się z większego budynku okalającego oraz dopełniającego go, mniejszego, kameralnego.

Na osiedlu realizowanym przez Monday Development z Grupy Unidevelopment ukłonem w stronę przeszłości dzielnicy są również akcenty zastosowane przez współczesnych architektów, takie jak zaokrąglone narożniki budynków i balkonów, które nawiązują do okresu międzywojnia. Fama Jeżyce to przykład inwestycji, dzięki której dzielnica nabiera nowoczesnego, przyjaznego mieszkańcom charakteru, zachowując jednocześnie swój historyczny rodowód, stając się wymarzoną przestrzenią do życia.

Spacer pełen niespodzianek

Jeżyce to miejsce, w którym zawsze jest coś nowego do odkrycia. Planując spacer, zacznij od Rynku Jeżyckiego, najstarszego i tętniącego życiem placu targowego w mieście. Zaopatrzysz się tu zarówno w świeże warzywa, owoce i kwiaty, jak również obejrzysz ciekawe występy, koncerty, przedstawienia teatralne, lub skorzystasz z dawno zapomnianych usług, takich jak strojenie skrzypiec, czy ostrzenie noży. Szlak secesyjnych kamienic w okolicy Rynku docenią nie tylko fani historycznej architektury.

A może street art? Artystycznego sznytu z pewnością nadają dzielnicy wielkopowierzchniowe murale na skrzyżowaniu ul. Jackowskiego i Kraszewskiego czy Dąbrowskiego, ale również ukryte w podwórkach przykłady sztuki ulicy. Punktem obowiązkowym jest także słynna kamienica przy ul. Roosevelta 5, którą zamieszkiwała rodzina Borejków - bohaterów słynnej sagi Małgorzaty Musierowicz "Jeżycjada".

Gastronomiczny raj

Spacerując po Jeżycach, nie sposób przejść obojętnie obok licznych restauracji i kawiarni, które kuszą klimatycznymi ogródkami i bogatą ofertą kulinarną: od staropolskich specjałów, przez kuchnię śródziemnomorską i azjatycką, aż po nowoczesne street foodowe przekąski. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Nie zabraknie też pysznej kawy, którą możesz sączyć w lokalnych cukierniach czy pączkarniach. Po posiłku koniecznie wybierz się na przechadzkę alejkami Starego Zoo - urokliwej, zielonej i zacisznej enklawy w sercu Poznania.

Pełna kultura na wyciągnięcie ręki

Spacerując ulicą Dąbrowskiego z daleka zauważysz neon studyjnego Kina Rialto, uznany przez Poznaniaków za najbardziej kultowy neon miasta. Kino Rialto działa nieprzerwanie od 75 lat - dziś to nowoczesny kameralny art-house z ambitnym repertuarem, gdzie obejrzysz zarówno premierowe produkcje, jak i klasykę, weźmiesz udział w spotkaniach i prelekcjach, czy umówisz się w klimatycznej kinowej kawiarni. Spektakle, wernisaże, koncerty to stały punkt programu na kulturalnej mapie Jeżyc dzięki prężnie działającym instytucjom, takim jak Jeżyckie Centrum Kultury, czy Dom Tramwajarza. Nie zapominaj również o Teatrze Nowym, który dostarcza kulturalnych doznań mieszkańcom Jeżyc od ponad 100 lat.

Jeżyce to dzielnica, która nie przestaje zaskakiwać. Niezależnie od tego, czy jesteś tu pierwszy raz, czy bywasz regularnie, zawsze znajdziesz coś nowego do odkrycia. Lokalny koloryt i inspirujące miejsca w połączeniu z nowoczesnymi przestrzeniami do życia sprawiają, że to idealna dzielnica dla wszystkich, którzy cenią sobie niepowtarzalny klimat i wygodę.

Fotografie pochodzą ze źródeł własnych oraz zewnętrznych. Poniżej informacje o autorach:

Kultowy neon Kina Rialto, Fot. Kino Rialto

Rynek Jeżycki, 1968 r. Fot. Franciszek Maćkowiak, Wł. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, CYRYL_18_17_0_15_0017, cyryl.poznan.pl

Siedziba Fabryki Obrabiarek Specjalnych Ponar WIEPOFAMA, 1978 rok, Fot. Stanisław Wiktor, CYRYL-1_1978_841_0026, cyryl.poznan.pl

Ulica Dąbrowskiego i Fabryka Obrabiarek Wiepofama z lotu ptaka, 1993 rok, Fot. Jerzy Miecznikowski, Wł. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, CYRYL_18_17_0_2_0033, cyryl.poznan.pl

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
31.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro