Reklama
Reklama

Co powstanie na Świcie?

Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta ogłosił wyniki konkursu architektonicznego na zagospodarowanie terenu pomiędzy ulicami Świt, Grochowską i Bukowską. Nie jest jeszcze pewne czy i kiedy znajdujący się tam rynek znajdzie inwestora. Wiadomo za to, że na Świcie miasto proponuje spokojną zabudowę wielofunkcyjną z zachowanym targowiskiem. Do rozstrzygniętego konkursu nadesłano także śmielsze projekty. Jako jedyni publikujemy dziś wszystkie prace.

Teren rynku przy skrzyżowaniu ulic Bukowskiej z Grochowską należy do miasta. Jest za mały by tworzyć specjalnie dla niego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Podstawą do wydania decyzji o warunkach zabudowy, o którą może wystąpić przyszły inwestor, będą więc wyniki obecnego konkursu. Architekt miasta Andrzej Nowak powiedział, że zorganizowanie go miało wyjść też naprzeciw pewnym obawom kupców z rynku na Świcie. Chociaż nie ma dziś jeszcze oficjalnego potwierdzenia co do zainteresowania się deweloperów tym terenem, wiadomo już, że inwestycja będzie powstawać etapami, tak aby nie zakłóciła prowadzonego tu handlu. Targowisko zostanie zachowane, jak usłyszeliśmy, w nowej, "ucywilizowanej" formie. Choć ostateczny wygląd budynków zależeć będzie od inwestora, konkurs miał posłużyć społecznej debacie na temat przyszłości rynku na Świcie. - Wszystkie takie rozmowy bez rysunków są pozbawione sensu. - argumentował Andrzej Nowak.

Do konkursu zgłoszono 19 projektów. Autorami zwycięskiej pracy są Paweł Purzycki i Sylwia Marczak. Pierwsze miejsce i nagrodę wysokości 25 tys. zł otrzymali za "rozwiązanie kontynuujące ideę osiedla Grunwald". Sędziowie konkursu uznali, że ich koncepcja "wprowadzając nowe wartości, zachowuje ducha i charakter miejsca, które od lat funkcjonuje w świadomości mieszkańców Poznania." Architekci zaproponowali reprezentacyjny, sześciokondygnacyjny budynek ze spokojną, przeszkloną fasadą od strony skrzyżowania ulic Bukowskiej z Grochowską. Mógłby on łączyć funkcje biurowe z mieszkaniowymi oraz handlem i usługami na parterze. W dalszej części rynku zabudowa byłaby niższa. Koncepcja przewiduje m.in. zaadaptowanie stojącego już dziś w tym rejonie starego pawilonu handlowego oraz umieszczenie targowiska pod częściowo szklanym zadaszeniem.

W konkursie wzięły udział też bardziej odważne projekty, m.in. wyróżniony przez sędziów pochylony nad skrzyżowaniem szklany wieżowiec. Przewodniczący sądu konkursowego Andrzej Nowak powiedział dla Epoznan.pl, że to nie kształty budynków były w konkursie najważniejsze, ale ich przeznaczenie: - Apelowałem do członków sądu o to, by się oderwali od tego co jest narysowane. (...) To nie był konkurs na kształt architektoniczny, lecz na zagospodarowanie placu, czyli na to, czym się zajmuje urbanistyka. - mówił architekt miasta. Dopytaliśmy go jednak, czy kierując się "duchem miejsca" w wyłanianiu zwycięzców ważnych konkursów architektonicznych, nie skazujemy się przypadkiem na powielanie dominującej w większości miejsc w Poznaniu monotonnej zabudowy? - Oczywiście uważam, że w Poznaniu jest przyzwolenie na nawet zwariowane projekty, ale one muszą mieć swoje miejsce. Trochę bezsensowne wkładanie w plan miasta najróżniejszych eksperymentów architektonicznych też jest nie dobre. (...) Stwierdziliśmy w dyskusji, że Świt akurat to nie jest miejsce na jakieś eksperymenty. Co wcale nie znaczy, że nie ma na nie miejsca w Poznaniu, bo ono jest i powinno być. - wyjaśniał Andrzej Nowak.

W konkursie przyznano dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami wysokości 10 tys. zł. Otrzymały je praca Macieja Kaczalskiego i Witolda Kuźmickiego oraz projekt stworzony przez większy zespół, w którego skład weszli: Tomasz Jastrząb, Michał Domagalski, Krzysztof Kaczmarek, Wojciech Murow, Joanna Sztorch-Wysocka i Alina Więcek Guzicka. Trzecie miejsce i nagrodę 5 tys. zł zdobył projekt Pawła Woźniaka i Dawida Urbaniaka. Trzy wyróżnienia honorowe zdobyły: praca Agnieszki Kosik i Andrzeja Wolnego, projekt Mikołaja Cendlaka oraz koncepcja Urszuli Kijek i Mikołaja Wowera. W skład sądu konkursowego weszli, poza miejskimi urzędnikami, m.in. przedstawiciele Rady Osiedla Grunwald i Stowarzyszenia Kupców Świt.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro