Afera w przedszkolu z wpisami do Internetowych Kont Pacjenta dzieci: centrum medyczne zerwało współpracę z psycholożkami, NFZ zachęca do sprawdzania IKP
Chodzi o sytuację z Gniezna.
Najpierw w przedszkolu nr 15, ale później też w Szkole Podstawowej nr 12 rodzice zorientowali się, że na Internetowych Kontach Pacjenta ich dzieci znajdują się wpisy, które ich zdaniem nie mają pokrycia w rzeczywistości. Placówki łączy to samo centrum medyczne - Log-Med, to właśnie ta placówka miała podpisaną umowę z przedszkolem i szkołą na prowadzenie zajęć z udziałem psychologa.
To właśnie pracownicy centrum medycznego dokonywali wpisów na IKP dzieci. Na tej podstawie rozliczali się z Narodowym Funduszem Zdrowia za konkretne świadczenia. Jak podkreślali rodzice maluchów z przedszkola, domniemane zajęcia z dziećmi miały odbywać się na przykład w dni, gdy dziecka w ogóle nie było w placówce, a także w siedzibie Log Med, choć rodzice nigdy w tej siedzibie z dziećmi nie byli. Pojawiły się obawy, że chodzi o wyłudzenie pieniędzy z NFZ, a cierpią na tym dzieci, które w historii chorób mają wpisane nieprawidłowości, choć są zdrowe.
Sprawę zgłoszono prokuraturze, wszystkim zainteresował się też Narodowy Fundusz Zdrowia. Kontrolę zapowiedziało też samo centrum medyczne. Jej wyniki dotarły do portalu gniezno24.com. - Komisja stwierdziła następujące uchybienia: brak uszczegółowienia rodzicom informacji na temat formy zajęć przez prowadzących je psychologów oraz błędny wpis w dokumentacji medycznej, dotyczący udzielenia świadczenia z zakresu chirurgii (tu miało chodzić o zabieg usunięcia hemoroidów u przedszkolaka - przyp.red.) - czytamy w oświadczeniu.
Zdaniem komisji wyjaśniającej sytuację w Log-Med, problemem był sposób komunikacji na linii psychologowie - rodzice. Psychologowie mieli nie informować rodziców w sposób szczegółowy w jaki sposób realizowane i sprawozdawane do NFZ są zajęcia z dziećmi. Co z konkretnymi wpisami sugerującymi np. zaburzenia adaptacyjne? Taka nomenklatura, zdaniem centrum, jest stosowana m.in. przez NFZ, a wpisy pojawiały się zgodnie z obserwacjami prowadzonymi przez psychologów. - Kod ten nie wskazuje zaburzenia czy choroby psychicznej, zaś dzieci z przedszkola nie były objęte leczeniem, lecz wsparciem i działaniami profilaktycznymi - czytamy dalej.
W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, zarząd Log-Med zawiesił panie psycholog prowadzące zajęcia w przedszkolu nr 15. - Obecnie współpraca z obiema paniami została definitywnie zakończona - zapewnia. Centrum medyczne zapewnia, że cała sytuacja doprowadziła do zmian w działalności placówki - bardziej uszczegółowione informacje będą trafiać do rodziców, a także zaplanowano cykliczne kontrole realizacji świadczeń w miejscach ich udzielania.
Narodowy Fundusz Zdrowia równocześnie apeluje do pacjentów o to, by regularnie logowali się na swoje Internetowe Konta Pacjenta i sprawdzali jakie świadczenia się tam pojawiają. - W 2023 r. zgłoszono 789 nieprawidłowości, natomiast w 2024 r. między 1 stycznia a 5 grudnia liczba ta wynosi 1378. Pacjenci zgłaszali głównie nieprawidłowe informacje o świadczeniach, które ich zdaniem nie miały miejsca lub odbyły się w innym terminie. Dotyczyły one zarówno świadczeń w ramach POZ, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a także leczenia szpitalnego - przyznaje NFZ. Nieprawidłowości można zgłaszać przez IKP. - Błędne zapisy w IKP wynikają najczęściej z pomyłek, choć w pewnych przypadkach mogą wskazywać na nadużycia. Dlatego zgłaszanie nieprawidłowości to sposób na zapobieganie nieuczciwym praktykom kosztem publicznych środków finansowanych. Każda korekta wpływa na przejrzystość w rozliczeniach między placówkami medycznymi i NFZ. Dzięki takiej "kontroli społecznej" monitoring świadczeń rozliczanych z NFZ jest jeszcze bardziej skuteczny - dodaje.
Najpopularniejsze komentarze