Reklama
Reklama

Poznańscy piloci F-16, rugbyści oraz zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu zapozowali do zdjęć z wąsami

fot. Wielkopolski NFZ
fot. Wielkopolski NFZ

Cel jest bardzo ważny.

Listopad jest miesiącem świadomości męskich nowotworów. Movember to międzynarodowa inicjatywa, podczas której mężczyźni zapuszczają wąsy, aby promować profilaktykę nowotworów prostaty i jąder. Mimo że regularne badania mogą uratować życie, statystyki są niepokojące - tylko 1/3 mężczyzn powyżej 35. roku życia odwiedziła urologa, a po 55. roku życia aż 61% wciąż unika takich wizyt.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. 2 stycznia 2025 r. rusza kolejna edycja programu Kawka Bis, zgłoś się i otrzymaj nawet 37 000 zł.
REKLAMA

"Rak prostaty i jądra to jedne z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Statystyki w Wielkopolsce potwierdzają potrzebę intensywnej profilaktyki - każdego roku diagnozowanych jest ok. 2 tysiące przypadków raka prostaty, głównie u mężczyzn powyżej 60. roku życia. Diagnozę nowotworu jądra rocznie słyszy ok. 150 Wielkopolan, przede wszystkim w wieku 20-39 lat" - informuje Rafał Stachlewski z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W listopadzie 2024 roku Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ zorganizował serię działań promujących profilaktykę zdrowotną w ramach kampanii Movember. Profilaktykę promowali również przedstawiciele środowisk, w których większość stanowią mężczyźni. "Do akcji Movember dołączyli piloci F16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, rugbyści z Posnania Rugby Club oraz zawodnicy brazylijskiego jiu-jitsu z Gracie Barra Poznań. Ambasadorzy zapozowali do zdjęć z symbolicznymi wąsami, które stanowią pretekst do podjęcia tematu badań w kierunku męskich nowotworów. Można je wykonywać przez cały rok - nie tylko w listopadzie" - dodaje Stachlewski.

Jak podkreślono, profilaktyka raka jądra to najzwyklejsze badanie palpacyjne, które pozwala wykryć niepokojące zmiany.

"W przypadku podejrzenia guza zaleca się wykonanie ultrasonografii (USG). Z kolei w profilaktyce nowotworu prostaty takim pierwszym krokiem jest test PSA lub badanie per rectum. W dalszym etapie w razie potrzeby wykonywany jest rezonans magnetyczny oraz biopsja prostaty. Eksperci powtarzają, że wczesne wykrycie nowotworu znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie" - kończy Stachlewski.

Do badań zachęca też wyjątkowy spot. Pisaliśmy o tym tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
34.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro