Reklama
Reklama

Wielkopolski Dzień Pracownika Socjalnego 2024 i gala konkursu "Wielkopolska Otwarta na Usługi Społeczne - edycja 2024"

27 listopada 2024 roku, w Concordia Design w Poznaniu, odbył się Wielkopolski Dzień Pracownika Socjalnego, stanowiący ważne wydarzenie w kalendarzu osób zaangażowanych w pomoc społeczną. Tegoroczna edycja, pierwsza od 5 lat, obok obchodów Dnia Pracownika Socjalnego, była również okazją do wręczenia wyróżnień dla najlepszych inicjatyw w regionie w ramach konkursu "Wielkopolska Otwarta na Usługi Społeczne" w 2024 roku. Nagrody trafiły w ręce zwycięzców w czterech głównych kategoriach: Wspierania Rodziny; Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami; Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Kryzysom Zdrowia Psychicznego; Włączenia Społecznego.

Uroczystość rozpoczęła się od słów Katarzyny Kretkowskiej, Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która podziękowała pracownikom socjalnym za ich codzienną pracę, zaznaczając, jak ogromną rolę odgrywają w życiu społecznym regionu. - Chciałabym Wam wszystkim podziękować za serce i zaangażowanie. Dziękuję Wam bardzo za codzienną ciężką pracę w każdym z 365 dni roku.

Grzegorz Grygiel, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, wyraził uznanie dla trudnej lecz niezbędnej pracy pracowników socjalnych. Podkreślił również rolę, jaką odgrywają pracownicy socjalni w procesie zmiany społecznej, stwierdzając: Jesteście nam potrzebni w codziennej pracy, żebyśmy wspólnie próbowali ten kawałek Wielkopolski w obszarze polityki społecznej zmieniać na lepsze.

Główną częścią wydarzenia było wręczenie nagród w czterech kategoriach konkursowych, które wyróżniły gminy, instytucje i organizacje za ich wkład w obszarze usług społecznych:

Wspieranie Rodziny
- W tej kategorii zwyciężyła Gmina Skoki, wyróżniona za inicjatywy wspierające rodziny, jak Powozownia Kultury. Drugie miejsce przypadło Gminie Nowe Skalmierzyce, za rozwój wsparcia dla rodzin wielopokoleniowych. Trzecie miejsce zdobyła Gmina Koło za utworzenie Miejskiego Ośrodka Profilaktyki i Pomocy Rodzinie.

Wsparcie Osób z Niepełnosprawnościami
- Nagrodę główną zdobyło Stowarzyszenie ProFUTURO z Poznania za kompleksowe wsparcie osób ze spektrum autyzmu. Drugie miejsce zajęło Centrum Usług Społecznych w Rawiczu za szeroką ofertę usług skierowanych do osób z niepełnosprawnościami. Trzecie miejsce przypadło Stowarzyszeniu Na Górze z Chodzieży, które wyróżniało się kreatywnymi formami aktywności.

Przeciwdziałanie Przemocy Domowej i Kryzysom Zdrowia Psychicznego
- Pierwsze miejsce zdobył Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowych Skalmierzycach, doceniony za działania na rzecz osób dotkniętych przemocą i uzależnieniami. Drugie miejsce przypadło Centrum Usług Społecznych w Rawiczu za tworzenie przestrzeni wsparcia zdrowia psychicznego i przeciwdziałania przemocy. Trzecie miejsce przyznano Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Czempiniu za współpracę z placówkami edukacyjnymi w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci.

Włączenie Społeczne - Stowarzyszenie MONAR w Zielińcu zdobyło pierwszą nagrodę za wsparcie osób bezdomnych. Drugie miejsce przyznano Gminie Swarzędz za utworzenie Centrum Integracji Społecznej. Trzecie miejsce zdobyła Gmina Oborniki za kompleksowe wsparcie osób zadłużonych.

Szczególne wyróżnienie zostało przyznane trzem paniom - Patrycji Górnik, Marcie Kaczmarek i Bernadecie Goździewicz
, które uratowały życie młodemu mężczyźnie podczas warsztatów organizowanych przez ROPS, demonstrując wysoką empatię i szybką reakcję w trudnej sytuacji.

W ramach wydarzenia odbył się również wykład cenionego językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka, który skoncentrował się na znaczeniu języka w polityce społecznej. Omówił pojęcia takie jak "deinstytucjonalizacja" i "pomoc społeczna", analizując ich wpływ na przemiany społeczne. Zwrócił uwagę na kluczową rolę odpowiedzialnego doboru słów, szczególnie w kontekście wdrażania reform i zmian.

Po zakończeniu części oficjalnej publiczność miała okazję wysłuchania koncertu zespołu "Na Górze", który jest przykładem integracji osób z niepełnosprawnościami w działalności artystycznej. Rockowa kapela, która zdobyła uznanie na wielu festiwalach, w tym Pol'andRock, zaprezentowała wyjątkowy występ, który dopełnił tę pełną dobrych emocji uroczystość.

Wielkopolski Dzień Pracownika Socjalnego 2024 był nie tylko okazją do uświetnienia pracy osób na co dzień zaangażowanych w pomoc społeczną, ale także przestrzenią do wymiany doświadczeń i refleksji nad rozwojem polityki społecznej w regionie.

Więcej szczegółów o wydarzeniu i działalności Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu znajdziecie na stronie ROPS w Poznaniu.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
37.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro