Reklama
Reklama

Konwersja DOCX na PDF: sposób na ochronę twoich dokumentów

Odkryj, jak skutecznie zabezpieczyć dokumenty PDF przed nieautoryzowanym dostępem. Szyfrowanie, ograniczenie praw dostępu i hasłowanie PDF.

Jak Chronić Dokumenty Poprzez Konwersję do Formatu PDF

Niezależnie od powodów, dla których chcesz chronić swoje dokumenty w formacie .doc lub .docx - aby zagwarantować autentyczność ich treści, chronić prawa autorskie czy zapobiec wykorzystaniu przez osoby trzecie, konwersja ich do pliku PDF jest dobrym rozwiązaniem. Portable Document Format umożliwia zachowanie układu treści niezależnie od urządzenia i oprogramowania. Co ważniejsze, po skonwertowaniu pliku, użytkownicy zyskują dostęp do licznych funkcji zabezpieczających, w tym hasłowanie PDF, których zadaniem jest ochrona zawartości przed nieautoryzowanym dostępem, edycją czy kopiowaniem.

W jaki sposób można zabezpieczyć dokumenty, używając PDF

Do ochrony PDF służy kilka różnych funkcje zabezpieczeń - od najprostszych, używanych głównie do celów prywatnych, po bardziej zaawansowane, z których korzystają przeważnie duże korporacje i przedsiębiorstwa. Ten stosunkowo duży wybór zabezpieczeń sprawia, że na konwersję dokumentów DOC lub innych formatów do formatu PDF, decyduje się wielu użytkowników. Oprogramowań i platform dedykowanych konwersji DOCX na PDF jest sporo. Jednym z najlepszych rozwiązań jest PDF Guru - konwerter DOCX na PDF, który umożliwia szybką i prostą zmianę formatu pliku.

Po wykonaniu konwersji, można ustawić wybrane rodzaje zabezpieczeń, na przykład:
- Dostęp do przeglądania pliku wyłącznie dla upoważnionych osób;
- Uniemożliwienie edycji pliku;
- Wyposażenie pliku w identyfikator elektroniczny - hasłowanie PDF, dzięki któremu odbiorcy będą pewni autentyczności nadawcy pliku;
- Nadanie odbiorcom pracującym w ramach jednej firmy lub grupy, określonych uprawnień do pracy z dokumentem, a także zabezpieczenie dużej ilości dokumentów poprzez osadzenie ich w kopercie PDF i in.

Zabezpieczenie hasłem

Najprostszą, a jednocześnie bardzo skuteczną opcją, jest zabezpieczenie plików hasłem. Co więcej, każdy chętny może wybierać pomiędzy dwoma typami haseł:
- Hasło otwierające (user password). Jest ono używane w celu otwarcia dokumentu i zapoznania się z jego treścią;
- Hasło do edycji (owner password). Bez wprowadzenia takiego hasła użytkownik nie może edytować, kopiować lub drukować dokumentu.


Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć PDF hasłem, wiedz, że jest to naprawdę proste. Oto na przykład prosta sekwencja działań:
1. Prześlij lub przeciągnij i upuść dokument w obszar przesyłania.
2. Kliknij w "Zabezpieczyć", aby ustawić uprawnienia dostępu, a następnie kliknij OK.
3. Pobierz zabezpieczony dokument na swoje urządzenie.

Szyfrowanie

Możesz skorzystać z opcji szyfrowania plików przy użyciu różnych algorytmów. Najczęściej stosowane jest szyfrowanie AES (Advanced Encryption Standard), zapewniające maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa. W zależności od potrzeb, można wybierać różne poziomy szyfrowania, na przykład 128-bitowe lub 256-bitowe.

Jak zaszyfrować plik PDF? Zachęcamy do wyboru szyfrowania AES-256, gdyż obecnie jest ono najbezpieczniejszą opcją. Na tym etapie możesz również wybrać dodatkowe zabezpieczenia, takie jak blokada drukowania czy edytowania dokumentu.

Ograniczanie praw dostępu

Format PDF pozwala na określenie, jakie dokładnie czynności mogą użytkownicy wykonywać na pliku. Można, na przykład, ustawić zakazy:
- Drukowania;
- Kopiowania tekstu i obrazów;
- Edytowania dokumentu.

Cyfrowy podpis

Cyfrowy podpis to jedna z najbardziej zaawansowanych metod ochrony dokumentów. Pozwala on na weryfikację autentyczności dokumentu i osoby, która go podpisała. Dla tworzenia podpisów stosowana jest technologia kryptografii asymetrycznej, która wykorzystuje parę kluczy: prywatny (do podpisywania) i publiczny (do weryfikacji). Gdy dokument jest podpisany cyfrowo, każda zmiana w pliku unieważnia podpis, co pozwala wykryć nieautoryzowane modyfikacje.

Dlaczego właśnie PDF?

Według badania z 2021 roku, PDF jest drugim najczęściej używanym typem plików, zaraz po HTML. Możliwości chronienia plików dostępne są nie tylko w formacie PDF, ale to właśnie ten format jest najczęściej wybierany zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy. Jest ku temu kilka powodów.
- Uniwersalność. Przerobione z DOCX na PDF pliki, można otworzyć na praktycznie każdym urządzeniu - na komputerach, smartfonach, tabletach - bez zmiany formatowania;
- Zachowanie formatu. Niezależnie od systemu operacyjnego i aplikacji, formatowanie pliku pozostaje niezmiennym. Nie musisz się więc obawiać, że dokumenty będą wyglądały inaczej na różnych urządzeniach, a zawarta w nich treść zostanie utracona lub niewłaściwe odebrana;
- Kompresja plików. Pliki PDF mają o wiele mniejsze rozmiary, niż dokumenty w formatach takich jak DOCX. Ułatwia to ich przesyłanie, odczytywanie na różnych typach urządzeń oraz przechowywanie;
- Zintegrowane możliwości. PDF obsługuje zarówno tekst, jak i obrazy, wykresy, linki, a nawet interaktywne formularze.

Podsumowanie

Wiesz już, jak zahasłować pdf i użyć dodatkowych rozwiązań do zabezpieczenia tego typu plików. Wszystkie te zabiegi pozwolą nie tylko chronić treści konwertowane z DOCX na PDF przed otwarciem, kopiowaniem czy wydrukiem. Dodatkowo, skonwertowane pliki możesz zatwierdzać identyfikatorem elektronicznym, bezpiecznie je wysyłać jako załączniki do e-maili, a zawarte w nich formularze lub ich części zabezpieczać przed wprowadzaniem zmian. Wszystko to czyni PDF rozwiązaniem niemal uniwersalnym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Również dla Poznania
5℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
30.60 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro