Reklama
Reklama

Nad ulicą Garbary powstanie przeszklona kładka! Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego

fot. Pierwsze miejsce WXCA
fot. Pierwsze miejsce WXCA

Będzie prowadzić do nowej części Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Konkurs realizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu zorganizowano na zamówienie Wielkopolskiego Centrum Onkologii. - Celem było wyłonienie najlepszego projektu nowoczesnego budynku Ambulatoryjnej Onkologii, Profilaktyki, Diagnostyki Molekularnej i Obrazowej, który powstanie przy ul. Garbary w Poznaniu, na skrzyżowaniu z ul. św. Marii Magdaleny - informuje SARP.

Jak zaznaczono, nowa inwestycja połączy się z istniejącym szpitalem "nadziemną kładką przebiegającą nad ulicą Garbary". Obiekt na się stać kluczowym ośrodkiem diagnostyki onkologicznej w zachodniej części naszego kraju.

Do konkursu zgłoszono 12 prac. Przyznano 3 nagrody oraz 2 wyróżnienia. Pierwsze miejsce przypadło pracowni WXCA Group we współpracy z Archimed. W nagrodę autorzy dostali 150 tysięcy złotych brutto i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej.

- Sąd Konkursowy przyznał I Nagrodę pracy za najlepsze wpisanie obiektu w skomplikowany kontekst przestrzenny, właściwą skalę i formę budynku, zastosowanie wielospadowego dachu dobrze korespondującego z historycznym otoczeniem, bardzo dobre rozwiązania funkcjonalno-użytkowe strefy wejściowej i holu, logiczny i intuicyjny schemat komunikacji w budynku, ponadczasową i elegancką architekturę o charakterze właściwym dla funkcji i rangi budynku, wysoką wrażliwość na potrzeby przyszłych użytkowników- zarówno pacjentów jak i personelu, udaną próbę ograniczenia oddziaływania kładki na relacje przestrzenne i osie widokowe (szczególnie od strony ulicy św. Marii Magdaleny) - czytamy w werdykcie, w którym znalazło się również sporo zaleceń pokonkursowych.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 75 tysięcy złotych brutto otrzymała pracownia ZOA Architekci. Autorów pochwalono m.in. za właściwą relację z najbliższym otoczeniem uzyskaną poprzez kształtowanie wszystkich elewacji jako okienne, czytelne rozdzielenie drogi pacjenta dorosłego i dziecka i racjonalność przyjętych rozwiązań ekonomicznych.

Trzecie miejsce i 50 tysięcy złotych brutto trafiło do pracowni NM architekci Tomasz Marciniewicz i Zuzanny Szpocińskiej Marciniewicz, Jerzego Grochulskiego oraz Pracowni projektowej Format Jacek Wiśniewski. Tu pochwalono ciekawy sposób kształtowania strefy wejścia w podcięciu bryły od strony ul. św. Marii Magdaleny i dobre rozwiązania funkcjonalne wyższych kondygnacji budynku z uwzględnieniem otwarcia w kierunku kościoła św. Franciszka Serafickiego.

Wyróżnienia w wysokości 25 tysięcy złotych brutto każde przyznano pracowni Susuł & Strama Architekci oraz pracowni Bartłomiej Nawrocki architekci we współpracy z Marcinem Jojko.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
36.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro