Reklama
Reklama

Ostatnia szansa, by skorzystać z programu i wykonać te ważne badania!

zdjęcie ilustracyjne | fot. Tung Nguyen z Pixabay
zdjęcie ilustracyjne | fot. Tung Nguyen z Pixabay

Program Profilaktyka 40 Plus finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia kończy się już 31 grudnia 2024 roku.

Program Profilaktyka 40 Plus trwa tylko do końca 2024 roku, a nadal jest sporo pacjentów po 40. roku życia, którzy nie zgłosili się na badania. "Wciąż mają na to niespełna miesiąc. Jeśli ktoś brał już udział w programie może z niego skorzystać po raz drugi, pod warunkiem, że od poprzednich badań minęło co najmniej 12 miesięcy. Po wykonaniu badań warto wybrać się do swojego lekarza rodzinnego aby skonsultować wyniki"- informuje Rafał Stachlewski z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W ramach programu wykonywane są pomiary (ciśnienia krwi, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, BMI), a także takie badania krwi jak:
- morfologia - wykrywa niedobory i stany zapalne,
- lipidogram - ocena poziomu cholesterolu i trójglicerydów,
- poziom glukozy - badanie ryzyka cukrzycy,
- kreatynina - ocena funkcjonowania nerek,
- próby wątrobowe - ważne przy stosowaniu wielu leków,
- dodatkowo w przypadku mężczyzn - badanie PSA, które pozwala na wczesne wykrycie zmian w prostacie.

Jak przekazano, proces zgłoszenia jest prosty i dostępny dla każdego, kto ukończył 40. rok życia (nie ma górnej granicy wieku): należy wypełnić ankietę, która dostępna jest online w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub aplikacji mojeIKP, może być wypełniona również w punkcie diagnostycznym, który realizuje program. Następnie otrzymujemy e-skierowanie - po wypełnieniu ankiety system wygeneruje je automatycznie. Ostatnim krokiem jest umówienie się na badania - należy sprawdzić na stronie pacjent.gov.pl dostępne lokalizacje, a następnie wybrać placówkę diagnostyczną (w Wielkopolsce jest ich 142).

"Od początku programu w lipcu 2021 roku w całej Polsce zrealizowano 4 miliony e-skierowań, z czego 436 tysięcy w Wielkopolsce. W województwie wielkopolskim chętniej badały się kobiety (257 tysięcy), jednak mężczyźni również chętnie korzystali z możliwości badań (179 tysięcy skierowań)" - informuje Stachlewski.

"Z wiekiem wzrasta ryzyko chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy schorzenia układu krążenia. Dla wielu pacjentów program Profilaktyka 40 Plus okazał się krokiem, który pomógł zyskać większą kontrolę nad własnym zdrowiem. Regularne badania zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zaawansowanych interwencji medycznych w przyszłości" - podkreśla.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro