Bardzo ważne miejsce i jedyne takie w Poznaniu. Dziś oficjalnie otwarte!
Dla dzieci.
W Poznaniu ruszyło Centrum Pomocy Dzieciom. "Bardzo cieszę się, że udało nam się zrealizować pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Dzieciom" - mówiła Marzena Affeldt, prezeska Fundacji Dziecko w Centrum, podczas oficjalnego otwarcia placówki. "Przed nami cały czas wiele do zrobienia, ale już teraz jestem ogromnie wdzięczna za pomoc, jaką otrzymaliśmy od wielu instytucji, firm i innych organizacji pozarządowych" - dodała.
Centrum Pomocy Dzieciom zostało stworzone, aby zapewnić kompleksowe i interdyscyplinarne wsparcie najmłodszym, którzy doświadczyli przemocy lub zaniedbania. Jego misją jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, gdzie dzieci i ich rodzice mogą uzyskać niezbędną pomoc w jednym miejscu.
"To nie tylko punkt pomocy dzieciom, to przede wszystkim miejsce, które pomoże im odzyskać nadzieję i utracone zaufanie do dorosłych"- podkreśla Agata Sobczyk, wojewoda wielkopolska. "Zapewnia najskuteczniejszą, bo skoordynowaną i zsieciowaną pomoc" - dodała.
Placówka będzie działać w oparciu o tzw. model Barnahus. Jest to wypracowany sposób pomocy dzieciom, rekomendowany przez Komisję Europejską oraz międzynarodowe organizacje. "Nazwa modelu wywodzi się z języka islandzkiego i oznacza po prostu "dom dziecka". Jego celem jest zapewnienie najmłodszym skoordynowanej i skutecznej pomocy, m.in. podczas postępowań karnych. Takie specjalistyczne i wieloaspektowe wsparcie pozwoli zapewnić bezpieczeństwo młodym ludziom i ich najbliższym, a także zmniejszyć społeczne i psychiczne konsekwencje przemocy" - informują miejscy urzędnicy.
W poznańskim centrum znajdzie się specjalny pokój, w którym dzieci będą mogły być przesłuchiwane przez sąd w sposób przyjazny i dostosowany do ich potrzeb. Dzięki temu uda się zredukować stres i zapobiec ponownemu przeżywaniu trudnych doświadczeń związanych z traumą.
W ramach centrum dzieci będą mogły przez 5 dni w tygodniu skorzystać z bezpiecznej, specjalnie dla nich przygotowanej przestrzeni, w której można opowiedzieć o swoich problemach. "Czekać tam będzie na nich osoba dyżurująca, dostępna także telefonicznie. Młodzi ludzie mogą też uzyskać tam pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, pedagogiczną, prawną, mediacyjną, socjalną, medyczną" - dodano.
"Dziś, w Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka, otwieramy kolejne miejsce, w którym młodzi ludzie mogą w pełni korzystać ze swoich praw i godności" - mówiła Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. "Dziękujemy za to wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Nie byłoby Centrum bez waszego profesjonalizmu i zaangażowania. Życzę wam i wszystkim dzieciom, których zawiedli dorośli, byście ponownie mogli dawać im nadzieję" - dodała.
Na realizację projektu i uruchomienie Centrum Pomocy Dzieciom Miasto Poznań w roku 2024 przeznaczyło 150 000 zł. Centrum jest częścią większej sieci, którą w Polsce koordynuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Pierwsza taka placówka powstała w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku i nosiła nazwę Child Advocacy Center (CAC). Centrum działa od dziś przy ulicy Sielskiej.