Przez cały miesiąc do jednego z poznańskich muzeów wchodzimy za 5 złotych
Przygotowano wiele atrakcji.
Muzeum Narodowe w Poznaniu kontynuuje tradycję świętowania listopada w Muzeum Sztuk Użytkowych mającego swoją siedzibę w Zamku Królewskim w Poznaniu.
"Przez ostatnie lata wstęp do muzeum przez cały miesiąc był darmowy. W tym roku, z powodu ograniczenia przez MKiDN dostępnych bezpłatnie rezydencji królewskich do czterech (Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie) nasze muzeum nie znalazło się w gronie siedzib z królewską historią w tle. Dyrekcja podjęła jednak decyzję o zaproszeniu do zwiedzania muzeum na podstawie biletów promocyjnych w cenie 5 zł (oczywiście dla dzieci i młodzieży obowiązuje bilet za złotówkę)" - informują przedstawiciele Muzeum Narodowego w Poznaniu
"Zespół muzeum zaproponował bardzo ciekawy program podkreślający rangę siedziby i bogactwo kolekcji muzealnej w tym prezentację w Sali Przemysła Znaleziska archeologiczne z terenu Zamku Królewskiego w Poznaniu w latach 2023 - 2024" - dodano.
Co jeszcze w w programie przed nami.
WYSTAWY
- Wykopaliska z terenu Zamku Królewskiego w Poznaniu - prezentacja wybranych artefaktów
Pokaz czynny do 1.12.2024
-"Precjoza. Spektakularne zakupy Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu" Prezentacja 17 dzieł sztuki zakupionych do kolekcji w 2023 r. dzięki dotacji MKiDN. Są to dzieła złotnictwa norymberskiego, przykład empirowego jubilerstwa francuskiego i wyroby Królewskiej Manufaktury Porcelany w Miśni.
Wystawa czynna do 12.01.2025
"Sto 5" - wystawa z okazji 105-lecia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
W ramach obchodów 105-lecia UAM w Poznaniu, Muzeum UAM przygotowało wystawę, nad którą patronat objęli rektorzy czterech poznańskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Wystawa czynna do 1.12.2024
WYDARZENIA
23.11 (sobota), godz. 13:00
W cyklu GRAPHIC CONCEPT Podróże i migracje - o poszukiwaniu własnego miejsca*
Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, jakie miejsce w plakacie (i nie tylko) zajmuje przemysł turystyczny i reklama oraz za pomocą jakich środków artyści wypowiadają się na temat wyzwań natury społeczno-politycznej.
*Święto obchodzone w tym miesiącu: 25.11 - Dzień Kolejarza Prowadzenie: Barbara Górecka
24.11 (niedziela), godz. 13:00
Zamek Królewski w Poznaniu odkrywany na nowo
Wystąpienie będzie próbą podsumowania rozpoczętych po dwudziestoletniej przerwie badań archeologicznych na Górze Przemysła w Poznaniu. Przedstawione zostaną nowe koncepcje i hipotezy na temat funkcjonowania królewskiego zamku w czasach jego największej świetności.
Wykład prof. UAM dr hab. Artur Różański (Wydział Archeologii UAM)
28.11 (czwartek), godz. 12:00
CZWARTKI DLA SENIORÓW
Póty dzban wodę nosi..., ale czy tylko wodę?
Do czego służyły konkretne przedmioty? Przekonać się będzie można podczas spotkania.
Prowadzenie: Renata Sobczak-Jaskulska (MSU) Zapisy: tel. 61 856 80 75
28.11 (czwartek), godz. 17:00
Pięciu wspaniałych - panel dyskusyjny z wybitnymi absolwentami UAM
Panel oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Sto 5".
Prowadzenie: Grażyna Wrońska
Paneliści: prof. dr hab. Wojciech Lipoński, Tomasz Łęcki, Eliza Piotrowska, Halina Sybilska, prof. UAM dr hab. Hanna Suchocka
30.11 (sobota), godz. 12:00
MUZEALNE PRZYGODY POCZĄTKUJĄCYCH RZEMIEŚLNIKÓW
Cykl zajęć dla dzieci w wieku 6-12 lat
Od alchemii do białego złota. Wielka historia porcelany
Prowadzenie: Aleksandra Nieścioruk (MSU)
Zapisy: [email protected]