Reklama
Reklama

Niezwykła wystawa do zobaczenia w Poznaniu. "Projekt objął swoim zasięgiem ponad 50 krajów"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Można ją zobaczyć na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.

Z okazji 80. rocznicy rozpoczęcia marszu armii generała Władysława Andersa Instytut Pamięci Narodowej zainicjował międzynarodowy projekt "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Projekt ma na celu upamiętnienie Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej oraz losów ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRR.

Jak wskazano, "Szlaki nadziei. Odyseja wolności" to opowieść o ludziach, którzy przemierzyli tysiące kilometrów. "Podczas II wojny światowej polscy żołnierze walczyli na wszystkich jej frontach w obronie godności i wolności oraz w imię solidarności z innymi zniewolonymi narodami. Chcemy przypomnieć bohaterskie czyny naszych lotników w Bitwie o Anglię, zapomnianych polskich żołnierzy spod Tobruku, Narwiku czy Monte Cassino" - przekazali organizatorzy.

Podkreślono, że projekt realizowany jest od 2022 roku i objął swoim zasięgiem ponad 50 krajów. "Przez tytułowe "szlaki nadziei" należy rozumieć zbiorowe wędrówki Polaków w latach II wojny światowej - o charakterze zarówno wojskowym, jak i cywilnym - którym przyświecała myśl o przywróceniu wolności Polsce i światu zniewolonym przez III Rzeszę i jej sojuszników" - dodają organizatorzy.

Wystawa podzielona jest na dwie części: ogólną, przedstawiającą odyseję Polaków w czasie II wojny światowej, oraz lokalną, skupioną na wydarzeniach związanych z danym regionem. Syntetyczna forma ekspozycji oraz koloryzowane fotografie, opracowane we współpracy z historykami, mają na celu zachęcenie odbiorców do poznania historii Polski.
Wystawę na Wolnym Dziedzińcu można oglądać do 28 listopada.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
4℃
Poziom opadów:
3.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
15.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro