Pierwsze kroki w terrarystyce
Terrarystyka to fascynujące hobby, które daje możliwość hodowania egzotycznych zwierząt, takich jak gady, płazy czy bezkręgowce. Jeśli planujesz nabyć zwierzątko terrarystyczne dla siebie lub dziecka, ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie. Zaczniemy od tego, jakie zwierzę nadaje się dla początkujących, czy to ze względu na trudności, czy też z powodu np. alergii.
Przede wszystkim powinniśmy przestudiować, z czym wiąże się hodowla danego zwierzęcia: skąd pochodzą, jakie mają wymagania co do wyposażenia terrarium, jak się odżywiają, czego potrzebują w określonych porach roku, aby dobrze się rozwijać i tym samym mieć szansę dożyć sędziwego wieku. Na pewno ciekawe i ważne jest to, aby dowiedzieć się, do jakiego wieku dożywają niektóre zwierzęta. Do zwierząt terrarystycznych należy na przykład żółw, który dożywa kilkudziesięciu lat. Jest to więc na pewno obowiązek na długi czas.
Jeśli bardziej zagłębimy się w informacje przy zakupie żółwia, to pierwszym pytaniem jest czy wybrać żółwia lądowego czy wodnego. Który jest bardziej odpowiedni dla dziecka czy również mniej wymagający? Pod względem długowieczności zdecydowanie bardziej odpowiedni jest żółw lądowy. W przypadku hodowli żółwia wodnego pierwsza komplikacja pojawia się w związku z tym, że potrzebuje on już środowiska wodnego. Należy również pamiętać, że jeśli dostaniemy małego żółwia wodnego, to w przyszłości może on urosnąć nawet do 30 cm długości (oczywiście w zależności od gatunku). I tak pojawia się problem, że wielkość terrarium nie będzie już wystarczająca. Poza tym oczywiście takie akwarium musi być utrzymywane w czystości, ponieważ żółw wodny jest mięsożerny i woda, w której się znajduje, nieprzyjemnie pachnie z powodu wypróżniania.
Jednak żółw lądowy również ma swoją specyfikę - na pożywienie, na możliwość ogrzania się, na stłumienie aktywności fizjologicznej w zimie. Jak już wspomniano we wstępie, konieczne jest ustalenie, z jakiego środowiska pochodzi żółw. Zazwyczaj jest to jałowy krajobraz, gdzie zwierzęta nie mają zbyt wiele do jedzenia.
Nabywając węża należy pamiętać, że nie jest to zwierzę zbyt towarzyskie. Pojawia się też pytanie, czego oczekujemy od trzymania takiego zwierzęcia. Czy pozyskujemy go dla ozdoby, czy np. dla możliwości rozmnażania. A co jest potrzebne do założenia takiego terrarium? To jest dość obszerny temat. Co ciekawe, aby taki wąż mógł funkcjonować fizjologicznie, musi mieć temperaturę ciała około 35 - 40 ºC. Gady, w przeciwieństwie do ssaków, nie są w stanie utrzymać swojej temperatury ciała, dlatego są zdane na ciepło z zewnątrz. W naturze jest to oczywiście słońce, ale w terrarium stosujemy różne żarówki, maty grzewcze, kable grzewcze. Są jednak różne grupy gadów (np. gady pustynne, półpustynne, puszczowe), które znów wymagają innych warunków hodowli.
Kameleon jest również bardzo popularny wśród dzieci. I znów nawiązuje do swojej wielkości, którą musimy brać pod uwagę w przyszłości. W naszym kraju najbardziej znanym kameleonem jest kameleon jemeński,u którego jednak samiec może osiągnąć długość 30-40 cm. Co już nie jest takie małe. Pochodzi on, jak sama nazwa wskazuje, z regionu Jemenu, gdzie przeważnie żyje na drzewach i wygrzewa się na słońcu. Terrarium musi być więc usytuowane wysoko i zawierać gałęzie, po których kameleon może się wspinać. Wskazane jest również zraszanie zwierzęcia i terrarium, gdyż lasy, w których żyją, mają dość dużą wilgotność. Kolejną taką niestandardową rzeczą jest karmienie jaszczurek żywymi owadami. Oznacza to posiadanie w domu zapasu szarańczy, świerszczy, karaluchów, co również niesie ryzyko ich ucieczki z pudełka do przestrzeni domu.
Dobrze jest dołączyć do grup terrarystycznych, na przykład for internetowych lub grup na Facebooku, gdzie znajdziesz wiele informacji i pomocnych rad. Możesz także nawiązać kontakt z doświadczonymi hodowcami lub weterynarzem specjalizującym się w zwierzętach egzotycznych.
Zwierzęta egzotyczne potrafią dostarczyć ogrom satysfakcji, ale ich zakup to odpowiedzialność, która wymaga przygotowania i zrozumienia.