Reklama
Reklama

Duże zmiany dla kierowców przy ogromnej inwestycji w Poznaniu. Zamkną fragment ulicy na kilka miesięcy, będą objazdy!

fot. PIM
fot. PIM

Chodzi o Golęcińską.

Postępują prace przy budowie wiaduktów w ciągu ulic Golęcińskiej i Lutyckiej. Kolejny etap będzie możliwy dopiero po wprowadzeniu zmian w organizacji ruchu. Te zajdą w nocy z 8 na 9 listopada, a więc z piątku na sobotę w przyszłym tygodniu. Z ruchu wyłączony zostanie fragment ulicy Golęcińskiej oraz niewielki odcinek ulicy Wojska Polskiego.

Tytka spakowana? Wiosna czeka! Morze, spokój i świeże powietrze - Linea Mare w Pobierowie to idealne miejsce na wiosenny reset.
REKLAMA

- Do tej pory wykonawca realizował wszystkie prace poza jezdnią ul. Golęcińskiej, dlatego ruch w tym miejscu był możliwy. Teraz przyszedł czas na budowę ostatnich przyczółków i nasypu powstającego wiaduktu, dlatego droga musi zostać zamknięta. Ze względów bezpieczeństwa prace nie mogą być prowadzone przy zachowaniu dotychczasowego przejazdu. Niech o skali tego przedsięwzięcia świadczy fakt, że do budowy tego jednego nasypu potrzeba ok. 10 tys. metrów sześciennych piasku. Prosimy o wyrozumiałość i korzystanie z wyznaczonych objazdów, po zakończeniu inwestycji mieszkańcy będą mogli zapomnieć o niedogodnościach wynikających z często zamykanego przejazdu kolejowego - zapowiada Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Kierowcy nie będą mogli korzystać z Golęcińskiej na zamkniętym fragmencie, ale trwa właśnie budowa tymczasowej drogi, po której będą mogły poruszać się autobusy komunikacji miejskiej. - Dzięki takiemu rozwiązaniu autobusy będą mogły przejechać ul. Golęcińską bezpośrednio przy placu budowy. Zachowany zostanie również dojazd do posesji. Udostępnienie tymczasowego przejazdu dla wszystkich kierowców byłoby dużym zagrożeniem i spowolniłoby budowę. Podczas realizacji nasypów konieczna będzie praca ciężkiego sprzętu - manewry na istniejącej jezdni przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowego ruchu nie byłyby możliwe, a autobusy utknęłyby w korkach - wyjaśniają Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Część ulicy Golęcińskiej będzie zamknięta aż do wiosny przyszłego roku. Jak podkreśla PIM, zamknięcie Golęcińskiej korzystnie wpłynie na budowę ronda u zbiegu Literackiej i Koszalińskiej. Tu zasadnicze prace budowlane mają potrwać do końca roku.

Wyłączenie z ruchu części Golęcińskiej to duża zmiana dla kierowców. Wprowadzone zostaną objazdy. - W kierunku centrum zalecany jest objazd ulicami Biskupińską i Strzeszyńską. Dostępny pozostanie także przejazd ul. Wiencka, Koszalińską i Lutycką, jednak w tym wariancie należy liczyć się z ruchem wahadłowym przy budowie ronda u zbiegu ul. Koszalińskiej i Literackiej oraz przejazdem po tymczasowej nawierzchni. Kierowcy nadjeżdżający ul. Koszalińską będą musieli tuż przed zamkniętą drogą skręcić w prawo, w odcinek ul. Golęcińskiej prowadzący do ul. Lutyckiej. Obowiązywał będzie tam ruch jednokierunkowy, tj. w stronę ul. Lutyckiej. Dojazd do Strzeszyna będzie możliwy ulicami Witosa, Lutycką i Żołnierzy Górników lub ulicami Dojazd, Lutycką i Żołnierzy Górników.

Ale to nie koniec. Tylko dla autobusów dostępna będzie ulica Wojska Polskiego między Dojazd a Golęcińską, a także Podolańska między Golęcińską i Lutycką. Będą mogli nimi jechać także kierowcy dojeżdżający do posesji znajdujących się w tym rejonie.

Aby przygotować się do tych zmian, wymieniana jest nawierzchnia jezdni na ulicy Biskupińskiej między Literacką i przejazdem kolejowym. - W dalszym ciągu wyłączona z ruchu pozostanie przebudowywana ul. Szczawnicka między ul. Lutycką a przedłużeniem ul. Podolańskiej. Z uwagi na zbliżający się dzień Wszystkich Świętych, przy ul. Szczawnickiej, tuż za zjazdem z ul. Lutyckiej, został zorganizowany bezpłatny parking dla osób odwiedzających pobliski cmentarz.

Przypomnijmy, że wszystkie prace związane z budową wiaduktów mają się zakończyć na koniec 2025 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Obowiązuje również w Poznaniu
8℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
15.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro