Reklama

Zwolnienie lekarskie online w sytuacjach awaryjnych

Potoczne nazywanie zaświadczenia lekarskiego wzięło swój początek od pierwotnej formy - papierowej. "L" odnosi się do rzeczownika "lekarz" albo przymiotnika "lekarski". Natomiast cyfra 4 to numer wzoru dokumentu w systemie według ówczesnych przepisów. Formularz zwolnienia lekarskiego miał w systemie oznaczenie - ZUS ZLA-4. Papierowe L4 zostało zastąpione e-zwolnieniem (e-ZLA), a skrót L4 utrzymuje się w polskim języku potocznym do dzisiaj.

Jak wygląda zaświadczenie lekarskie online?
Oprócz podstawowych danych pacjenta, takich jak: imię (imiona), nazwisko czy adres zamieszkania, formularz zwolnienia lekarskiego zawiera kod literowy oraz numer statystyczny choroby. Kod literowy nakierowuje na przyczynę zwolnienia. Jeśli występuje A, to dotyczy powtarzających się chorób w ciągu 2 miesięcy, B - ciąży, C - nadużywania alkoholu oraz D - gruźlicy. Lekarz uzupełnia zaświadczenie lekarskie również o okres czasu, kiedy osoba jest niezdolna do pracy.

Zalety L4 online
Tzw. telemedycyna umożliwia pacjentom stały kontakt z lekarzem bez konieczności wychodzenia z domu. Ten rodzaj kontaktu zawdzięczamy pandemii koronawirusa, kiedy szczególnie ludzkość była narażona na niebezpieczeństwo. Kontakt z lekarzem na odległość był koniecznie wskazany, jednak po zakończeniu pandemii nie odeszło się od nowych rozwiązań. Porady medyczne, wizyty lekarskie stały się chlebem powszednim - oczywiście nie całkowicie - ale przede wszystkim umożliwiło to pacjentom komfort pod względem zdrowotnym. Zaświadczenia lekarskie czy recepty online stały się formami wtórnymi.
Przekonaj się, jak łatwo i szybko możesz otrzymać zwolnienie lekarskie online na https://zwolnienielekarskieonline.pl/.

Procedura związana z wystawianiem L4 online
Wszystko idzie z duchem czasu, technologia jest na wysokim poziomie, na tyle, że elektroniczne zwolnienie lekarskie nie powinno być zaskoczeniem. E-zwolnienie obowiązuje od 1 grudnia 2018 roku i jest przekazywane drogą elektroniczną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS-u) za pośrednictwem systemu Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Jest odpowiednikiem papierowego zaświadczenia lekarskiego, a pierwotna forma wystawiania zaświadczenia obowiązuje wtedy, gdy lekarz ma trudności z połączeniem internetowym. W tym przypadku również lekarz może skorzystać z uprzednio wydrukowanego formularzu z systemu teleinformatycznego. Każdy formularz ma jednorazowy, niepowtarzający się identyfikator, tj. seria i numer. W wystawionym, w sposób alternatywny, zaświadczeniu lekarskim nie ma numeru statystycznego choroby osoby ubezpieczonej, która w rezultacie ma obowiązek przekazać zwolnienie płatnikowi, nawet jeśli posiada konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). System w automatyczny sposób weryfikuje dane pacjenta, a w szczególności numer PESEL. Lekarz znajdzie również w systemie historię choroby oraz poprzednich zwolnień. Zwolnienie lekarskie powinno być dostarczone do ZUS i pracodawcy w określonym terminie, gdyż brak zaświadczenia może skutkować utratą świadczeń chorobowych.

Prawa i obowiązki osoby będącej na zwolnieniu lekarskim online

E-zwolnienie można otrzymać maksymalnie na trzy dni wstecz, jeśli pacjent zachorował przed konsultacją medyczną. Wyjątek stanowi wizyta u psychologa albo psychiatry, gdyż nie można wystawić zwolnienia z datą wcześniejszą. Pomimo wszystko, że procedura L4 online, jak sama wskazuje, przebiega w trybie elektronicznym, to lekarz ma obowiązek wydrukować zaświadczenie, jeśli pacjent zwróci się z taką prośbą. Pacjenci mogą również uzyskać zwolnienie poprzez rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta lub formularze online dostępne na stronach niektórych przychodni, uzupełniwszy pisemny wywiad online z kliniką. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r., obowiązkiem pracownika jest poinformowanie pracodawcy o powodzie niedyspozycji oraz o przewidywanym okresie nieobecności w miejscu pracy. Należy również pamiętać, że gwarantowanym warunkiem otrzymania zwolnienia przez pacjenta jest odprowadzanie składek ZUS.

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?
Zgodnie z przepisami, pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim maksymalnie 182 dni. Okres wydłuża się do 270 dni, jeśli dotyczy to osób dotkniętych gruźlicą albo kobiet noszących pod sercem swoje dziecko. Zgodnie z Kodeksem Pracy, art. 92. § 1, po pierwsze, po upływie 33 dni zwolnienia lekarskiego pracownik otrzymuje od pracodawcy 80% wynagrodzenia. Po drugie, w wyniku ciąży, wypadku przy pracy oraz operacji związanych z dawstwem komórek, tkanek i narządów, wówczas obowiązkiem pracodawcy jest wypłacenie 100% wynagrodzenia. Po upływie tego okresu, jeśli pracownik nadal nie jest zdolny do pracy, przysługuje mu zasiłek chorobowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przez pozostałe dni z okresu 182 dni. Ponadto w obliczu dalszej niedyspozycji do pracy, pracownik może odzyskać zdolność, ubiegając się o świadczenie rehabilitacyjne przysługujące mu przez następnych 12 miesięcy. Pacjent wtedy jest zobowiązany poddać się badaniom, aby zweryfikować stan zdrowia.

Czy pracownik może być zwolniony, gdy długo przebywa na zwolnieniu?

Zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy (art. 53) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia w kilku sytuacjach. Po pierwsze, gdy pracownik jest niezdolny do pracy dłużej niż 3 miesiące, a jednoczenie pracuje w danej firmie krócej niż pół roku. Po drugie, jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej niż łączny czas pobierania wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego (czyli 182 lub 270 dni), a w dodatku minęły 3 miesiące korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego (również warunkiem upływ minimum 6 miesięcy od momentu zatrudnienia pracownika lub osób związanych z wypadkiem przy pracy albo choroby zawodowej).

Kto odpowiada za wystawienie e-zwolnienia lekarskiego?
Zaświadczenie lekarskie może wystawić każdy uprawniony lekarz, który został upoważniony przez ZUS. Zarówno może nim być to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz specjalista, stomatolog, jak i badający w szpitalu. Jednak należy pamiętać, że nie zależy to od jego specjalizacji ani miejsca pracy. Dodatkowo w niektórych przypadkach także asystenci medyczni mają możliwość wystawiania zaświadczenia lekarskiego, jeśli są oczywiście do tego upoważnieni.

Czy można się spodziewać kontroli, będąc na zwolnieniu lekarskim online?
W trakcie zwolnienia lekarskiego online, zarówno Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jak i pracodawcy przysługuje prawo do kontroli. Procedura ma na celu sprawdzenie, czy osoba słusznie postępuje, będąc na L4 online. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza dla osoby ubezpieczonej może zakończyć się zwolnieniem dyscyplinarnym w miejscu pracy.

L4 online a fałszerstwo
Jeśli istnieje podejrzenie fałszerstwa zaświadczenia lekarskiego, należy skontaktować się z lekarzem w celu wyjaśnienia sytuacji. Wystawienie zaświadczenia niezgodnie z przepisami może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, takimi jak grzywną albo karą pozbawienia wolności.

Podsumowując, zaświadczenie lekarskie potocznie nazywane L4 obecnie przekazywane drogą elektroniczną do ZUS-u obecnie ułatwia proces ich wystawiania i przesyłania do odpowiednich podmiotów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
6.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro