Reklama
Reklama

Pierwsza wizyta u ginekologa dziecięcego - jak przygotować dziecko?

Badania profilaktyczne są bardzo ważne dla zachowania zdrowia. Niektóre z nich są krępujące, zwłaszcza dla dzieci. Zalicza się do nich badania ginekologiczne. Kiedy dziewczynka powinna po raz pierwszy odwiedzić ginekologa? Jak rodzice mogą ją przygotować na taką wizytę?


Kiedy po raz pierwszy odwiedzić ginekologa?

Lekarze zalecają, aby pierwsza wizyta u ginekologa odbyła się między 11. a 13. rokiem życia. Dziewczynki w tym okresie najczęściej dostają swojej pierwszej miesiączki. Pierwsza wizyta nastolatki u ginekologa jest dla niej ważna, ale wywołuje też dyskomfort i uczucie wstydu. Opiekunowie, którzy stawiają zdrowie dziecka na pierwszym miejscu, nie powinni jednak zwlekać z konsultacją lekarską. Do ginekologa dziecięcego niepotrzebne jest skierowanie, a w gabinecie może być obecny rodzic czy opiekun młodej dziewczyny.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę u ginekologa?

Niewiedza i domysły powodują, że dziewczynki mogą jeszcze bardziej stresować się pierwszą wizytą u lekarza ginekologa. Perspektywa intymnego badania może przerażać, dlatego ważne jest, aby dziewczynka wiedziała, jak wygląda taka wizyta i czego może się po niej spodziewać.

Niekoniecznie wizyta u ginekologa oznacza badanie na fotelu ginekologicznym. W wielu przypadkach ma na celu oswojenie dziecka z nowym lekarzem. Staje się ona ważnym elementem w edukacji zdrowotnej dziewczynki, która powoli staje się kobietą. Można ją poświęcić na rozmowę o obawach i pozwolić dziecku zadawać pytania.

Pierwsze badanie ginekologiczne - co powinna wiedzieć dziewczynka?

Mała pacjentka, zgłaszająca się po raz pierwszy do ginekologa, np. z zaburzeniami miesiączkowania czy bólami w podbrzuszu, najprawdopodobniej będzie musiała zostać zbadana. Dobrze jest, aby mama lub inna kobieta wyjaśniła jej, co oznacza badanie ginekologiczne. Jak się odbywa krok po kroku, co pozwoli na zmniejszenie poczucia stresu u dziewczynki. Lekarz przeprowadza je tylko wtedy, gdy rzeczywiście istnieje taka konieczność.

Priorytetem dla rodziców powinien być komfort psychiczny nastolatki. Warto wraz z dzieckiem wybrać odpowiedniego lekarza i gabinet, w którym odbędzie się badanie. Najlepiej umówić wizytę u ginekologa dziecięcego. Lekarz ten specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu problemów układu płciowego i skupia się na poprawnym rozwoju narządów rodnych u młodych pacjentek do 18. roku życia.

Kiedy obowiązkowo należy zgłosić się z dzieckiem do ginekologa?

Odwlekanie pierwszej wizyty u ginekologa z nastoletnią córką jest częstą praktyką. Jednak mogą pojawić się takie sytuacje, w których konsultacja z ginekologiem dziecięcym stanie się nieunikniona. Należy udać się do gabinetu specjalisty, jeśli u dziewczynki:

  • nie ma oznak dojrzewania w wieku 13-14 lat,
  • występuje nieprawidłowa budowa narządów rozrodczych,
  • pojawiają się problemy z układem hormonalnym,
  • pojawia się wydzielina z narządów rodnych o zielonkawym czy czerwonawym kolorze,
  • występują zbyt wczesne oznaki dojrzewania.

Warto podkreślić, że problemy występujące u dzieci i nastolatek w zakresie funkcjonowania układu rozrodczego mogą mieć wpływ na dalszy rozwój fizyczny i zajście w ciążę w dorosłym wieku.

Z tego względu nie należy bagatelizować żadnych anomalii występujących w zakresie funkcjonowania układu rozrodczego. Ból brzucha, upławy i plamienia - wszystkie te symptomy skłaniają do wizyty u ginekologa dziecięcego.

Jakie prawa ma niepełnoletnia pacjentka w gabinecie ginekologicznym

Pacjentka w wieku 16 lat może samodzielnie udać się do ginekologa. Jednak na przeprowadzenie badania ginekologicznego niezbędna będzie zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Lekarz ginekolog dziecięcy powinien w czasie wizyty nastoletniej pacjentki przekazać informacje o stanie jej zdrowia i inne niezbędne kwestie w prosty i zrozumiały dla niej sposób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
18.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro