Reklama
Reklama

W Poznaniu otwierają najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce za miliony! Przestępcy mają się czego bać

fot. Wielkopolska Policja
fot. Wielkopolska Policja

Uroczystość odbywa się w poniedziałek.

Nowoczesny biurowiec powstał na Jeżycach, w sąsiedztwie Komendy Wojewódzkiej Policji. Do tej pory eksperci pracowali w różnych pomieszczeniach komendy. Teraz będą mieli swój budynek i to najlepiej wyposażony w Polsce.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

W 6-kondygnacyjnym laboratorium o powierzchni użytkowej prawie 7000 metrów kwadratowych znajdują się m.in. pracownia balistyki ze ścianą kulochwytową i 6-komorowym łapaczem pocisków, pracownia mechanoskopii z podnośnikiem nożycowym o udźwigu do 5 ton, czy system regałów przesuwnych w magazynie na 3000 sztuk broni. - Obecnie w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Poznaniu zatrudnione są 73 osoby (w tym 58 policjantów i 15 pracowników cywilnych, z czego 37 osób posiada uprawnienia biegłego) - wyjaśniają funkcjonariusze.

Rocznie laboratorium przygotowuje około 7000 ekspertyz w sprawach prowadzonych na terenie naszego województwa. Tylko w ubiegłym roku przebadało między innymi 7000 próbek narkotyków, 1500 próbek krwi na zawartość alkoholu (1000 sprawozdań), 11 000 próbek DNA (1400 opinii), 600 opinii mechanoskopijnych, w których przebadano 4500 pojazdów i elementów pojazdów.

Jednym z wyróżników poznańskiego obiektu jest separator komórek. - Wdrożona w poznańskim Laboratorium Kryminalistycznym technologia separacji komórek jest jedyną w Polsce. Oprócz poznańskiej Policji jest wykorzystywana przez śledczych tylko w 5 krajach na całym świecie: Stanach Zjednoczonych, Chinach, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech - dodają. W laboratorium będzie też można oznaczyć profil DNA w 90 minut - normalnie trwa to około 8 godzin. Będzie to jedyne laboratorium w Polsce mające takie możliwości.

Jak podkreślono, głównym celem inwestycji było zwiększenie wykrywalności przestępstw kryminalnych, skuteczności wykonywanych badań, a co za tym idzie poprawienie bezpieczeństwa na obszarze województwa wielkopolskiego. - Sprzęt, którym dysponujemy oraz wiedza, jaką dysponują biegli zagwarantują jakość i wiarygodność wykonywanych badań. Przyspieszy się termin wykonywanych badań, a skróci czas prowadzonych postępowań.

Inwestycja kosztowała około 114 mln złotych - to środki policyjne, ale też z budżetów samorządów. Oficjalne otwarcie odbywa się w poniedziałek. Choć prace planowane były na 27 miesięcy, ostatecznie udało się je zakończyć szybciej - w 23 miesiące. Wykonawcą była firma Dekpol, a projekt przygotował Paweł Litwinowicz.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Trudne warunki na drogach w regionie. Jest ślisko, miejscami występują mgły. Spadł też pierwszy śnieg!
7℃
2℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
23.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro