Reklama

Poznań aptekami stoi. Jesteśmy w czołówce

Zdjęcie ilustracyjne | fot. MDFrescuerYouTube / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. MDFrescuerYouTube / pixabay.com

To nasze miasto należy do tych w kraju, w których dostęp do apteki jest najłatwiejszy.

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane o dostępności aptek w województwach i dużych miastach. W kraju mamy około 11,5 tysiąca aptek, co oznacza, że 35 aptek przypada na 100 tysięcy mieszkańców. Na tle Europy wypadamy nieźle - jesteśmy w górnej części tabeli. Dla przykładu w Danii wskaźnik ten wynosi zaledwie 9 na 100 tysięcy mieszkańców, a w Grecji aż 97.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Jak jest w województwach? Okazuje się, że Wielkopolska i Poznań mają się czym pochwalić. Nasze województwo jest trzecie w kraju pod względem liczby aptek. Numer jeden to Mazowsze z 1698 aptekami. Drugie jest województwo śląskie - 1394 apteki, a następnie my z wynikiem 1313 aptek. Najmniej aptek jest na Opolszczyźnie (310) i w Lubuskiem (320).

- Liczba aptek w województwie nie jest oczywiście uniwersalnym wskaźnikiem dostępności aptek dla mieszkańców. W grę wchodzą tu takie czynniki wielkość danego regionu oraz jego zaludnienie. W przeliczeniu na mieszkańca statystyki zyskują zupełnie inny układ - podaje GetHome.pl.

Statystyki mówią, że najlepsza sytuacja pod kątem liczby pacjentów przypadających na jedną aptekę jest w województwach lubelskim, wielkopolskim i łódzkim. Na Lubelszczyźnie to 2615 pacjentów na aptekę, w Wielkopolsce 2656 pacjentów na aptekę, a w Łódzkiem 2770. Kiepsko jest natomiast w województwie mazowieckim, w którym choć aptek jest najwięcej - na każdą przypada aż 3245 pacjentów. Jeszcze gorzej jest w województwie pomorskim, gdzie aż 3425 pacjentów przypada na aptekę.

Zgodnie z danymi GUS dla największych miast, najwięcej aptek jest w Warszawie - 595. Następne są Kraków (275), Łódź (259) oraz Poznań (255). Z danych wynika, że to mieszkańcy Poznania, Lublina i Łodzi statystycznie najkrócej muszą stać w kolejce po lekarstwa. - Bez wątpienia w najtrudniejszej sytuacji są jednak nie warszawiacy, a mieszkańcy małych miejscowości leżących na terenach słabo zurbanizowanych. Analiza Rządowego Rejestru Aptek wskazuje, że prawie 400 gmin w Polsce nie ma żadnej apteki, do tego w świetle badań Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" 30% mieszkańców wsi dojazd do apteki zajmuje ponad 15 minut.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
24.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro