Reklama
Reklama

Historia to ludzie! Rekordowy sezon widowisk "Orzeł i Krzyż"

Tegoroczny sezon plenerowych widowisk historycznych "Orzeł i Krzyż" w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie przeszedł do historii z rekordową frekwencją. Blisko 20 000 widzów, 350 aktorów, wzruszenie i zachwyt - to tylko niektóre ze świadectw sukcesu tego niezwykłego przedsięwzięcia. Jak będzie wyglądała przyszłość?

Rekordowy sezon, rosnące zainteresowanie

W tym roku widowiska "Orzeł i Krzyż" pobiły wszelkie rekordy. Bilety wyprzedawały się w błyskawicznym tempie, a zdobyte w ten sposób środki pozwoliły na sfinansowanie części kosztów sezonu. W czerwcu i lipcu na trybunach nocnego widowiska zasiadło o jedną czwartą widzów więcej niż w roku ubiegłym, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym wydarzeniem.

Zachwyt i wzruszenie

Widowiska "Orzeł i Krzyż" to nie tylko spektakl historyczny, ale przede wszystkim głębokie przeżycie. Refleksyjna cisza, okrzyki radości, łzy wzruszenia - to reakcje, które towarzyszą widzom podczas przedstawień. Ogromne zaangażowanie aktorów, wolontariuszy i twórców sprawia, że historia Polski ożywa na scenie, poruszając serca publiczności.

Widowiska "Orzeł i Krzyż" to znacznie więcej niż tylko spektakl historyczny. To inicjatywa, która buduje tożsamość narodową, przypomina o ważnych wydarzeniach z historii Polski, wzmacniając poczucie wspólnoty i dumy narodowej. Uczy historii w sposób angażujący i przystępny, szczególnie dla młodego pokolenia.

Całoroczna praca nad sezonem integruje lokalną społeczność. Angażuje setki wolontariuszy i aktorów, tworząc przestrzeń do wspólnego działania i budowania więzi. Co ważne wolontariusze pochodzą nie tylko z Murowanej Gośliny, ale zarażeni pasją znajdują tutaj siebie mieszkańcy 27 sąsiednich gmin, Poznania, Wrocławia, Łodzi, a nawet Warszawy.

Plany na 2025 rok

Plany na kolejne lata są ambitne - rozwój infrastruktury ma umożliwić znaczny wzrost frekwencji. Obecnie widowiska przyciągają około 20 tysięcy widzów rocznie, a organizatorzy przewidują, że w kolejnych latach liczba ta ma wzrastać.

W roku 2025 będzie można obejrzeć nie tylko widowisko nocne "Orzeł i Krzyż", ale także kolejny spektakl tworzony przez Centrum Kultury Park Dzieje w Murowanej Goślinie realizowany na zlecenie Miasta Gniezno z okazji 1000-lecia koronacji dwóch pierwszych królów Polski. Scenariusz będzie skupiał się na początkach państwa polskiego z uwzględnieniem koronacji królewskich, które miały miejsce w Gnieźnie w 1025 roku. Umowa na stworzenie scenariusza widowiska plenerowego, które zostanie wystawione za rok na Placu Świętego Wojciecha została podpisana w lipcu 2024 w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.

Impuls dla rozwoju regionu

Realizacja tych planów będzie miała pozytywny wpływ nie tylko na samo widowisko, ale także na cały region. Zwiększona frekwencja tego kulturalnego wydarzenia oznacza większe zapotrzebowanie na usługi hotelowe, gastronomiczne, handlowe i turystyczne. To szansa na rozwój lokalnej przedsiębiorczości i stworzenie nowych miejsc pracy. Widowiska "Orzeł i Krzyż" mogą stać się magnesem przyciągającym turystów do Wielkopolski, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego całego województwa.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
30.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro