Reklama
Reklama

Jest oświadczenie spółki wielkopolskiego milionera w sprawie rzekomego rozkopywania wałów w Jeleniej Górze. "Pracowała koparka, bo nie mieliśmy worków z piaskiem"

Piotr Śledź | fot. Instagram
Piotr Śledź | fot. Instagram

Wracamy do sprawy.

Chodzi o ośrodek Holiday Park & Resort w Cieplicach - Jeleniej Górze, którego właścicielem jest firma należąca do wielkopolskiego milionera - Piotra Śledzia. Po naszych publikacjach spółka przysłała nam oświadczenie w sprawie rzekomego rozkopywania wałów przeciwpowodziowych przez pracowników ośrodka, by chronić go przed zalaniem. Jak podawaliśmy już na epoznan.pl - sprawą zajmuje się lokalna prokuratura.

- Spółka jednoznacznie i kategorycznie zaprzecza wszelkim zarzutom dotyczącym rzekomego uszkadzania wałów przeciwpowodziowych. Żadne takie działania nie miały nigdy miejsca. Zarówno na terenie ośrodka Cieplice Holiday Park jak i w jego bezpośrednim otoczeniu nie ma żadnych wałów przeciwpowodziowych ani też żadnych innych obiektów, które pełnią funkcję zabezpieczenia przeciwpowodziowego - co można z łatwością ustalić za pomocą map zagrożenia powodziowego tworzonych przez PGW Wody Polskie, Google Maps czy systemu Geoportal - informuje spółka Holiday Park & Resort.

Co więc się działo? - W związku z częściowym podtopieniem ośrodka Cieplice Holiday Park przez ulewne deszcze podjęte zostały, z użyciem koparki, prace mające na celu zminimalizowanie zniszczeń. W pierwszej kolejności dokonano obsypania ziemią terenu wokół budynków znajdujących się na terenie ośrodka - zamiast obłożenia ich workami z piaskiem, którymi spółka nie dysponowała. W dalszej kolejności wykonane zostały prace polegające na usunięciu zalegających w obniżeniu terenu ośrodka na powierzchni ziemi gałęzi. Nie wykonano żadnych prac ingerujących w kształt lokalnej rzeźby terenu - zaznacza.

- Teren ośrodka położny jest powyżej koryta rzeki Kamiennej i na równi z sąsiadującą z ośrodkiem ulicą Sobieszowską. Tereny zabudowy mieszkaniowej w okolicach ulicy Lubańskiej natomiast oddzielone są od ośrodka rozległymi działkami a także wyniesionym ponad ich poziom (oraz poziom ośrodka) pasem zieleni. Nie mogło zatem dojść do zalania tych terenów wodą z terenu ośrodka.

Spółka odnosi się także do faktu prowadzenia śledztwa przez prokuraturę. - Postępowanie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiejkolwiek osobie - popełnienie takiego domniemanego czynu nie zostało więc jak dotąd w żaden sposób ustalone. Wobec treści kierowanych do organów ściągania doniesień naturalnym i zrozumiałym jest, że Prokuratura wszczęła postępowanie w celu zbadania okoliczności sprawy i jej pełnego wyjaśnienia. Spółka współpracować będzie z organami ścigania w każdy wymagany przez prawo sposób oraz udzielać będzie wszelkich informacji. Spółka w pełni solidaryzuje się ze wszystkimi ofiarami powodzi, zarówno na terenie Jeleniej Góry, jak i w innych dotkniętych klęską żywiołową miejscach i zapewnia, że nie podejmowała żadnych działań, które mogłoby zagrozić innym.

Według spółki, na filmie, który trafił do internetu, widać prace przeprowadzane koparką na terenie ośrodka, gdzie nie znajdują się wały przeciwpowodziowe. W innym miejscu miano natomiast jedynie usunąć gałęzie. - W związku z relacjami medialnymi, jakoby w tym właśnie miejscu doszło do przekopania grobli Spółka wskazuje, iż żaden taki przekop nie został wykonany w czasie, od kiedy Spółka jest właścicielem terenu ośrodka. Przy tym działka nr 40 nie może być obecnie określona mianem "grobli", albowiem grobla to wał ziemny utrzymujący wodę w zbiorniku wodnym - obecnie zaś po żadnej ze stron działki nr 40 takie zbiorniki nie istnieją. Spółka wskazuje, że z uwagi na lokalizację ośrodka woda przepływa przez jego teren w sposób naturalny na tereny sąsiednie, na co Spółka nie ma wpływu.

Spółka zapewnia też, że ośrodek nie leży na terenie zalewowym. - W pierwszej kolejności wskazać należy, że ośrodek został zlokalizowany na terenie przeznaczonym na cele zabudowy związanej z usługami turystycznymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Jelenia Góra. Plan ten jest prawem miejscowym, należycie uchwalonym przez Radę Miejską Miasta Jelenia Góra - w tym po przeprowadzeniu wymaganych ustawą konsultacji społecznych. Teren ośrodka jest więc terenem prawnie przeznaczonym na cele zabudowy i w żaden sposób nie stanowi terenów zalewowych. Lokalizacja ośrodka na tym terenie została przy tym poprzedzona przeprowadzeniem analiz na podstawie map zagrożeń ryzyka powodziowego publikowanych przez Informatyczny System Osłony Kraju administrowany przez Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Teren ośrodka nie jest zaznaczony jako zagrożony ani na mapie obejmującej obszary zagrożone wystąpieniem powodzi raz na 100 lat, ani nawet na mapie obejmującej obszary zagrożone wystąpieniem powodzi raz na 500 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
24.49 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro