Reklama
Reklama

W jednej szkole pachnie nowością, w drugiej słychać pracę maszyn budowlanych

Tegoroczne wakacje pozostaną już tylko miłym wspomnieniem, ale powrót do szkoły to również wiele pozytywnych emocji. Nowe wyzwania, spotkania z rówieśnikami, rozwijanie pasji - wszystko w właśnie w murach szkół. Jak sprzyja temu przebudowana placówka na Piątkowie, a jak będzie wyglądała nowa na Strzeszynie?

Budynki szkół są świadkami rozwoju wielu pokoleń mieszkańców Poznania, dlatego tak ważne są inwestycje oświatowe. Szkoła Podstawowa nr 68 z Oddziałami lntegracyjnymi i Specjalnymi na os. Sobieskiego przeszła gruntowną przebudowę. Z kolei na Strzeszynie postępuje budowa szkoły w rejonie ulic Fieldorfa, Rostworowskiego i Karskiego. To obecnie największa inwestycja oświatowa w Poznaniu, realizowana z myślą o rozwijającej się części miasta, w której przybywa nowych mieszkańców.

- Powstająca szkoła na Strzeszynie nabiera docelowego kształtu, prace murarskie i związane ze stropami dobiegają końca. Coraz więcej dzieje się we wnętrzach powstającego gmachu. To inwestycja realizowana od podstaw, ale ważne są również modernizacje istniejących budynków. Za nami gruntowna przebudowa głównego gmachu Szkoły Podstawowej nr 68 z Oddziałami lntegracyjnymi i Specjalnymi, która znajduje się na os. Sobieskiego na Piątkowie. W budynku zmieniło się właściwie wszystko. Na zewnątrz widzimy nowe elewacje, okna i wejście, a w środku wyremontowane sale lekcyjne, korytarze i łazienki - mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Pierwsze tynki i instalacje

Powstająca szkoła na Strzeszynie już w czerwcu miała gotowe konstrukcje wszystkich trzech skrzydeł dydaktycznych. W wakacje wykonawca montował w nich stolarkę okienną. Trwają też prace tynkarskie we wnętrzach budynku i rozprowadzane są niezbędne instalacje, w tym centralnego ogrzewania i elektryczne. W środkowej części, łączącej skrzydła, prowadzone są roboty związane ze stropem ostatniej już kondygnacji. Taki układ - z trzema skrzydłami i częścią centralną - nie jest przypadkowy. Budynek został zaprojektowany tak, by uwzględnione zostały potrzeby dzieci w różnym wieku, gdyż przewidziane są tam 32 oddziały szkolne oraz 8 przedszkolnych. Z lotu ptaka dobrze widać, że szkoła powstaje na planie litery Y. W lewym skrzydle powstaje przedszkole z odrębnym wejściem, a w prawym i na dole - sale lekcyjne dla dzieci ze szkoły podstawowej (podział na klasy 1-3 i 4-8). Część środkowa będzie holem głównym, planowane są tam także: sala gimnastyczna z szatniami, stołówka z zapleczem kuchennym, biblioteka, świetlica oraz pomieszczenia administracyjne.

W najbliższych tygodniach wykonawca będzie kontynuował prace dekarskie, tynkarskie i instalacyjne. Stopniowo przybywać będzie także okien i drzwi zewnętrznych. Dalszy postęp robót będzie zależny od warunków atmosferycznych zimą.

Przy nowym budynku planowane są boiska sportowe, a także dwa place zabaw - osobne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Uzupełnieniem będą drzewa i krzewy, pojawi się też mała architektura i oświetlenie. Do budynku prowadzić będą ciągi piesze i rowerowe. Pojawią się wiaty dla rowerów, przy każdej z nich przewidziane jest miejsce do ładowania pojazdów małej elektromobilności (rowery, hulajnogi, skutery).

Totalna metamorfoza

W Szkole Podstawowej nr 68 z Oddziałami lntegracyjnymi i Specjalnymi na Piątkowie uczniowie i nauczyciele mogą mieć wrażenie, że to zupełnie inna placówka - niemal wszystko zostało wymienione dzięki gruntownej przebudowie.

W ramach inwestycji dach zyskał nowe pokrycie, wymienione zostały rynny i instalacja odgromowa. Odpadające tynki na zewnątrz jak i wewnątrz budynku zostały skute. Ściany zyskały nową elewację, która jednocześnie ociepliła budynek i poprawiła jego walory estetyczne.

Zakres zmian we wnętrzach budynku też był bardzo szeroki, obejmował budowę nowych ścianek działowych, sufitów podwieszanych, posadzek, układanie płytek i montaż elementów wyposażenia sanitarnego. Zamontowano nowe oprawy oświetleniowe, a także wymieniono niezbędne instalacje, m.in. wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania. Zadanie obejmowało także dostosowanie budynku do przepisów higieniczno-sanitarnych oraz przepisów przeciwpożarowych. W efekcie klatki schodowe zostały wyposażone w urządzania zapobiegające zadymieniu (m.in. okna napowietrzające i wentylator). Następnie dyrekcja placówki wyposażyła też sale w niezbędne sprzęty i meble, np. tablice tradycyjne i multimedialne, ławki.

Szkoła na Piątkowie ma oddziały integracyjne i specjalne, dlatego ważne było dostosowanie placówki do potrzeb uczniów. Dużo uwagi poświęcono kolorystyce wnętrz. Ściany pomalowane zostały stonowanymi barwami, sprzyjającymi skupieniu się podczas nauki. Z myślą o tych dzieciach, które mogą tego potrzebować, wydzielono również niewielkie sale umożliwiające wyciszenie się.

Wykonawca zajął się również zagospodarowaniem terenu przed gmachem, w tym budową placu zabaw, ogrodu zmysłów - słuchu, węchu, wzroku, dotyku. Pojawiły się także m.in. nowe stojaki rowerowe i kosze na śmieci, posadzone zostały nowe rośliny, w tym drzewa, a także wymienione zostało ogrodzenie.

Więcej informacji na temat inwestycji w Poznaniu, nie tylko oświatowych, na stronie pim.poznan.pl.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
46.45 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro