Reklama
Reklama

"Wielki dzień" potrwa prawie miesiąc. Zapowiadają wydarzenia w różnych punktach Poznania

zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński
zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Maciej Kopiński

8 sierpnia obchodzone jest w Polsce święto pszczół i innych owadów zapylających.

"Wielki Dzień Pszczół"- to święto, które już na stałe wpisało się do kalendarza. Wiele wydarzeń z tej okazji tradycyjnie przygotowały poznańskie instytucje.

Już jutro paliwo za 4,99 zł/l na trzech stacjach AVIA w Poznaniu! Pobierz aplikację AVIA GO by skorzystać z promocji 31.10 w godz. 16-18. Więcej szczegółów.
REKLAMA

"Zapraszamy do wspólnego poznawania świata dziko żyjących pszczół i zapylaczy. Przybliżymy życie i potrzeby naszych małych sprzymierzeńców, a także zagrożenia, które czyhają na nie we współczesnym świecie" - mówi Joanna Jajus dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa. "Zależy nam, aby podnieść świadomość poznanianek i poznaniaków, że poprzez wspólne zaangażowanie w tworzenie miejsc przyjaznych zapylaczom, jesteśmy w stanie sprawić, że owadom będzie się żyło lepiej" - dodaje.

Co przygotowano?

Wiele atrakcji czeka w Bramie Poznania. Wybrać można się np. na dyżur w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa (7 sierpnia, godz. 17). Jak przekazano, w trakcie spotkania będzie można poznać informację m.in. o roślinach miododajnych i łąkach kwietnych oraz wykonać proste prace pielęgnacyjne. W czwartek, 8 sierpnia, czyli w Wielki Dzień Pszczół w Bramie Poznania zaplanowano warsztaty. "O godz. 10 odbędą się zajęcia, w ramach których w formie krótkich gier i zabaw będzie można zapoznać się z wybranymi gatunkami zapylaczy i przyjaznych im roślin. Następnie uczestnicy spotkania wyruszą w teren, by na żywo odnaleźć wspomniane owady i kwiaty. Natomiast o godz. 13 będzie można dowiedzieć się, jakie produkty zawdzięczamy zapylaczom oraz co zrobić, by tym pożytecznym zwierzętom żyło się lepiej. Na wspomniane warsztaty obowiązują zapisy (pod adresem: [email protected])"- informuje miasto. 13-31 sierpnia w Bramie Poznania zorganizowana zostanie też wystawa "Dyskretny urok dzikich pszczół".


Do 31 sierpnia w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Dąbrowskiego 165) będzie można oglądać wystawę edukacyjną pt. "Pszczoły dziko żyjące - brzęczący budowniczowie". 8 i 9 sierpnia (w godz. 10-14) stanie tam też stoisko edukacyjne, przeznaczone dla dzieci. Wystawę pt. "Rośliny dla owadów" można będzie oglądać również przez cały sierpień w Ogrodzie Wrażeń im. Joanny Krause Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Dąbrowskiego 159).

Z kolei "Co w ulu bzzzyczy?" - to tytuł warsztatów, które 10 sierpnia (godz. 10-16) odbędą się w Palmiarni Poznańskiej. Chętni mogą też przyjrzeć się wystawie plakatów pt. "Pszczoły na fyrtlu" (od 3 do 25 sierpnia). "To prace studentów Uniwersytetu Artystycznego, które przedstawiają graficzną odpowiedź na temat roli, jaką odgrywają dzikie zapylacze w naszym najbliższym otoczeniu"- przekazano.

W Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) odbędą się warsztaty plastyczne dla przedszkolaków. Na zajęcia obowiązują zapisy (adres: [email protected]).
Wielki Dzień Pszczół świętować będzie można także w Bibliotece Raczyńskich. 5 sierpnia, o godz. 17 w Filii 15 (ul. Fabianowo 2) odbędzie się spotkanie z pszczelarzem. Przygotowano wiele atrakcji. Podobne warsztaty odbędą się 14 sierpnia, o godz. 17 w Filii 12 (ul. Arciszewskiego 27). Wstęp wolny. W programie biblioteki znalazły się również warsztaty dla seniorów (9 sierpnia, godz. 10:00 i 13:00, Filia Sztuki, pl. Wolności 19). Obowiązują zapisy (adres: [email protected]).

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń organizowanych z okazji dnia zapylaczy można znaleźć na stronie Poznań dla pszczół.

"Poznań dla pszczół" i inicjatywy, które są organizowane w ramach programu, z powodzeniem odnajdują się w codziennym życiu poznanianek i poznaniaków oraz stają się stałym elementem kalendarza wydarzeń naszego miasta. Edukacja ekologiczna stanowi wielkie wyzwanie. Niezwykle ważne jest, abyśmy już od najmłodszych lat kreowali w dzieciach proekologiczne postawy" - tłumaczy Joanna Jajus. "Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczą w organizowanych wydarzeniach edukacyjnych, a przede wszystkim - wspierają pszczoły i inne owady zapylające poprzez tworzenie miejsc im przyjaznych" - dodaje.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

14℃
8℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
10.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro